İhale İçin Kuruma Verilen Hava Parası

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Bir mükellefim süresi 1 yıl olan ihale için kurumun banka hesabına yüklü miktarda para yatırmıştır. İşletme defteri tutan bu mükellef yaptığı bu ödemeyi indirim konusu yapabilirmi, yapabilirse aynı şerefiye payı gibi amortisman ayıraraktanmı mı yoksa tek seferde giderlerine yansıtarakmı?

Görüşlerinizi bekliyorum

iyi çalışmalar.

Son düzenleme:
Nasıl olmuş ben anlamadım,diğer firmanın ihaleden çekilmesi için mi bu parayı yatırmış mükellefiniz?

Daha netleştireyim soruyu. Resmi kurum fotoğrafçı ihalesi açıyor ihaleye giren fotorafçılardan hangisi en yüksek teklifi verirse ihale ona kalıyor. İhale üzerine kalan fotoğrafçı verdiği teklifteki rakamı kurumun banka hesabına tek seferde PROMOSYON adı altında yatırıyor. İşte yatırdığı bu tutarı direkt gider yazabilirmi rakam yüzbini geçiyor. Bilmem anlatabildimmi.

şunu düşündüm,
ödenen parayı akitf hesaba alıp geçici döneminde maliyet yaparak giderleştirmek..

Daha netleştireyim soruyu. Resmi kurum fotoğrafçı ihalesi açıyor ihaleye giren fotorafçılardan hangisi en yüksek teklifi verirse ihale ona kalıyor. İhale üzerine kalan fotoğrafçı verdiği teklifteki rakamı kurumun banka hesabına tek seferde PROMOSYON adı altında yatırıyor. İşte yatırdığı bu tutarı direkt gider yazabilirmi rakam yüzbini geçiyor. Bilmem anlatabildimmi.

Benim düşüncem ,benim bildiğim ihaleyi kazanan taraf hizmeti verdikten sonra ihaleyi çıkaran tarafa ihale şartnamesinde yazılan ........ hizmet alım işine karşılık iş bitiminde gelir üzerinden ........ kadar kar payı verileceği gibi uygulama olması gerekirdi hizmet fiili olarak yerine getirildikten sonra belirtilen kar payı ihaleyi çıkaran tarafın banka hesabına fatura ve/veya mali belge karşılığı teslim etmesi gerekirdi. Aslında ihaleyi çıkaran taraf illaki hesabına paranın geçmesini istiyor ise bankadan teminat mektubu alınarak ilgili ihaleyi çıkaran tarafa verilebilirdi hizmet ifasından sonra ise anlaşına tutar banka hesabına yatırılabilirdi.

sizin sorunuza gelince banka hesabına yatırmış olduğunuz tutarı sorunuzdan sadece bankaya yatırılan tutar olduğunu karşılığında ihaleyi çıkaran taraftan bir belge alınmadığını anlayarak yorumluyorum nasıl indirim ve gider göstereceksiniz ?

İyi Günler.

Son düzenleme:
Bu ödeme aslında tam anlamıyla ŞEREFİYE ancak karşı tarafın belgesi önemli. Resmi kurum ise fatura kesemez. Eğer bir " alındı makbuzu " var ise ve resmiyeti kesinse . Gayri maddi sabit değerler olarak aktifleştirilmesi ve amortismana tabi tutulması gerekir.

Burası resmi bir kurum daha dorusu asker yetiştiren bir tugay ve bizim mükellefin tugayın banka hesabına para yatırıldığına dair bir dekontuda var bu dekont indirime ait bir belge olarak kabul edilemezmi.

Bence bu durumda banka dekontu ispat için yeterli bir vesikadır. Peştemallık olarak amortismana tabi tutmanız gerekiyor.