İhbar, kıdem ve yıllık izin hakkı.

14 aydır bir özel kurumda çalışıyorum.fakat ihbar tazminatı vermemek için işverenim beni 17.madde ile işten çıkaracağını söylüyor.Nedir bu madde? Ne gibi durumlarda geçerlidir? Bu arada hakkım olan 14 Günlük İzin hakkımı hiç kullanmadım.Kullanmadığım yıllık izni talep edebilirmiyim.Şimdiden teşekkürler

Ynt: İhbar, kıdem ve yıllık izin hakkı.

SÜRELİ FESİH
Madde 17 - Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,

Feshedilmiş sayılır.

Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.

Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.

İşverenin bildirim şartına uymaması veya bildirim süresine ait ücreti peşin ödeyerek sözleşmeyi feshetmesi, bu Kanunun 18, 19, 20 ve 21 inci maddesi hükümlerinin uygulanmasına engel olmaz. 18 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca bu Kanunun 18, 19, 20 ve 21 inci maddelerinin uygulanma alanı dışında kalan işçilerin iş sözleşmesinin, fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda işçiye bildirim süresinin üç katı tutarında tazminat ödenir. Fesih için bildirim şartına da uyulmaması ayrıca dördüncü fıkra uyarınca tazminat ödenmesini gerektirir.

Bu maddeye göre ödenecek tazminatlar ile bildirim sürelerine ait peşin ödenecek ücretin hesabında 32 nci maddenin birinci fıkrasında yazılan ücrete ek olarak işçiye sağlanmış para veya para ile ölçülmesi mümkün sözleşme ve Kanundan doğan menfaatler de göz önünde tutulur.

Kıdeminizi alırsınız, işten çıkaracağını öncedden haber vererek ihbar tazminatını vermiyor.
Kullanmadığınız izinlerin ücretini de alabilirsiniz.

4 hafta öncesinden bana tebliğ edilmiş bir ihbar yok.17.madde nedir? sizce ihbar hakkım varmıdır talep edebilirmiyim?

Yazılı bir bildirim yoksa ya size 4 haftalık ücretinizi verecek ya da bildirimde bulunarak 4 hafta sonra iş akdinizin fesih edileceğini duyuracak.
14 ay dediğinize göre kıdem hakkınız ve kullanmadığınız izin hakkınızı da ödemek durumundadır.

yazılı olarak mı tazminat haklarımı istemem gerekiyor?

Siz çalışmaya devam ediyorsanız. Birşey istemenize gerek yok. İşverenin size yazılı bildirim yapması lazım.

çok teşekkür ediyorum ilginizden ötürü.Son bir sorum olucak af buyurun.Bu yazılı bildirimle ilgili kaynağı nerden bulabilirim.?

novsre ' Alıntı:
çok teşekkür ediyorum ilginizden ötürü.Son bir sorum olucak af buyurun.Bu yazılı bildirimle ilgili kaynağı nerden bulabilirim.?
4857 sayılı İş Kanunu nun Sözleşmenin Feshi başlıklı maddesinde :)