İhraç Edilen Mal Bedelinin Tahsil Usulü

Merhaba,

Öncelikle foruma yeni katıldım ve bu benim ilk konu başlığım. Umarım bundan sonra forumda aktif bir üye olarak yer alırım. Sorunumla ilgili yaptığım araştırmalarda çok da net bir bilgi edinebilmiş değilim. Bu nedenle "bir bilen" ya da "kaynak gösteren" mutlaka çıkar diye düşünüyorum.

Sorunum özetle şu:

İhraç ettiğimiz malın bedeli yurtiçinde yerleşik dar mükellef olmayan başka bir kurumdan geliyor ve gönderdiği parayı malı ihraç ettiğimiz yurtdışındaki firmanın borcundan mahsup etmemizi istiyor. Tabii benim aklıma takılan bu şekilde yapılacak bir işlemin usulsüz olup olmayacağı.

Gelecek cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Ynt: ihraç edilen mal bedelinin tahsil usulü

100,000 USD ye kadar mal bedelini getirmeseniz bile olur. Başka firmadan geliyorsa bir talimat almak gereklidir.

Daha önceki düzenlemelerde, her bir gümrük beyannamesi bazında 100.000 USD yi aşan ihracat bedellerinin yurda getirilmesi zorunlu iken,8 Şubat 2008 tarihinden itibaren ihracat bedellerinin her bir gümrük beyannamesi bazında tutarına bakılmaksızın ihracatçının tasarrufunun serbest bırakılmıştır.
kambiyo mevzuatında yapılan bu değişiklik ile İhraç ettiğimiz malın bedelini yurtiçinde yerleşik dar mükellef olmayan başka bir kurumdan tahsil ederek mesaplaşmak suretiyle kapatmanız usule uygun olacaktır.

merhaba arkadaşlar

diyelim ki ben belçika da X firmasına ihracat yapıyorum ama ihracat bedelini Belçika da bulunan X firmasından değil de İngiltere de bulunan Y firmasından tahsil ediyorum. (X firması ile Y firması tamamen farklı firmalar ve bu işlemi X talep ettiği için yapıyorum )
ileride firmamız açısından bir sakınca doğar mı acaba ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Alacağın temliki borcun nakli usulerince yazılı bir mutabakat alın . Sorun olmaz.

Değerli yardımlarınız için hepinize teşekkürler...