İhraç Kayıtlı Malın Yurtiçine Satılması Ve Usulsüzlüğü Hk

Merhaba,

Bir firma şöyle bir yola başvurarak kimsenin rekabet edemeyeceği avantajlı fiyatlar sağlayarak muazzam kazanç sağlamaktadır. Şöyle;

Bir ürün düşünün. Bu ürünü Türkiyedeki üreticiden ihraç kayıtlı olarak KDV ÖTV vs muaf şekilde alıyor. Benzer ürünü kendi markasıyla da yine farklı bir fabrikaya ürettiriyor. İhraç kayıtlı KDV ÖTV vs ödemeden aldığı ürünü iç piyasaya muazzam karla en ucuz olarak satıyor. Bu satışının üretici tarafından öğrenilmemesi için kendini gizliyor.

Kendi markasıyla ürettiği benzer ürünü de ihraç ediyor.

Kağıt üzerinde durum şu; marka olan ihraç kayıtlı ürünü ihraç ediyor görünüyor aslında piyasaya veriyor markadan dolayı satıyor çünkü. Bu marka ürünün yerine de kendi markasıyla ürettiği ürünü ihraç ediyor aslında.

Bu taktiği bir çok marka ürünlerin hepsinin benzerini ürettirerek ihracat yapıyor ve fazla kazanç elde ediyor. Bu firma bu şekilde 30 küsür yıldır yaparak çok büyüdü.

Burada alımda KDV ve ÖTV ödemiyor. Bu suçmudur? Vergi kaçakçılığına giriyor mu? Teşekkürler.

İşin aslında evet bir usulsüzlük var.
İhraç Kayıtlı Malı üreten firmanın yurtiçindeki piyasasını bozuyor olabilir. O markanın ismini kullanıyor. Yurtiçine kendi ürünü satamayacak belki ama, bu yöntem ile satıyor.
Ancak ihraç kayıtlı malın yurtiçine satarken düşük fiyat ile satıyorsa, diğer taraftan kendi ürünündeki kardan da azaltmış olur. Onun için piyasada kolay satış yöntemi gibi görüyorum, onun haricinde firmanın veya maliyenin burada bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Ama usulsüz bi yöntem tabiki, kanıtlanması halinde, ihraç kayıtlı yöntem ile aldıkları kdv iadelerini maliye geri ister, aynı şekilde, imalatçı firmada fatura kdvsini ister, ortalık karışır.

Burada yapılan iş usulsüzlük olarak geçiştirilebilecek bir olay değildir. Yapılan işlem kaçakçılığa girer. İhraç kayıtlı teslimden yararlanmak için alınan malın hiçbir işlem görmeden ihraç edilmesi gerekir. Burada alınan mal değil, başka bir ürün ihraç ediliyor.

Aslında ihraç kayıtlı olarak almayıp, fason olarak yaptırdığı malı yani ihraç ettiği malı ihraç kayıtlı almış gibi yapıyor ayrıca. Maliye incelemede bunu dikkate almaz ve ihraç kayıtlı aldığı malı yurtdışına 3 ay içinde çıkarmadığı için kdv tutarında ceza yazacaktır, vergi ziyaı, usulsüzlükleri de saymıyorum tabi.