İhraç Kayıtlı Fatura Alışı Nasıl İşlenir?

• Konbuyu başlatan İSMAİLYK
  • Başlangıç tarihi
İ

İSMAİLYK

Ziyaretçi
İhraç kayıtlı alınan faturanın muhasebe kayı nasıl yapılır
Örnek
tutar 10000,00
kdv 1800,00

top. 11800

Muhasebe Kaydı nasıl yapılır.... şimdiden teşekürler

sayın ismailyk,

ihraç kayıtlı alımlarda kdv kanunu'nun 11/1-c bendi gereği, fatura üzerinde gösterilen kdv'yi satıcıya ödemediğinizden; faturada gösterilen kdv'nin kayda alınmaması gereklidir. muhasebe kaydı aşağıdaki şekilde olmalıdır.

------------------------------------------------------------------------------------
153 Ticari Mallar Hesabı 10.000,00 (borçlu)

320 Satıcılar Hesabı 10.000,00 (alacaklı)
------------------------------------------------------------------------------------

iyi çalışmalar.

Sayın Şükrü Ergül.

Hangi cevabı doğru kabul edeceğiz.Sizinki farklı diğer cevap farklı.

!!!

Sn Şükrü Ergül'ün daha önce vermiş olduğu cevap doğrudur.

İhraç kayıtlı mallara ait Kdv Muhasebe kayıtlarına alınmalı Tecil edilerek ihraç tarihinde ki dönemde terkin edilmelidir.

sayın sükrü ergül,

kdv kanunu'nun 11/1-c maddesi çerçevesinde yapılan ihraç kayıtlı satş ve alış işlemlerinde, tecil terkin uygulaması ihraç kayıtlı şatışı yapan imalatçı bünyesinde gerçekleşmektedir. imalatçı tarafından satışın yapıldığı dönemde tecil edilen kdv, ihracatın gerçekleştiği dönemde vergi idaresi tarafından terkin edilmektedir. buna göre tecil terkin sisteminde ihracatcının kdv beyannamesini etkileyen herhangi bir durum söz konusu değildir. ihraç kayıtlı alımlar ihracatçının beyannamesini yalnızca iade alınacak kdv tutarının belirlenmesinde etkileyecektir. ancak iade müessesi ile tecil terkin müessesi farklı işleyişlere sahiptir.

bu nedenle alım yapan mükellefin, faturada gösterilen ancak satıcı tarafından tahsil edilmeyen kdv'nin alıcının muhasebe kayıtlarına intikal etmesi gereksizdir.

ayrıca, ihracatın gerçekleşmemesi dolaysıyla zamanında tahsil olunamayan kdv imalatçı nezdinde aranmakta ve imalatçı tarafından ihracatçıya rücu ettirilmektedir.

eğer 192 ve 392 hesapların kullanılmasındaki amaç, ihracatın gerçekleşme süresini takip ise; o halde sözkonusu takip için bu hesapların değil, 900 nazım hesaplarının kullanılması tek düzen muhasebe sistemi açısından daha doğrudur.

iyi çalışmalar.

Gökhan33' Alıntı:
Sayın Şükrü Ergül.

Sayın Gökhan,

"Önceden sorulmuş aynı soruya verdiğim cevap"

"Verdiğim cevap" kelimesinden ne anlıyorsunuz?

Benim anladığım; yazan kişinin (soruya cevap verenin) verdiği cevap.

Eğer siz cevabımı doğru bulmuyorsanız (Sayın enginozdemir gibi) farklı şekilde işlem yaparsınız.

Saygılar.

Sayın enginozdemir,

TDHP'nında 192 DİĞER K.D.V. ile ilgili açıklamalar aşağıdadır.

Saygılar.

192 DİĞER K.D.V.
Tebliğ hükümlerine göre DIĞER KDV hesabı altında, teşvikli yatırım mallarının ithalinde ödenmesi gerektiği halde ödenmeyip, fiilen indirilmesinin mümkün olacağı tarihe kadar ertelenen KDV'nin izlenmesi sözkonusudur.

Ayrıca, 392 no.lu hesap paralelinde; tecil edilen KDV hesabının karşıtı olarak bu hesabın altında bir yardımcı hesap öngörülmüştür.

Yine bu hesabın altında, KDV kanunu md. 60 ` da sözü edilen ve KDV benzeri bir vergi olan "Ek Vergi" için, 392 no.lu hesaptaki karşıtı ile çalışacak olan bir yardımcı hesaba yer verilmiştir. Bu hesap, Tütün mamulleri, alkollü-alkolsüz içkiler, oyun kağıdı, ispirto ve röntgen filmi ithalatçılarını ve imalatçılarını ilgilendirmektedir.

Hesabın Bölümleri :

Tebliğ hükümlerine göre defter-i kebir altında açılacak yardımcı hesaplar için bir sınırlama getirilmemiştir. İşletmeler, kendi ihtiyaçlarına göre diledikleri ayırım ve detayda yardımcı hesap açabilirler.

Örnek

DEFTER-İ KEBİR (DİĞER KDV)

2. Ayırım

10 Teşvikli yatırım ithal KDV

20 Tecil edilebilir KDV

30 İndirilecek Ek Vergi

3. Ayırım

İthalde ertelenen KDV için akreditif veya ithalat parti numaraları itibariyle, ihraç kayıtlı teslimlerde ise, müşteri veya fatura bazında yardımcı hesaplar açılır.

192 00 000

131

192.2

İşleyişi :

a) Teşvikli Yatırım Malları İthalinde Ertelenen KDV :

Teşvikli yatırım mallarının ithalinde ödenmesi gerektiği halde ödenmeyip, fiilen indirilmesinin mümkün olacağı tarihe kadar ertelenen katma değer vergisi, pasifteki 392 no.lu hesaba aynı miktar alacak verilmek suretiyle kayda alınır.

(Açıklama için 392 no.lu hesaba bakınız.

b) İhraç Kayıtlı Teslimlerde Ertelenen KDV :

KDV kanununun 11 /C maddesine göre, ihraç kaydıyla ihracatçılara mal tesliminde, imalatçı faturasında yer alan "hesaplanan KDV" müşteriden tahsil edilmeyeceği için, 192 20 000 no.lu hesabın borcuna yazılır.

Örnek

İhracatın 3 ay içerisinde gerçekleşmesi halinde, 392 no.lu hesaptaki mukabil

yardımcı hesapla karşılaştırılarak kapatılır.

(392 no.lu hesaptaki örneklere bakınız)

Şükrü ERGÜL' Alıntı:
Gökhan33' Alıntı:
Sayın Şükrü Ergül.

Sayın Gökhan,

"Önceden sorulmuş aynı soruya verdiğim cevap"

"Verdiğim cevap" kelimesinden ne anlıyorsunuz?

Benim anladığım; yazan kişinin (soruya cevap verenin) verdiği cevap.

Eğer siz cevabımı doğru bulmuyorsanız (Sayın enginozdemir gibi) farklı şekilde işlem yaparsınız.

Saygılar.

sayın sükrü ergül,

en son mesajımda, verdiğiniz cevabın yanlış olduğunu söylemiş değilim. benim yapmak istediğim, benim bahsettiğim uygulamanın mı yoksa sizin bahsettiğiniz uygulamanın mı doğru olup olmadığıdır. bu nedenle, vermiş olduğunuz tepkiyi anlayabilmiş değilim.

dediğiniz gibi, sizin ve benim kanuya yaklaşımımız farklı. forum üyeleri bu iki yaklaşımdan birisini seçmekte serbesttir.

ayrıca belirtmek isterimki son mesajınızda alıntıladığınız metin, tebliğ metni değildir. söz konusu alıntı büyük ihtimalle, hesap planını açıklayan bir kitaptan alınmış. bende benim uygulamamı doğrulayan kaynaklar gösterebilirim. (örneğin yılmaz özbalcının kdv kitabı). söz konusu kaynak kitaplar yazarın yorumunu içereceğinden; kanun, tebliğ vb. kaynaklar gibi birincil kaynak niteliğinde değildir.

tebliğ metni http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.nsf/muhsisteb1ekmuh5c?OpenPage adresinden edinilebilir.

iyi çalışmalar.

Sayın enginozdemir,

Verdiğim tepki size değildi. Görüldüğü üzere Sayın Gökhan33'e yazılmış bir cevaptı. Çünkü arkadaşımızın üslubunu beğenmediğimden bu cevabı yazmak zorunluluğunu hissettim.

Dikkat ederseniz size de ayrı olarak cevap yazdım ve TDHP'nındaki açıklamaları ek olarak koydum. Herhalde ortada bir yanlış anlaşılma var. Yoksa tabi ki siz kendi görüşlerinizi yazdınız. İster doğru ister yanlış olsun görüşlerinize saygı duyarım. Ayrıca, benim görüşlerimin doğru olacak diye bir durum da asla söz konusu değildir.

Saygılar.

Şükrü ERGÜL' Alıntı:
Sayın enginozdemir,

Verdiğim tepki size değildi. Görüldüğü üzere Sayın Gökhan33'e yazılmış bir cevaptı. Çünkü arkadaşımızın üslubunu beğenmediğimden bu cevabı yazmak zorunluluğunu hissettim.

Dikkat ederseniz size de ayrı olarak cevap yazdım ve TDHP'nındaki açıklamaları ek olarak koydum. Herhalde ortada bir yanlış anlaşılma var. Yoksa tabi ki siz kendi görüşlerinizi yazdınız. İster doğru ister yanlış olsun görüşlerinize saygı duyarım. Ayrıca, benim görüşlerimin doğru olacak diye bir durum da asla söz konusu değildir.

Saygılar.

Sayın Sükrü ERGÜL,

Tepkinizi anlayabilmis degilim. Ben burada sadece konu hakkında bilgisi olmayan birisi olarak cevap arıyorum. Bu durumda sizin bilginizi yargılamak yada elestirmek gibi bir tutmda olmam mümkün degil. Elbette ki burada belli bir konu hakkında 2 bilenin farklı seyler soylemesi bizim gibi meslegin basında olanlar icin celiski yaratıyor. Cabamız burada elde ettigimiz bilgilerin saglam ve süphesiz bir sekilde beynimizde yer etmesidir.

Eger bir yanlıs anlamaya mahal vermiysem kusura bakmayınız lütfen.

Saygılar.

bu başlığı takip eden tüm forum üyelerine,

artık bu olayı tatlıya bağlamanın zamanı geldiğini düşünüyorum.

sayın şükrü ergül'ün ve benim bahsetmiş olduğumuz uygulamaların herikiside kdv beyanı açısından aynı sonucu vermektedir. burada asıl olan ihraç kayıtlı alım yapan mükelleflerin faturada gösterilen kdv'yi beyannamede indirim konusu yapmaması gerektiğidir.

muhasebe kayıtlarındaki uygulama farklılığına gelince, uygulamalar yalnızca usul yönünden farklılık göstermekte ve vergi aslına etki etmemektedir. tabi burada v.u.k.'nun 353'üncü maddesinin 6'ncı bendinin dikkate alınması gerektiğini düşünmekteyim. bu bende göre tek düzen hesap planına uymamanın cezası özel usulsüzlük cezası olup, 2006 yılı için bu cezannın tutarı 2.900,00 YTL'dir.

yukarıda yaptığım açıklamaları özetlemek gerekirse; bu başlık altında verilen cevapların herikiside vergi aslına etki etmemesine rağmen usul yönünden farklıdırlar. bu nedenle, forum üyeleri bu iki uygulamadan doğru buldukları herhangi birisini seçebilirler. burada üyeleri yanlış yönlendirmek istemem.

iyi çalışmalar.

sn arkadaşım
http://www.**************/adresinde sn smmm ufuk özdemirin makalesini okumanı tavsiye edrim.sanırım orda sorularına cevap bulabilirsin.

Ynt: İhraç Kayıtlı Fatura Alışı Nasıl İşlenir?

İhraç kayıtlı Alış faturası nasıl işlenir (2010 yılı)

Ynt: İhraç Kayıtlı Fatura Alışı Nasıl İşlenir?

İhraç edilemek üzere mal alımı
-------------------- -----------------------------
153 tic. mallar 100,00
192 Diğer Kdv 18,00
320 Satıcılar 118,00
------------------- ------------------------------

İhraç edilemek üzere alınan malın ihraç edilmesi
nedeniyle kdv'nin satıcılar hs.'dan mahsubu
------------------ ------------------------------
320 Satıcılar 18,00
192 Diğer Kdv 18,00
------------------ -------------------------------

Bu şekilde yapıyoruz.

Konuyu uzun zaman sonra tekrar açıyorum.
Ağustos ayında ilk defa ihraç kayıtlı alış yaptık ve aynı gün ihracatını gerçekleştirdik. Muhasebe kaydı nasıl olmalı ve Kdv beyanında nasıl gösteriyoruz?

Konuyu uzun zaman sonra tekrar açıyorum.
Ağustos ayında ilk defa ihraç kayıtlı alış yaptık ve aynı gün ihracatını gerçekleştirdik. Muhasebe kaydı nasıl olmalı ve Kdv beyanında nasıl gösteriyoruz?

durumun aciliyeti vardır. Daha önce bildiren yada görüşü olan var mı?

durumun aciliyeti vardır. Daha önce bildiren yada görüşü olan var mı?
Farklı bir durum yok. Sadece mal bedelini kayıtlarınıza alacaksınız. (153 hsp.) Mal alışı kdv beyanında gösterilmez.
Satış kaydı da 601 hsp. Beyannamede tam istisna 301 koduyla, yurtdışına çıktığı (eski deyimle intaç) tarihteki MB döviz alış kuru ile beyan edeceksiniz.

Sayın sergok,

İhraç Kayıtlı işlemlerde Alıcı da - Satıcı da Faturada bulunan KDV tutarlarını kayda almalıdır. (Bence zorundadır, çok da yoruma açık bir konu değil.) Tekdüzen hesap planında açılmış olan 192 ve 392 hesaplar bunun içindir. Tecil ve Terkin kavramının da amacı budur zaten. Yasa teslim edilen ürünün "Takip Eden Aybaşından İtibaren 3 Ay İçinde" tecil edilen KDV'nin TERKİN'ine imkan tanır. Yani beyannamenizde beyan ettiğiniz ancak ödemesini ertelediğiniz KDV'nin iptalini sağlar. Vergi dairesinin Tecil /Terkin durumundan haberdar olmasının yöntemi de KDV beyannamesine bunun yansıtılması ile mümkündür, ki beyannamede bunun açıklanmasının istendiği "İHRAÇ KAYDIYLA TESLİMLER" kulakçığını koymuş ve beyan istemektedir. İhracın gerçekleşmemesi halinde SATICI tecil edilen KDV tutarını gecikme cezası ile birlikte öder ve alıcıya rücu eder.

Bu işlemler için KDV'nin kayıtlara alınmayacağı konusunda yapılan paylaşım ve yorumlara KDV işleyişi ve beyanı anlamında katılmam ve kabul etmem mümkün değil. Faturalarda bulunan (hatta faturası olmayan tüm "TESLİM ve HİZMETLER" KDV doğuran olaylar olduğu için beyanı yapılır ) kayda alınır ancak özellik arz eden durum varsa bunlar KDV beyannamesinde ilgili bölümlerinde gerektiği gibi beyan edilir.

İhraç kayıtlı teslime tabi tüm faturalarınızı da diğer faturalarınızla beraber beyan edin. İhracat istisnası olarak beyan etmeniz için ihracatı sizin gerçekleştirmiş ve GÇB'yi firmanız adına tanzim etmiş olmanız gerekir.