İdari Para Cezası ve SGK Teşvikleri Hakkında

miller57

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
SGK Borç görüntülüme ekranında 2015-07 Dönemine ait 159 TL İdari Para Cezası görünmekte.
2017 Ocak ve Şubat dönemlerinde sistemde 159 TL İPC olmasına rağmen 6111 ve 5510 teşviklerinden yararlandık.

Prim, gecikme zammı ve ipc borcu olanlar teşvikten yararlanamaz denmekte. Fakat biz yararlandık.
Bizim şimdi yararlandığımız teşvikleri iptal etmemiz mi gerekiyor?
Diğer taraftan SGK sistemi borcu olan bir firma için teşvikli bildirge göndermeye nasıl izin veriyor?
Normalde borcu olan bir firmanın teşvikli göndermesine sistem izin vermiyor diye biliyorum bize nasıl izin verdi?
Teşviklerden yersiz yararlanma ekranından sorgulama yaptığımızda ise teşviklerden yersiz yararlanılmış dönem bulunmamaktadır denmekte.

Nasıl bir yol izlemeliyiz?

Bir uzmanın yazısını okudum İPC sistemde görünüyor ama sistem teşvikli bildirge vermeye izin veriyorsa ya mükellefe ceza tebliğ edilmediği içindir yada mükellef itiraz ettiği için İPC kesinleşmemiş durumda olduğundan teşviklerden yararlanılmaya devam edilmesi gerekmektedir şeklinde bir yazı okudum.

Bizde de böyle bir durum olmuş olabilir mi?

Son düzenleme:
İPC daha tebliğ edilmediği için olabilir. Geriye dönük teşvik istemezler geri merak etmeyin. Sistem izin verdiği sürece yararlanabilirsiniz.

ipc size tebliğ edilmedikçe kesinleşmiş olmaz. Geçmişe dönük yapacağınız bir şey yok. Ancak kesilen ipc sgk haklı ise bir an önce ödeyerek önümüzdeki dönem bildirgeleri için içiniz rahat olsun. Bildirge verme son günlerinde tebliğ edilir ise teşvikten yararlanarak bildirge göndermekte sıkıntı yaşayabilirsiniz.

ipc size tebliğ edilmedikçe kesinleşmiş olmaz. Geçmişe dönük yapacağınız bir şey yok. Ancak kesilen ipc sgk haklı ise bir an önce ödeyerek önümüzdeki dönem bildirgeleri için içiniz rahat olsun. Bildirge verme son günlerinde tebliğ edilir ise teşvikten yararlanarak bildirge göndermekte sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Çok teşekkürler hocam.

Sistemin izin vermiş olmasına aldanmayın.Geçmişte çok örnekleri yaşanmıştır.Sistem izin verdi diye teşvik alınp sonrasında iptal edildiği çok olmuştur.Hatta e-bildirge sayfasında "teşvikten yersiz yararlanılmış dönemler" diye de bir bölüm eklemişler.Her zaman tedbirli olmakta fayda var..

Sistemin izin vermiş olmasına aldanmayın.Geçmişte çok örnekleri yaşanmıştır.Sistem izin verdi diye teşvik alınp sonrasında iptal edildiği çok olmuştur.Hatta e-bildirge sayfasında "teşvikten yersiz yararlanılmış dönemler" diye de bir bölüm eklemişler.Her zaman tedbirli olmakta fayda var..
Üstad haklısınız. Ufacık birşey gözümüzden kaçsa yapıştırıyorlar cezayı.
Teşvikten yersiz yararlanılmış dönemlerden sorguluyorum sıkıntı görünmüyor. Gerçi bu ekranda ne denli sağlıklı çalışıyor onuda bilmiyorum.