fonradar

İhraç Kayıtlı Teslimden Doğan Kdv İade

Bir mükellefimizin ihraç kayıtlı teslimden dolayı kdv iadesi alacağı var.
sonrasında gib'in internet sitesi üzerinden o dönemki indirilecek kdv ve ihraç kayıtlı teslim listesini girmek üzere 2 adet liste hazırladım.
sisteme giriş yaptım listeleri yükleyecektim ancak 5 tane liste istedi benden yüklenilen,satış faturaları vs..

yanılmıyorsam mal ihracatı olmadığı için sadece ihrac kayıtlı teslim olduğu için benim 2 liste girmem gerekiyor.

kdv beyannamesine baktım. ihraç kaydıyla teslimlere ait bildirim kısmı dolu,
tam istisna kapsamına giren işlemler kısımıda dolu
firmamın ihraç kayıtlı teslimi var.muhasebecisini arayıp tam istisnayı yok et,sadece ihraç kayıtlı olsun teslim bölümü olsun.
bu seferde iade alması gereken kdv devrediyor dedi...firmanın iade alabilecek kadar indirilecek KDV tuatarıda var.

nasıl bir düzeltme yaparsak bu iş çözülür...YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM...

Sizdeki sorun kdv beyannamesinin yanlışlığından kaynaklanıyor gibi...Tam istisna kapsamına giren işler kısmı niçin doldurulmuş, önce buna bakmak gerek. İhracat teslimi yazılmışsa yüklenilen kdv listesi,ihraç faturaları listesi, gçb listesini de vermeniz gerekir.
Bunların dışında ihraç kayıtlı teslimattan dolayı mutlaka iade alınacak diye bir şey yok. KDV li teslimleri fazla ise iade kdv çıkmaz, tecil edilen kdv olabilir. İşlemleri tamamlayıp vergi dairesine gereken belgeleri verdiğinizde tecil edilen kdv terkin edilir.

tecil edilen kdv lazım bize.ozaman şöyle olacak firmanın ilgili dönemde mal ihracatı yok. o zaman tam istisna bölümü beyannameden silinecek...tecil edilemeyen kdv kısmındaki tutar baz alınarak.iade raporu düzenlenecek sanırım.

Beyannamedeki tutarları detaylı yazarsanız daha sağlıklı bilgi verilebilir.
Yurtiçi Teslimler ve hesaplanankdv tutarı:
İhraç Kayıtlı Teslimler ve kdv tutarı:
Önc.Dön.Devreden kdv:
İndirilecek kdv:

sorunu çözdüm firmanın yanlızca ihraç kayıtlı teslimi olduğu için,kdv beyannamesinden mal ihracatı olmadığından o alanı sildirdim...ihraç kayıtlı teslim alanında tecil edilemeyen kdv'yi biz iade isteyeceğiz..ihraç kayıtlı satışı yurt içi satışlar hesabına kayıt ettirmek suretiyle hesaplanan kdv'ye dahil ettirdim.sorun çözüldü.

fatih 81 ihraç kayıtlı teslimde iade tutarını hesaplarken nasıl bir yol izlediniz? benimde bir mükellefim var. İhraç kayıtlı ft. listesi ve indirilecek kdv listeleri hazır. kdv beyannamesinde Ihracatın Gerçeklestigi Dönemde Iade Edilecek Tecil Edilemeyen KDV satırında ihraç kayıtlı satışlarımızı gösterdik. bunun ymm raporunu hazırlarken nelere dikkat ettiniz? teşekkürler.

fatih 81 ihraç kayıtlı teslimde iade tutarını hesaplarken nasıl bir yol izlediniz? benimde bir mükellefim var. İhraç kayıtlı ft. listesi ve indirilecek kdv listeleri hazır. kdv beyannamesinde Ihracatın Gerçeklestigi Dönemde Iade Edilecek Tecil Edilemeyen KDV satırında ihraç kayıtlı satışlarımızı gösterdik. bunun ymm raporunu hazırlarken nelere dikkat ettiniz? teşekkürler.
İhraç kayıtlı teslimlerde, yüklenilen kdv tutarı, ihraç kayıtlı teslimin (mal bedelinin) kdv sidir. Ayrıca bir hesaplama yapılmaz. Yurtiçi teslimlerinizden hesaplanan kdv'nin tutarına bağlı olarak tamamı veya bir kısmı iade edilebilir. Veya tecil edilebilir.

İhraç kayıtlı teslimlerde, yüklenilen kdv tutarı, ihraç kayıtlı teslimin (mal bedelinin) kdv sidir. Ayrıca bir hesaplama yapılmaz. Yurtiçi teslimlerinizden hesaplanan kdv'nin tutarına bağlı olarak tamamı veya bir kısmı iade edilebilir. Veya tecil edilebilir.

Peki hocam toplam 155 adet fatura var bu teslimlere ilişkin. Bunları gçb leri ile birlikte tek tek verecekmiyiz raporda. Yoksa liste şeklinde versek yeterli olur mu?

Bu konuda 26.04.2014 tarihli resmi gazetede yayımlanan KDV Genel Uygulama Tebliği'nin II.İstisnalar başlığının 8. bendi ihraç kayıtlı teslimlerle ilgili işlemleri açıklıyor. 8.13 paragrafında da istenilen belgeler belirtilmiş. Burada liste verilmesinin yeterli olduğu belirtiliyor. Tebliğden daha net bilgi alabilirsiniz.