İhbar Tazminatı Gün Hesaplama

Merhaba arkadaşlar 15mayıs 2014te işe başlayan ve 13kasım 2014te işten çıkarılan işçi nekadar TL ihbar tazminatı alır.Cevaplar ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1- Ne kadar TL tazminat alacağını hesaplayabilmek için, o işçinin ücretinin ne kadar TL olduğunu da bilmek gerekir,
2- Henuz kasım ayı gelmemişken, 31 ekimde işten çıkarılacağını nereden biliyor?

Asgari ücret üzerinden yani 6ay geçmiş sayılıomu 4 haftalıkmı 2haftalıkmı ihbar tazminatı alır

Merhaba keremcem bey
Calistigim firma 28.02.2013 te isveren subeyi kapatti kidem taz.aldim sirket sadece beni tekear sonraki gun baska gorev ve sb de yeni ise başlattı maasimda değişti ihbar taz.vermediler ayrica 8:30 - 22:00 lere kadar 9 yil calistim bordroda fazla mesai gosteriliyordu imzaladik bu konuda hakkim varmidir? ayrilali 1.5 yil gecti talep hakkım varmidir tsk ler...

Merhaba keremcem bey
Calistigim firma 28.02.2013 te isveren subeyi kapatti kidem taz.aldim sirket sadece beni tekear sonraki gun baska gorev ve sb de yeni ise başlattı maasimda değişti ihbar taz.vermediler ayrica 8:30 - 22:00 lere kadar 9 yil calistim bordroda fazla mesai gosteriliyordu imzaladik bu konuda hakkim varmidir? ayrilali 1.5 yil gecti talep hakkım varmidir tsk ler...

Sn.Keremcem bey de cevap verebilir ama zamanım müsaid olduğu için cevaplandırmaya çalışayım.
-ihbar tazminatı gerekmez(aslında aynı işverene bağlı (işyeri sicil numarası bulunan)işyerinden bugün ayrılıp/çıkış verilip,bir gün sonra/yarın yine aynı işverene bağlı diğer işyerinde işe başlanması/giriş yapılması,dahası böylesi çıkış-giriş yapılması,ihbar tazminatı ödenmesini gerektirmediği gibi,k.tazminatı da doğmaz ama ödenmiş,olabilir.
-fazla mesai noktasında;hakkınız var ama ispat edebilirseniz ,zaman aşımı süresi de işyerinden ayrılmış olduğunuz tarih itibariyle 5 yıl dır.şimdi siz tam olmasa da fazla çalışma ücretini kısmen (örneğin 2/3 ünü) almışsınız ve bordroyu imzalamışsınız,tabi o zamanda tam olarak alamadığınızın farkında idiniz ama sıkıntı olabilir düşüncesiyle her ay imzaladığınız bordroya ihtirazi kayıt da düşmediniz/düşemediniz.
Bu konuda çok şey söylenebilir ama işin özeti imkansız değil fakat zor olacak gibi!...bu noktada yargıtay bir kararında;
"İşcinin imzasını taşıyan bordro sahteliği ispat edilinceye kadar kesin delil niteliğindedir.Bir başka anlatımla bordronun sahteliği ileri sürülüp kanıtlanmadıkça ,imzalı bordroda görülen fazla çalışma alacağının ödendiği anlaşılır."
-"İmzalı ücret bordrolarında fazla çalışma ücreti ödendiği anlaşılıyorsa,işci tarafından gerçekte daha fazla çalışma yaptığının ileri sürülmesi mümkün değildir.Ancak ,fazla çalışma alacağının daha fazla olduğu yönündeki ihtirazi kaydının bulunması halinde ,bordroda görünenenden daha fazla çalışmanın ispatı her türlü delille yapılabilir.Bordroların imzalı ve ihtirazi kayıtsız olması durumunda,işcinin bordroda belirtilenden daha fazla çalışmayı yazılı belge ile kanıtlaması gerekir."Yarg.9.HD.2013/3900 E.2013/12358 K.01.07.2013 T.

Son düzenleme:
+ Zaman aşımı , işyerinden ayrılma tarihi itibariyle başlamaz, hakkın doğduğu tarih itibariyle başlar.
Yani 2009 yılı 12 kasımından önceki fazla çalışma veya ücret alacaklarınızı, bugün işyerinden ayrılmış olsanız ve talep etmiş olsanız, işverenin zamanaşımına uğradığı için ödemiyorum demesi durumunda iddia edilebilecek / alınabilecek bir hak kalmaz.
Talepte bulunduğunuz tarihten geriye dönük 5 yıl için hak iddia edebilir ve ıspatlarsanız alabilirsiniz.

İhbar süresi 4 haftadır, karşılığı alabileceği ücret 842TL olur.

Keremcem bey,
6 ay 14.11.2014 bitiminde dolmuş olmuyor mu? Buradaki hesaplamanızın detayı nedir (bilmediğimden soruyorum). Yani kasımın 10,11,12,13,14 ünü hesaba dahil etsek hangisinde 6.ay neden doluyor? Aradaki gün farkına göre mi 6.ayı hesaplamak gerekiyor. Ben düz mantık 15.05 te girişi olan 14.11de çıkışı olursa 6.ayı dolar şeklinde düşünüyordum.