İhbar Tazminatlı İşten Çıkarma Sgk ?

mursey2001

Katkı Sunan Üye
Üstadlar 30 kişiden az çalışanımız var bir personelimizde anlaşmazlık olarak işveren işten çıkardı 1 senesi dolmasına 15 gün kalmıştı ihbar tazminatınıda hesaplayarak direk işten çıkartıldı.

1- çıkarılan gün hemen ödemeleri yapılası mı gerekiyor,1 hafta içinde yapılabilirmi
2-işten çıkartılırken el yazısı ile işverenin çıkartıığını yazan yazı birde ibraname aldım başka birşey gereklimi ?
3-bildirimsiz çıkarmalarda sgk da direk çıkış yapabiliyoruz değilmi yani 15 gün daha prim yatırılmayacak (sgk dan öle demişler) birde belirli süreli sözleşmenin işveren tar.feshi ile mi çıkarılacak

yardımcı olabilirmisiniz acil lütfen :'(

Ynt: İhbar Tazminatlı İşten Çıkarma Sgk ?

mursey2001 ' Alıntı:
Üstadlar 30 kişiden az çalışanımız var bir personelimizde anlaşmazlık olarak işveren işten çıkardı 1 senesi dolmasına 15 gün kalmıştı ihbar tazminatınıda hesaplayarak direk işten çıkartıldı.

1- çıkarılan gün hemen ödemeleri yapılası mı gerekiyor,1 hafta içinde yapılabilirmi
2-işten çıkartılırken el yazısı ile işverenin çıkartıığını yazan yazı birde ibraname aldım başka birşey gereklimi ?
3-bildirimsiz çıkarmalarda sgk da direk çıkış yapabiliyoruz değilmi yani 15 gün daha prim yatırılmayacak (sgk dan öle demişler) birde belirli süreli sözleşmenin işveren tar.feshi ile mi çıkarılacak

yardımcı olabilirmisiniz acil lütfen :'(

1) 1 hafta içinde ödeyebilirsiniz
2) Fesih bildirimi ve ibraname aldıysanız, tazminat bordrosunu imzalattıysanız gerek yok
3) İhbar tazminatını ödediyseniz beklemenize gerek yok. Sözleşme belirsizse 3 nl çıkış kodunu seçeceksiniz. Belirliyse sözleşme şartlarını belirtin. Örneğin 1 yılsa bu 15 günlük ücreti ödemeniz gerekebilir.

şunu da belirtmem gerekir ki 15 gün kala işten çıkarmak iyi niyet göstergesi değildir. işe iade kötü niyet tazminatı söz konusu olabilir.

çok teşekkürler ivedilikle yanıtladınız.
tazminat bordrosu imzalatmadım ama ibranamede ihbar tazminatını ve ücretini yazdım.

evet sanırım personelde o şekilde düşünüyor. Peki ihbar önelli olsa idi kıdeme hak kazanımıydı ? yani 4 hafta önce bildirmiş olsaydık çıkarılacağını kıdem tazminatı alabilirmiydi?

mursey2001 ' Alıntı:
çok teşekkürler ivedilikle yanıtladınız.
tazminat bordrosu imzalatmadım ama ibranamede ihbar tazminatını ve ücretini yazdım.

evet sanırım personelde o şekilde düşünüyor. Peki ihbar önelli olsa idi kıdeme hak kazanımıydı ? yani 4 hafta önce bildirmiş olsaydık çıkarılacağını kıdem tazminatı alabilirmiydi?
Belirli süreli sözleşmede ihbar öneli olmaz.