İhbar tazminatı haczedilebilirmi.?

Merhaba;

İhbar tazminatı hukuken haczedilebilirmi? bununla ilgili bir karar varsa paylaşırmısınız lütfen?

Teşekkürler.

Ynt: Kıdem tazminatı haccedilebilirmi.?

Hukuken kıdem ve ihbar tazminatının haccedilemeyeceğini biliyorum.En azından haccedilebilecek ücretler arasında sayılmamıştır.

teşekkür ederim cevabınım için ancak internette biraz araştırdım kimileri haczedilemez kimileride haczedilebilir diyorlar haciz edileblir diyen birkaç üye yargıtay kararı kopyalayıp koymuşlar ancak o kararları temyize gönderip bozdurmuşlar asıl konu ise o kararlarda ihbar tazminatı diye birşey demiyor benim zaten 10 aylış çalışma sürem olduğu için kıdem tazminatı hakkım yok ihbar tazminatıda 1 maaş yapıyor bu konuyuda gerçekten çok merak ettiğim için sordum :)

erkan_ist_ ' Alıntı:
teşekkür ederim cevabınım için ancak internette biraz araştırdım kimileri haczedilemez kimileride haczedilebilir diyorlar haciz edileblir diyen birkaç üye yargıtay kararı kopyalayıp koymuşlar ancak o kararları temyize gönderip bozdurmuşlar asıl konu ise o kararlarda ihbar tazminatı diye birşey demiyor benim zaten 10 aylış çalışma sürem olduğu için kıdem tazminatı hakkım yok ihbar tazminatıda 1 maaş yapıyor bu konuyuda gerçekten çok merak ettiğim için sordum :)

ihbar ve kıdem tazminatının tamamı haczedilebilir

Ynt: İhbar tazminatı haczedilebilirmi.?

"ihbar ve kıdem tazminatının tamamı haczedilebilir"

Dayanak nedir . Bizle paylaşırsanız seviniriz.

T.C.
YARGITAY
HUKUK GENEL KURULU
E. 2004/12-119
K. 2004/95
T. 25.2.2004
? KIDEM TAZMİNATI ( Haczedilemeyeceği Yönünde Kanunlarda Bir Açıklık Bulunmadığı - Tüm Alacaklar İçin Haczedilebileceği )
? ŞİKAYET YOLUYLA HACZİN KALDIRILMASI İSTEMİ ( Kıdem Tazminatı/Tüm Alacaklar İçin Haczedilebileceği - Şikayetin Reddi Gereği )
? HACİZ ( Kıdem Tazminatı - Haczedilemeyeceği Yönünde Kanunlarda Bir Açıklık Bulunmadığı/Tüm Alacaklar İçin Haczedilebileceği )
? BORÇLUNUN KIDEM TAZMİNATI ALACAĞI ( Tüm Alacaklar İçin Haczedilebileceği )
2004/m. 82, 83
506/m. 121
1475/m. 14, 28

Firmamızda çalışanlardan birine icra dairesi hakimi kararıyla ücretinin 1/4 üne, (ücretten kastı 30 günde hakettiği para) bunun dışında kalan kıdem, ihbar tazminatları, ikramiyeler vb. gibi tüm yan ödemelerin tamamının haczine diye bir tebligat geldi.

iyi işte kes icra için 4/1 öde icra dairesine, avukata ödeme sakın bitincede bildir, bitti diye. yok işçi çıkarsa işçi çıktı diye bildirirsin. 01/01/xxxx tarihinde 12330 dosyalı icra dosyasından kesinti yapılan şahıs işi bırakmıştır.

not : ihbar ve kıdemden, diğer alacaklardanda 1/4 kes öyle gönder

Haciz edilebilir. Bizim personelimizinde maaşının 1/4 ü icraya yatıyordu personeli işten çıkışı verdik ihbar ve kıdem tazminatını icraya yatırdık. Zaten icradan gelen yazılarda ücret, ihbar, kıdem in tamamı v.s. nin işçinin işten çıkarılması durumunda icraya yatırılması konusunda yazılar yazıyor. Bilmem anlata bildinmi :)