Kıdem ve İhbar Tazminatı Hk.

URUM79

Fenomen Üye
Merhaba, forumda konu ile ilgili arama yapmama rağmen sonuç bulamadım.
Sorum şu şekilde 1 yıl 4 ay 14 gün çalışması olan asgari ücretli bir kişi için kullandığım proğram olan Luca da, web sayfalarında yer alan hesaplama tablolarında ve en nihayetinde ise Türbom sitesindeki hesaplama aracında kriterleri doğru girmeme rağmen hepsinde gelir vergisi ve damga vergisi kesinti tutarlarını birbirinden farklı sonuç alıyorum.
Sanırım tazminat hesaplamalarında istisna uygulanacak gv ve dv hesaplamalarından ötürü farklı sonuçlar alıyorum.
Bana yalın ve özet ile istisnalı hesaplama hakkında yardımcı olabilirmisiniz.?

365 gün (1 yıl)
120 gün (4 ay)
14 gün
=499 gün
13,414,50/365=36,75*499=18,338,25 tl x 0,00759(damga)139,18 = 18,338,25-139,18: 18,199,07 tl net ödenecek
tavan 23,489,83tl oldğundan ve hesaplanan ücret bunun altında kaldığından gelir vergisi yok.

Luca proğramın hesabı şu şekilde :
Kıdem Tazminatı
Brüt: 18.400,53
Dv : 85,36
Net Ödenecek : 18.315,17
İhbar Tazminatı
Brüt: 12.520,20
Gv : 1.287,79
Dv : 95,03
Net Ödenecek : 11.137,38

Türmob sitesinden hesaplatdığım da farklı
Diğer web sayfalarından hesaplatdırdığım da farklı rakamlar alıyorum....?

kıdem tazminatın brütü son ücretinin brütü olur, asgari ücret olduğunu varsayarsak 13.414,50 olması gerek personelin bordrosunda ek bir gelir mi yazıldı?

İnternet hesaplamalarında genelde kümülatif vergi matrahı kısmı olmadığından hesaplamalar tutmaz. Varsa yazıp ona göre kontrol edin. Yoksa lucanın hesaplaması zaten doğrudur. Kendiniz elle hesaplama yapmak istiyorsanız küm.vergi matrahından personelin vergi dilimini tespit edip ona göre bakmanız gerekir.

İnternet hesaplamalarında genelde kümülatif vergi matrahı kısmı olmadığından hesaplamalar tutmaz. Varsa yazıp ona göre kontrol edin. Yoksa lucanın hesaplaması zaten doğrudur. Kendiniz elle hesaplama yapmak istiyorsanız küm.vergi matrahından personelin vergi dilimini tespit edip ona göre bakmanız gerekir.
Sayın K.Ozan sıkıntı aslında şurada.
Örneğe göre ihbar tazminatından ziyade kıdem tazminatındaki damga vergisi bile başlı başına yanlış değilmi dikkat ederseniz.
Binde 7,59
18.400,53-TL
139.66-TL olması gerekmez mi.?

Luca
1694867589414.png

Türmob
1694867610943.png

https://www.turmob.org.tr/hesaplamalar/kidemihbarvetazminati#nav-ozet
https://www.turmob.org.tr/hesaplamalar/kidemihbarvetazminati#nav-ozet

Sayın @URUM79

Damga vergisi hesaplaması
Toplam kazanç: 37.180,83 (maaş+kıdem+ihbar)
Tahakkuk eden damga vergisi: 282,20
Oran: 0,00759
İstisna damga vergisi: 101,82
Kalan damga vergisi: 180,32

Gelir vergisi hesaplaması
Ağustos asgari ücret küm.matrah: 73.845,44
Personelin Ağustos küm.matrah: 80.284,41 (67.764,21 + ihbar matrahı 12.520,20)
Fark: 6.438,97
Gelir vergisi: 1.287,79 (%20 lik dilime girdiği için oran %20)

Hesaplamalarda problem yok.

Damga vergisi istisnası önce bordroda kullanılıyor, kalıyorsa Kıdem/ihbarda kullanılıyor. Bu yüzden kullandığımız programlar dışında hiçbir program
bunu %100 hesaplayamaz. (bazı durumlar hariç)

@URUM79

Kıdem tazminatı hesaplamanızda öncelikle ( ekran bilginizden aldım ) gün sayısı 499 değil 500 olmalı. Tabi tüm yazılanlara rağmen kıdem tazminatından sadece DV kesintisi yapıldığından Kümülatif GV matrahı ile de ilgisi yok. Kıdem tazminatı ücret olmadığı için ise DV istisna uygulaması da yok. Sonuç olarak hesaplama;

1695210210551.png
olmalı ki gün sayısı hariç hesaplaman doğru.

İhbar tazminatı ise ücrettir, bordroda son ay ücretine ekleyeceksiniz. Burada bordro programının bir hata yapacağını düşünmüyorum, İT ücret olduğundan GV ve DV istisnalarının uygulanacağı da tabiidir.

Gelir Vergisi Kanununda ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarakçalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsiledilebilen menfaatler olarak tanımlanmış ve ücretin ödenek, tazminat, kasatazminatı (mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı,prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya birortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesişeklinde tanımlanmıştır.Dolayısıyla, hizmet erbabına ödenen aylık ücret, mesai, prim, ikramiye, giderkarşılığı ve sair adlarla yapılan tüm ödemeler ve sağlanan menfaatler de ücretkapsamında değerlendirilmektedir.
İstisna Kıdem için de kullanılacaktır.

Gelir Vergisi Kanununda ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarakçalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsiledilebilen menfaatler olarak tanımlanmış ve ücretin ödenek, tazminat, kasatazminatı (mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı,prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya birortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesişeklinde tanımlanmıştır.Dolayısıyla, hizmet erbabına ödenen aylık ücret, mesai, prim, ikramiye, giderkarşılığı ve sair adlarla yapılan tüm ödemeler ve sağlanan menfaatler de ücretkapsamında değerlendirilmektedir.
@yken

@yken

Ücreti sadece GV yasası ile yorumlayamayız, çünkü ücretin tanımını değil aslında vergilenecek matrahı tanımlar.
Ücret ise aslen 4857 sayılı İş yasasının 32. maddesine göre tanımlanır.
"Genel anlamda ücret bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır.

" GV yasasındaki tanımlama ise iş yasasının diğer maddelerine de atıfla bunun aylık ve süreklilik içinde olmasını ön plana alır. İşte vergileme / istisna ve ödeme bu aylık esasa dayanır. Alıntıladığınız bölüm de ".......hizmet erbabına ödenen aylık ücret, mesai, prim, ikramiye, gider karşılığı ve sair adlarla yapılan tüm ödemeler ve sağlanan menfaatler ....."
aylık ödemeleri sıralamış. Buradaki bahsedilen tazminat ise "Kıdem Tazminatı"nı kapsamaz.

Kıdem tazminatı ise yine 1475 sayılı İş Yasasının 14. maddesinde özel şart ve sürelere bağlıdır. Gelir vergisi yasasının vergilendirme tekniği ruhu ile asla bağdaşmayan kurallar.

Bu yüzden, DV yasasından gelen "ödemeler" kavramı içindeki DV kesintisi haricinde hiçbir vergi kesintisi yapılmaz. Sadece Kıdem tazminatı tavanını aşan ödeme kısmını özellikle "ÜCRET" saydığı için aşan kısım vergiye tabidir, onda ise özel bir istisna uygulanmaz.

Umarım bu açıklamaları dikkate alırsınız.

Not : Önceki alıntı internet kesintisi nedeniyle tamamlama süresini aştığından yeniden cevaplandırmaya alınmıştır.

DAMGA VERGİSİ KANUNU

(2) SAYILI TABLO Damga vergisinden istisna edilen kağıtlar
IV - Ticari ve medeni işlerle ilgili kağıtlar

"34. (Ek: 30/12/2004-5281/8 md.) Ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetlere ilişkin olmamak şartıyla gerçek kişiler arasında düzenlenen akitlerle ilgili kâğıtlar (Söz konusu kâğıtlar, resmi dairelere veya noterlere ibraz edildikleri takdirde bu tarih itibarıyla vergiye tâbi tutulur ve ibraz edenlerce ödenir.). (Ek ibare: 29/6/2006-5535/8 md.) ile Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinde belirtilen ücretlere ilişkin kâğıtlar (Bu maddenin birinci fıkrasının (18) numaralı bendinde düzenlenen ücretlerde istisna, aylık brüt asgari ücrete isabet eden kısım için uygulanır)."

GELİR VERGİSİ KANUNU

ALTINCI BÖLÜM Müteferrik İstisnalar Ücretlerde:
Madde 23 – (Değişik: 24/12/1980-2361/17 md.)

"18. (Ek:22/12/2021-7349/2 md.) Hizmet erbabının, ödemenin yapıldığı ayda geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarından işçi sosyal güvenlik kurumu primi ve işsizlik sigorta primi düşüldükten sonra kalan tutarına isabet eden ücretleri (Şu kadar ki, istisnayı aşan ücret gelirinin vergilendirilmesinde verginin hesaplanacağı gelir dilim tutarları ve oranları, istisna kapsamındaki tutarlar da dikkate alınarak belirlenir. Ödenecek vergi tutarı, bu suretle bulunan vergi tutarının içinde istisna tutara isabet eden kısım düşülmek suretiyle hesaplanır. İstisna nedeniyle alınmayacak olan vergi ilgili ayda aylık asgari ücret üzerinden hesaplanması gereken vergiyi aşamaz. Birden fazla işverenden ücret alanlarda bu istisna sadece en yüksek olan ücrete uygulanır.)."

Madde 61 – (Değişik: 24/12/1980-2361/43 md.)

Ücret, işverene tabi belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şahsen ilgili kanun maddelerine bakarak Kıdem Tazminatının da bir ücret olarak değerlendirilmesinden dolayı istisna uygulanması da bir sakınca görmüyorum. Tabii aksi kanun yada bir yorum varsa öğrenmiş oluruz.

"Merhaba , Biraz önce GİB 189 hattını aradım. Dediler ki , "İhbar Tazminatı ücret kapsamında bir ödeme niteliğindedir ve o ay içinde 638,01 TL G.V. istisnası tutarına denk gelene kadar ihbar tazminatı da bu kapsamda değerlendirilmeli ve istisna uygulanmalıdır." Başkası da arayıp sorgularsa ve aynı cevabı alırsak ona göre paylaşım yapalım lütfen. Bana söylenen bu şekildedir.."

"Merhaba , Biraz önce GİB 189 hattını aradım. Dediler ki , "İhbar Tazminatı ücret kapsamında bir ödeme niteliğindedir ve o ay içinde 638,01 TL G.V. istisnası tutarına denk gelene kadar ihbar tazminatı da bu kapsamda değerlendirilmeli ve istisna uygulanmalıdır." Başkası da arayıp sorgularsa ve aynı cevabı alırsak ona göre paylaşım yapalım lütfen. Bana söylenen bu şekildedir.."

@yken

İşte verdiğiniz cevap "İhbar Tazminatı ile ilgili, Kıdem Tazminatı ile ilgili değil. Yazdıklarımı düzgün okusaydınız, böyle bir U dönüşü cevap yazmazdınız. Ben İhbar Tazminatının ( ve Kıdem Tazminatının tavanı aşan kısmının ücret olduğunu net bir şekilde yazmıştım. Bakınız 9 ve 12 sayılı yorum başlıkları. ) ücret olduğunu zaten yazmıştım.

Tabi yorum yaparken 189 referans yerine bilginiz dahilinde yasa maddesi yazmanızı tercih ederdim. En hoşlanmadığım şeydi, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak.

Umarım başka zaman da tekrarlamazsınız. Zaman ayırıp olabilen en detaylı şekliyle cevap yazmaya gayret ediyoruz. Buna saygı duyun lütfen.

DAMGA VERGİSİ KANUNU

(2) SAYILI TABLO Damga vergisinden istisna edilen kağıtlar
IV - Ticari ve medeni işlerle ilgili kağıtlar

"34. (Ek: 30/12/2004-5281/8 md.) Ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetlere ilişkin olmamak şartıyla gerçek kişiler arasında düzenlenen akitlerle ilgili kâğıtlar (Söz konusu kâğıtlar, resmi dairelere veya noterlere ibraz edildikleri takdirde bu tarih itibarıyla vergiye tâbi tutulur ve ibraz edenlerce ödenir.). (Ek ibare: 29/6/2006-5535/8 md.) ile Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinde belirtilen ücretlere ilişkin kâğıtlar (Bu maddenin birinci fıkrasının (18) numaralı bendinde düzenlenen ücretlerde istisna, aylık brüt asgari ücrete isabet eden kısım için uygulanır)."

GELİR VERGİSİ KANUNU

ALTINCI BÖLÜM Müteferrik İstisnalar Ücretlerde:
Madde 23 – (Değişik: 24/12/1980-2361/17 md.)

"18. (Ek:22/12/2021-7349/2 md.) Hizmet erbabının, ödemenin yapıldığı ayda geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarından işçi sosyal güvenlik kurumu primi ve işsizlik sigorta primi düşüldükten sonra kalan tutarına isabet eden ücretleri (Şu kadar ki, istisnayı aşan ücret gelirinin vergilendirilmesinde verginin hesaplanacağı gelir dilim tutarları ve oranları, istisna kapsamındaki tutarlar da dikkate alınarak belirlenir. Ödenecek vergi tutarı, bu suretle bulunan vergi tutarının içinde istisna tutara isabet eden kısım düşülmek suretiyle hesaplanır. İstisna nedeniyle alınmayacak olan vergi ilgili ayda aylık asgari ücret üzerinden hesaplanması gereken vergiyi aşamaz. Birden fazla işverenden ücret alanlarda bu istisna sadece en yüksek olan ücrete uygulanır.)."

Madde 61 – (Değişik: 24/12/1980-2361/43 md.)

Ücret, işverene tabi belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şahsen ilgili kanun maddelerine bakarak Kıdem Tazminatının da bir ücret olarak değerlendirilmesinden dolayı istisna uygulanması da bir sakınca görmüyorum. Tabii aksi kanun yada bir yorum varsa öğrenmiş oluruz.

@K.Ozan

12 numaralı cevap başlığını gözden geçirin. Mahsur sebebini göreceksiniz.

Gerekli yasa dayanaklarınız eksik.

@ksimkesyan

Okudum. Kanunen net bir şekilde "İstisna, Kıdem Tazminatı damga vergisine uygulanmaz." yazıyorsa kabulümdür. Yoksa geri kalan her şey bir yorumdur ve benim yorumumda belirttiğim şekilde.

Ayrıca bildiğiniz gibi Luca programı Türmob destekli bir program ve bordro modülü olarak en yetkin ve iyi olduğu konu diyebilirim. Tek vasfı programcı olmak değil mevzuata hakim kişilerin kontrolünde yazılan bir programdır. Luca programı kıdemden istisna uyguluyorsa Türmob komple hatalı bir iş yapıyor demektir.

Örnek bir hesaplatma yaptım:

Asgari ücretli, 01/01/2022 giriş 30/09/2023 çıkış, ilk 8 ay tam gün Eylül ayında ise herhangi bir ücret girmedim sadece Kıdem Tazminatı hesaplattım ekte bulunuyor.

Brüt Kıdem Tazminatı: 23.475,38
Damga vergisi: 76,36
Net: 23.399,02

Sizin dediğiniz gibi olsaydı hesaplamayı program altta ki gibi yapmalıydı:
Damga vergisi: 178,18
Net: 23.297,20

Ekli dosyalar

• Tazminat.jpg
    Tazminat.jpg
    170.6 KB · Görüntüleme: 4
@ksimkesyan

Okudum. Kanunen net bir şekilde "İstisna, Kıdem Tazminatı damga vergisine uygulanmaz." yazıyorsa kabulümdür. Yoksa geri kalan her şey bir yorumdur ve benim yorumumda belirttiğim şekilde.

Ayrıca bildiğiniz gibi Luca programı Türmob destekli bir program ve bordro modülü olarak en yetkin ve iyi olduğu konu diyebilirim. Tek vasfı programcı olmak değil mevzuata hakim kişilerin kontrolünde yazılan bir programdır. Luca programı kıdemden istisna uyguluyorsa Türmob komple hatalı bir iş yapıyor demektir.

Örnek bir hesaplatma yaptım:

Asgari ücretli, 01/01/2022 giriş 30/09/2023 çıkış, ilk 8 ay tam gün Eylül ayında ise herhangi bir ücret girmedim sadece Kıdem Tazminatı hesaplattım ekte bulunuyor.

Damga vergisi: 76,36
Net: 23.399,02

Sizin dediğiniz gibi olsaydı hesaplamayı program altta ki gibi yapmalıydı:
Damga vergisi: 178,18
Net: 23.297,20

Kıdem tazminatının tanımlanmasının İş yasası içinde olduğunu ve Ücret kavramı içinde olmadığını açıklamıştım. DV istisnası ise Asgari Ücrete kadar olan Vergi Muafiyetine bağlıdır. Bu nedenle kıdem tazminatında uygulanması mümkün değildir. LUCA hesaplaması için yorumda bulunamam ancak yerinizde olsam konuyu Luca ile görüşürüm, parametre hatası olabilir mi, yoksa başka bir neden mi var öğrenirim.