fonradar

İhraç Kayıtlı Fatura Kestik Firmadan Belge Alamıyoruz

Merhaba;

Bir sorunum var. Kenya ya ufak bir makina sattık. İmalatçı olarak yurtiçi bir lojistik firmasına ihraç kayıtlı ( üzerinde ilgili kanun metni olan ) fatura kestik. Lojistik firması malı kenyaya gönderdi ama beyannameyi bize göndermiyor. Malları toplu gönderdik, başında söyleyecektiniz diyorlar. Faturamızı ne yaptınız diyorum gümrük işlerinde kullandık diyorlar.

Muhasebecimiz ise beyanname olmadan malı yurtdışına göndermiş sayılmazsınız diyor.

Kenya'da malı teslim alan kişiden malı aldığına dair belge alsak olmuyor mu?

Nasıl bu işin içinde çıkarız?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Erkan

Malları toplu göndermeleri, beyannameyi size vermelerine yine de engel değildir, sonuçta bu mal Kenya'ya gümrük vasıtası ile çıktı. Gümrükçüleri ile görüşsünler, gümrük beyannamesinden suret çıkarttırılabilir.
Vergi dairesi ihracatçı firma yazısıyla da yapabilir belki ama, onu da zaten gçb'nin yanında ek olarak istiyorlar.
En kötü ihtimal GÇB'yi vermiyorlarsa, ihracatçı firmadan faturanın KDV'sini talep ediniz.

Beyannameyi vermemelerinin sebebi büyük bir ihtimalle sizden aldıkları makinayı gb'de usulüne uygun beyan etmedikleri içindir. Makinanın gb de ayrı kalemde gösterilmesi, faturadaki adıyla aynı olması, imalatçı olarak sizin adınızın yazması gerekirdi. Toplu gönderdik dediklerine göre bu şartları yerine getirmemişlerdir. Yani beyannameyi bulsanızda işinizi görmeyecek diye düşünüyorum. Tek çare noter kanalı ile ihtar çekmeniz,sonucuna göre beyannameyi düzeltmeniz ve kdv yi talep etmeniz gerekir.

Zaten toplu gönderdik diyorlar. Kesin İllegal yöntemle gönderdiler ve belgeyide veremiyorlar. KDV talebinde bulundum ama alacağımızı sanmıyorum. Müşterden alabilirmiyim ona bakıyorum şimdi.. Yapılacak birşey yok sanırm.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Zaten toplu gönderdik diyorlar. Kesin İllegal yöntemle gönderdiler ve belgeyide veremiyorlar. KDV talebinde bulundum ama alacağımızı sanmıyorum. Müşterden alabilirmiyim ona bakıyorum şimdi.. Yapılacak birşey yok sanırm.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Alıcı firma ile görüşüp kdv beyannamenizi düzeltiniz. Daha sonra ödediğiniz (düzeltme sonrası ödeme çıkıp çıkmayacağını bilmiyorum) kdv ve gecikme zammını onlara dekont edersiniz. Onlarda dekonta dayanarak faturadaki kdv yi indirim konusu yapabilirler (indirim yıl geçtikten sonra olmaz). Yani ihraç kayıtlı satışınız yurtiçi teslime dönüşmüş oluyor.