İç Denetim Sözleşme

mes_ar

Tanınmış Üye
Günaydın arkadaşlar, bir vakıfla yıllık muhasebe sözleşmemiz var, yazılımdan sözleşme yapılıp internet vergi dairesine girildi. Şimdi biz bu vakıfla ayrı olarak iç denetim sözleşmesi yapacağız, bu durumda tekrar aynı vergi numarasına farklı bir sözleşme yapacağız ve internet vergi dairesine hiçbirşey girmeyeceğiz değil mi? Yazılımda aynı firmaya iki ayrı sözleşme yapılmasının bir sakıncası var mı?

Yapacağınız iç denetim sözleşmesi düzenlenmessi zorunluluk taşıyan bir sözleşme değildir. Bu ve Benzeri sözleşmelerin Düzenlenmesinde Hiç bir sakıncası yoktur.

Ortada yapılacak bir iş ve ücret olduğuna göre düzenlenmesi nasıl zorunlu olmuyor ki?

Zaman zaman Sözleşme( Söz vermeler) ) ler her zaman yazılı olmayabilir. Yani Kira sözleşmesinin yazılı olma şartı olmadığı gibi. Taraflar (Kiracı ve Kiralayan) bir ücret üzerinde anlaşır ancak Yazılı Sözleşme düzenlemezler.

Arkadaşlar gerçekten sözleşme yapmaya gerek yok mu? İç denetim olayını sözleşmeli ya da sözleşmesiz halletmem lazım bi şekilde :(

Arkadaşlar gerçekten sözleşme yapmaya gerek yok mu? İç denetim olayını sözleşmeli ya da sözleşmesiz halletmem lazım bi şekilde :(

Yasal olarak sozlesme yapmaniza gerek yok ancak benim calistigim firma ic denetim hizmetini sozlesmesiz olarak aliyor olsa idi ic denetim firmasi ile olan ticari iliskiyi hemen bitirirdim.

Sonucta ic denetim olarak bakmaniz gereken oncelikli konulardan birisi firmanin/vakfin aldigi, ticari buyukluk, gizlilik veya tasidigi risk dolayisi ile onem arz eden hizmetlerin sozlesmeye dayanip dayanmadigi, sozlesmeli ise hizmet kapsaminin ve sorumluluklarin net olarak belirlenip belirlenmedigi, risklerin sozlesme ile onune gecilip gecilmedigi, firmanin alinan hizmetten memnun kalmamasi halinde sozlesmeyi erken fesih edip edemeyecegi, ugrayacagi maddi manevi hasardan karsi tarafi sorumlu tutup tutamayacagi, tutabilir ise ve cezai tutar yuksek ise karsi tarafin bunu odeyecek maddi gucu olup olmadigidir. (genelde karsi tarafin belirlenen risk tutari icin kendini sigorta ettirmesi istenir, zaten boyle bir sigorta mevcut ise ust limitinin yeterli olup olmadigina bakilir)

Siz ic denetci olarak buna dikkat etmez iseniz verilecek hizmetin kalitesi bastan soru isareti olusturacaktir. (Not: Eminim ki cok kaliteli hizmet vermektesiniz ancak karsi tarafta bu algi olusmatacaktir)

sn. hala stajyer, biz bu yıla kadar iç denetimleri hep sözleşme ile yaptık. Fakat bu yıl yazılım olayı çıktığı için sözleşmeleri yazılımdan yapıyoruz. Muhasebe sözleşmemiz olan bir firmaya iç denetim de yapacağız. Bu durumda sorun olur mu diyorum, yoksa ben de sözleşme yapma taraftarıyım.