İhbar önelleri hesabı hk.

batlı

Katkı Sunan Üye
ihbar öneli 8 hafta olan bir personelimiz işten çıkmak istediğini bildirmektedir. Kendisinin 17 gün kullanmadığı izin bulunmakta. Bildiğiniz üzere bünde 2 saat de iş arama izni bulunmakta. bütün bunların ışığında bu kişi bize işten ayrılacağını bildirdikten ne kadar sonra işten ayrılabilir?

Ynt: İhbar önelleri hesabı hk.

İzin parasını vermeyip kullandırmayı düşünürsenz ben..39 gün desem acaba yanlış mı olur?

Günlük çalışma saatinin 7,5 saat olduğunu varsayarak 32 iş günü.

benim hesabın şöyle; bu kşinin 56 gün ihbar öneli olduğunu düşünürsek. 17 gün kullanmadığı izni hesap edersek ihbar öneli 56-17=39 üne inmekte. iş arama iznini de düştüğümüzde kalan gün sayısı ihbar öneli olacaktır. fakat iş arama izninin hesabından pek emin değilim. ben şöyle yaptım. 56 gün ihbar öneli * günlük 2 saat iş arama izni = 112 saat. bir günde 7,5 saat olduğunu düşündüm 112/7,5= 15 gün. daha önce hesapladığımız 39 günden 15 günü de düşünce 24 gün buluyorum..

Günlük 2 saat iş aramayı yansıttığınız taktirde bu benim hesaplarıma göre 7 güne tekabül ediyor.. 39 günlük ihbari olduğu için 39-7=32 gün..

Sayın redice'nin verdiği bilgi doğru sanırım..

İhbar önellerinde değişme olmazki. 17 işgünü kullanmadığı izni var. Sizin de hesabettiğiniz gibi 15 dünde iş arama izni var ikisinin toplamı 32. Cevap işten ayrılma tarihinden 32 iş günü önce işten ayrılabilir olacak.

peki sayın redice bu kişinin normal şartlarda 56 gün önceden bildirimde bulunması gerekirdi. 32 gün de aşağıda sizinle mutabık kaldığımız hesaptan düşüldükten sonra kalan 24 gün ihbar öneli kalmaz mı. siz neden 56 gün olan ihbar önelini hesaba katmıyorsunuz.. bu arada iş arama izni hesabımı düzeltmek istiyorum. iş arama izninin bir haftada 6 iş günü olduğunu düşünerek 48 gün * 2 = 96 saat 96 saat/7,5 saat = 13 gün olması gerektiğini düşünüyorum..

8 hafta ihbar öneli değişmez izin kullansa da kullanmasa da değişmez. İsterseniz örnek uygulama yapalım. İş arama izni 56*2 olmalı. Neden 56*2 olmalı kanunda açıkça belirtildiği üzere günlük 2 saatlik izin iş saatleri içersinde kullandırılmalıdır. Günlük 2 saat süresi belirlenirken işgünü yada hafta tatili ayrımı yapılmamıştır ihbar süresince ihbar günü başına 2 saat izin verilecek demektir. Günlük 2 saat demek alt sınırı ifade eder. Hafta tatiline denk gelen iş arama izinlerini iş saatleri içersinde kullandırmaya mecbursunuzdur. (Bu yönde de yargı kararları mevcuttur). Sizin hesabınıza göre 56 gün içindeki hafta tatillerine denk gelen iş arama izinlerini kullandırmamış oluyorsunuz. Buradan hareketle hesaplama yapacak olursak. Benim anladığım 2 durum var birincisi işçinin ayrılma zamanını tebliği ne zamandır. İkincisi işçi iş arama izinlerini ve kullanmadığı izinleri birleştirerek ne zaman işten ayrılabilir. Diyelim ki işçi 10.05.2011 tarihinde işten ayrılmak istiyor. Tebliğ tarihi 15.03.2011 tarihidir. Gelelim iş arama izinlerine 56*2=112 saat iş arama izni vardır bunu eşit kullanmak isterse 56 gün içersinde 48 iş günü var 112/48= 2,34 saat günlük izin vermelisiniz. Toplu kullanmak isterse 112/7,5=15 gün (Yuvarlayarak) iş günü olarak izin vermelisiniz sizin örneğinizde 17 günlük kullanılmayan izni var artı 15 gün iş arama izni 32 iş günü eder 10 mayıstan geriye dönecek olursak 2 nisan cumartesi günü çalıştıktan sonra bir daha işe gelmez ve siz 10 mayıs'a kadar prim ve ücretlerini ödemeye devam edersiniz.

Hesaplama güzel de . Çalışmadığı hafta tatilinde günde 2 saat iş arama iznini nasıl vereceksiniz bunu anlayamadım?
Yani işçiyi tatil gününde işe getirip, hafta tatili mesaisi yaptıracak ,daha sonra da bunun 2 saati iş arama iznidir mi ?diyeceksiniz.

Hayır çalışmadığı tatil gününde hak ettiği iş arama iznini çalışma günlerinde kullandıracaksınız.

Onu anladım da. Ben diyorum ki. İhbar önelinde işçiyi çalıştırdığımız halde nasıl olacak. Mantıksız geldi bana. Uygulamada yapmak zor.

Peki ihbar önelinde ihbar günü başına tatil günü yada iş günü ayrımı yapılmaksızın günde 2 saat izinde hem fikir miyiz?

İşçi eğer ihbar önelini çalışarak kullanıyorsa , çalıştığı günler içersinde (izinli olduğu günler değil) 2 saat iş arama izni hakkı vardır.

Sayın Güroy; Bu konuda sizinle ayrışıyoruz. Kanunda belirtilen 2 saatlik hak konusunda tatil ayrımı yapılmamıştır. Kesin olan sadece bu hakkı çalışma günlerinde kullanma yönündeki maddedir. Dikkat edelim kanunda sadece iş arama izinleri çalışma günlerinde kullandırılır diyor. Sadece çalışma günlerinde iş arama iznini hakeder demiyor. Tatil günlerine isabet eden ihbar günlerinde de izin arama hakkı vardır. Ama zaten tatil olduğu için bu iznini kullanamayacağından dolayı bu haklarını çalışma günlerine kaydırmalıyız. Tatil gününe tekabül eden iş arama izinlerinin çalışma günlerinde kullanılması yönünde yargı kararı vardı ancak şuan için bulamadım.

Ben sizi anlıyorum. Ancak bu pek pratik gelmiyor.
Yani işçi pazartesi günü gelip ben bugün 4 saat iş arama izni kullanıcam. Dün pazardı evde idim iş arama iznimi kullanmadım diyebilri mi sizce?
Böyle bir uygulama usule uygun olurmu?

ben iş arama izninin kesinlikle çalışma günleri için olduğunu düşünüyorum. mantık kesinlikle öyle diyor.. diğer hesaplamalarda ise mutabıkız.

redice ' Alıntı:
8 hafta ihbar öneli değişmez izin kullansa da kullanmasa da değişmez. İsterseniz örnek uygulama yapalım. İş arama izni 56*2 olmalı. Neden 56*2 olmalı kanunda açıkça belirtildiği üzere günlük 2 saatlik izin iş saatleri içersinde kullandırılmalıdır. Günlük 2 saat süresi belirlenirken işgünü yada hafta tatili ayrımı yapılmamıştır ihbar süresince ihbar günü başına 2 saat izin verilecek demektir. Günlük 2 saat demek alt sınırı ifade eder. Hafta tatiline denk gelen iş arama izinlerini iş saatleri içersinde kullandırmaya mecbursunuzdur. (Bu yönde de yargı kararları mevcuttur). Sizin hesabınıza göre 56 gün içindeki hafta tatillerine denk gelen iş arama izinlerini kullandırmamış oluyorsunuz. Buradan hareketle hesaplama yapacak olursak. Benim anladığım 2 durum var birincisi işçinin ayrılma zamanını tebliği ne zamandır. İkincisi işçi iş arama izinlerini ve kullanmadığı izinleri birleştirerek ne zaman işten ayrılabilir. Diyelim ki işçi 10.05.2011 tarihinde işten ayrılmak istiyor. Tebliğ tarihi 15.03.2011 tarihidir. Gelelim iş arama izinlerine 56*2=112 saat iş arama izni vardır bunu eşit kullanmak isterse 56 gün içersinde 48 iş günü var 112/48= 2,34 saat günlük izin vermelisiniz. Toplu kullanmak isterse 112/7,5=15 gün (Yuvarlayarak) iş günü olarak izin vermelisiniz sizin örneğinizde 17 günlük kullanılmayan izni var artı 15 gün iş arama izni 32 iş günü eder 10 mayıstan geriye dönecek olursak 2 nisan cumartesi günü çalıştıktan sonra bir daha işe gelmez ve siz 10 mayıs'a kadar prim ve ücretlerini ödemeye devam edersiniz.

sayın redice. 10 mayıstan 32 gün geriye gidinde sadece iş günlerini (haftada 6 iş günü olduğunu düşünerek) sayıyorsunuz. öyle değil mi?

İş arama izni istenirse ihbar önelinin sonunda (ihbar önelix2 saat)topluca kullanılabildiğine göre toplu kullanmak istemeyenler için iş arama izninin iş günleri kullanılması, hafta tatiline gelen günde ise tam gün izin yapıldığı için 2 saatlik iznin buna dahil olduğu kanaatindeyim.

Örneğin: 14 gün ihbar öneli olan kişi 14x2=28 saat iş arama izni vardır. Bunu ister toplu kullanır ister ihbar öneli içinde günlük 2'şer saat kullanır.Hafta tatiline denk gelen 2'şer saatler kullanılmış kabul edilir.

Ben başka bir boyuta taşımak istiyorum izninizle soruyu;
bu işçi yeni bir iş bulduğu için mi ayrılıyor?

keremcem ' Alıntı:
Ben başka bir boyuta taşımak istiyorum izninizle soruyu;
bu işçi yeni bir iş bulduğu için mi ayrılıyor?

evet. iş bulup kendi isteğiyle ayrılıyor..