İhbar Tazminatı (fakat farklı bir durum söz konusu)

17.10.2005 tarihinde "MBS Bilişim Danışmanlık" isimli şirkette çalışmaya başladım bu ay itibariyle outsource olarak proje yaptığımız "Ford Otosan" şirketinin isteği doğrultusunda bundan böyle bordro şirketi olan "Güröz" isimli bir firma üzerinden hizmet etmemiz istendi.

Bu nedenle tüm çalışanlar "Güröz" şirketine geçtik. Şirketim bana Kıdem tazminatı'mı ödedi, fakat İhbar tazminatı'mı ödemedi gerekçe olarakta "aynı şartlarda başka bir şirkete geçiş olanağı sağlandığı için ihbar tazminatı ödemeye gerek yok" dendi, bunun hukuksal olarak bir geçerliliği var mı? Yani ihbar tazminatımı almayı hak ediyor muyum? Çünkü yeni şirkete geçtiğimde bu iki yıllık hakkımın kaybolacağını düşünüyorum.

Not: İhbar sürem 6 hafta olarak görünüyor fakat bu haberi işverenim 1 hafta önce söyledi.

Teşekkürler, Çetin Yılmaz

Ynt: İhbar Tazminatı (fakat farklı bir durum söz konusu)

Pratik olarak işveren haklı. Teorik olarak tartışmalı ihbar tazminatı hem çalışan hemde işveren açısından yeni iş ve işçi arama süresidir.
İşverenin burda hatası size bildirimi geç yapmış olmasıdır.
Ne yapabilirsiniz ona bakalım. Dava açabilirsiniz ama bence uygulanması çok zor. Belki işverenle konuşup bu hakkınızı isteyebilirsiniz. Zaten yeni işyerinde 2 senyi aşan süre çalışırsanız ihbarın önemi kalmaz.

yani bu tazminatı almaya hakkım var mı hukuksal açıdan? Ona göre hakkımın arkasında durmayı düşünüyorum, ama eğer yoksa tabiki böyle bir şey yapamam.

İşten ayrılmayı göze alıp dava açarsanız alabilirsiniz. değer mi düşünün.

Tabiki değer neden değmesin, hakkımı mı yediriceğim. Ama hakkım olup olmadığından emin değilim. Bugün tektar sordum oda avukatına sormuş avukatı: "İhbar tazminatı, iş görenin işsiz kaldığı durumlarda verilir" demiş. Gerçekten söyleyse elimden bir şey gelmez, sizce durum böylemi yani hakkım var mı yok mu onu merak ediyorum. Çünkü nisan ayında askere gidecektim ve giderken bana ihbar taminatınıda vereceğini umuyordum, şimdi ise yeni şirkette çalışıyor olacağımdan 1 yılda dolmayacağı için askere giderken tazminat alamayacağım.

ihbar tazminatı yıla bağlı değildir.
askere giderken siz ayrılma talebinde bulanacağınız için ihbar tazminatını hak etmezsiniz.

İhbar tazminatı işverenin işçiyinin işine son verdiği zamanlarda verilir. Çalışan işssiz kalmış , hemen işe başlamış, dükkan açacakmış gibi bahaneler olmaz. Ayrıca sanırım siz kıdem tazminatınızı alırken ibraname imzalatmışlardır, Bu ibraname de tüm haklarınızı aldığınızı belirmişsinizdir.İspatlamanız zordur.

hayır daha imzalamadım, aslında imzalatmak istedi ama ihbar tazminatımı neden vermediğini sorunca oda bana bu soruyu açmama neden olacak cevabı verdi. Şimdi benim ihbar tazminatı alma hakkım var mı? "nguroy " un dediğine göre almam lazım acaba bu yorumsal bir konumudur yani kesin kuralı yokmu. Örneğin bunun böyle olduğunu belirtir bir link veya bir kanun numarası var mı?, ona göre bende işverenime göstermek isityorum.

yasal olarak ilk işverenden ihbar tazminatı alma hakkınız var. ama uzun vade düşünerek yeni işyerinde çalışmayı (askerlik sonrası da) düşünüyorsanız fazla zorlamayın. çünkü işverenler kendilerine sorun çıkaranlarla çalışmak istemezler.

Şimdi biraz gerçekçi olalım. hem sn. Nane nin belirttiği konu var . hem de eğer yasal yollardan almak istiyorsanız dava açmanız gerekiyor. Mahkeme ve avukat masraflarını da hesaba katın.
Süreyi de düşünün
askerliğiniz biter, siz sektöre dönerseniz yüzünüze kapılar kapanırmı ? onu da hesaplayın.
20,000 ytl falan mı alacaksınız. ??* :D :D

Askerden sonra bu işe tekrar girmiycem zaten, bana bu hakkımın olduğunu belirten bir link veya belge önerebilir misiniz? bende iş verenime gösterim. Bu belgeyi gösterirsem tazminatımı alabileceğimi düşünüyorum çünkü kendiside bu konularda pek bilgi sahibi değil.

tenkyu ' Alıntı:
Askerden sonra bu işe tekrar girmiycem zaten, bana bu hakkımın olduğunu belirten bir link veya belge önerebilir misiniz? bende iş verenime gösterim. Bu belgeyi gösterirsem tazminatımı alabileceğimi düşünüyorum çünkü kendiside bu konularda pek bilgi sahibi değil.
Merhaba,
Doğrudan uygun duruma uyan bir mevzuat yok. Sadece 4857 sayılı İş Kanununun 17. maddesini kaynak olarak gösterebilirsin. Yasanın yazımında işverenin iş bulması veya bulmaması diye herhangi bir ayrım yok. Eğer İş sözleşmesi yasada tanımlanan haklı nedenler dışında fesheden tarafın diğer tarafa bir ihbar zorunluluğu var.
Ayrıca aşağıdaki linkten yargıtay kararlarına ulaşarak benzer davaların sonuçlarını inceleyebilirsin. Arama yaparken döküman içeriği alanına "İhbar" yazarak arayabilirsin.

Yargıtay Kararları Sorgulama (UYAP)

tenkyu ' Alıntı:
yani bu tazminatı almaya hakkım var mı hukuksal açıdan? Ona göre hakkımın arkasında durmayı düşünüyorum, ama eğer yoksa tabiki böyle bir şey yapamam.

İhbar tazminatının ne olduğu ve nerden kaynaklandığını açıklamaya gerek yok sanırım. Hukuksal açıdan ihbar hakkı olup olmadığı tartışılır. Son kararı yargının vereceği muhakkaktır. İhbar işsiz kaldığınız günleri tazmin etmekse, bu husu birde etik olarak değerlendirmeniz gerekir.