İhracat Banka Hesapları ile ilgili

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
merhaba,

çalıştığım banka ihracat bedeli olarak gelen usd/euro hesaplarını geçiçi bir hesapta tutuyor
dab düzenlediğinde o geçici hesaptan alıp,döviz tevdiat hesaplarına aktarıyordu,bizde
aktarılan o tarihte firmadan gelmiş gibi hesaba alıyorduk ,hesaplarımızda bu geçici hesapları gözükmüyor.
sadece bankadan gelen ekstreleri inceliyoruz,şimdi DAB düzenleme zorunluluğu olmadığından
nasıl bir işlem yapmam gerek, bankadaki geçici ihracat hesabı için muhasebede bir hesap açım mı,
aynı zamanda bu hesap değerlemeye tabi olurmu çok zor durumdayım lütfen konu hakkında
yeterli bilgisi olan arkadaş cevap versin şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: ihracat banka hesapları ile ilgili

Bankada ki tüm tl ve döviz hesaplarınız için hesap planunda 102/300 altında mutlaka yardımcı hesaplar açarak izlemenizi öneririm.

Bir çok banka yurtiçi döviz hesapları için ayrı, ihracat belelleri için ayrı hesap açarlar. Sizin geçici dediğiniz hesap bu şekildedir. Banka hesaplarını doğru olarak takip etmek istiyorsanız muhasebenizde de ayrı hesaplarda takip etmelisiniz.

nguroy ' Alıntı:
Bankada ki tüm tl ve döviz hesaplarınız için hesap planunda 102/300 altında mutlaka yardımcı hesaplar açarak izlemenizi öneririm.

300 Banka Kredileri

Niteliği: İşletmelerin sermayelerini finanse etmek amacıyla bankalardan, bankerlerden ve faizsiz bankacılık olarak isimlendirilen özel finans kurumlarından aldıkları kısa vadeli kredilerin izlendiği hesaptır.
(Abitter ÖZULUCAN-Genel Muhasebe İlkeleri ve Uygulamaları syf.361)

Bu hesabı kullanmak özün önceliği kavramına ters düşecektir.

İki ayrı hesapta ya da 108 numaralı hesapta takip edebilirsiniz.

Ynt: İhracat Banka Hesapları ile ilgili

300 hesap kısa vadeli banka kredilerinin izlendiği hesaptır. İhracat kredisi ihtimali hiç yok mu acaba?

Bugün birçok ihracatçı firma kısa vadeli kredi kullanmaktadır.
Malın çıkışı gçb ile vesaik mukabili mal satışında paranın gelişi arasında veya ihracat akreditifnin avi si ile bedelin gelmesi arasında kısa vadeli kredi kullanımı oldukça fazladır. Bu yüzden 300 hesap diye ayrıca belirlemek gereği duydum.

Bunun dışında eğer hiç eksi veya borçlu hesap söz konusu değilse 108 değil doğrudan 102 hesap kullanılmalıdır.

sn.arzuece'nin sorusunda kredi ile ilgili birşey yoktu. Nasıl olduda yanıtlar bu şekle dönüştü.

Ben ilk cevabımda 102/300 hesap kullanılır diye yazdım. O yüzden bir arkadaş da itiraz etti . Bana 300 hesabın kulllanımı ile ilgili detay gönderdi :)

nguroy ' Alıntı:
Ben ilk cevabımda 102/300 hesap kullanılır diye yazdım. O yüzden bir arkadaş da itiraz etti . Bana 300 hesabın kulllanımı ile ilgili detay gönderdi :)

300 numaralı hesabı kullanmanın esprisi ne? Para bizim paramız, kredi almıyoruz. Kendi paramızla bir de bankaya borçlanacak mıyız?

108 e gelince

Niteliği: Bu hesap, nitelikleri gereği hazır değer sayılan pullar , vadesi gelmiş kuponlar,tahsil edilecek banka ve posta havaleleri (yoldaki paralar) gibi değerleri kapsar.(Abitter ÖZULUCAN, Genel Muhasebe İlkeleri ve Uygulamaları)

108. DİĞER HAZIR DEĞERLER

Nitelikleri itibarıyla hazır değer sayılan pullar, vadesi gelmiş kuponlar, tahsil edilecek banka ve posta havaleleri (yoldaki paralar gibi) değerleri kapsar.

İşleyişi :

Bu değerler elde edildiğinde hesabın borcuna, elden çıkarıldığında da hesabın alacağına kaydedilir

Bunu siz de yazdınız. Beni cevaplama telaşına girmeden önce yazdıklarımı dikkatli okuyunuz lütfen.

Ben kullanılacak hesap olarak 102 veya 300 dedim.

Bunun nedeni piyasada ihracat işlemlerinde kısa vadeli de olsa kredi kullanımı yaygın olduğu içindir.

Kredi kullanılmıyorsa elbette kullanılacak hesap sadece 102 dir.

Bankaya gönderilen veya posta havaleleri bu durumda söz konusu değildir.
Burda çalıştığımız bankanın her zaman kullandığımız hesap dışında başka hesaplar açması durumu vardır.
102 dışında her hangi bir kullanım TDHP aykırı olup, usulsuzlık cezasını gerektirir.

arzuece ' Alıntı:
merhaba,

çalıştığım banka ihracat bedeli olarak gelen usd/euro hesaplarını geçiçi bir hesapta tutuyor
dab düzenlediğinde o geçici hesaptan alıp,döviz tevdiat hesaplarına aktarıyordu,bizde
aktarılan o tarihte firmadan gelmiş gibi hesaba alıyorduk ,hesaplarımızda bu geçici hesapları gözükmüyor.
sadece bankadan gelen ekstreleri inceliyoruz,şimdi DAB düzenleme zorunluluğu olmadığından
nasıl bir işlem yapmam gerek, bankadaki geçici ihracat hesabı için muhasebede bir hesap açım mı,
aynı zamanda bu hesap değerlemeye tabi olurmu çok zor durumdayım lütfen konu hakkında
yeterli bilgisi olan arkadaş cevap versin şimdiden teşekkür ederim.

nguroy ' Alıntı:

Yazdıklarınız burda (!)

Kimse bizim kredi aldığımızdan bahsetmiyor. Tamam bu hesap doğrudur. Fakat yukarıda soruya göre göre değil. Sizin savunma mekanizmanızın ürettiği ve sadece sizin bildiğiniz soruda doğrudur. Eğer siz arkadaşın sorusuna değilde kendi sorunuza cevap veriyorsanız bu sadece sizin sorununuz olur. Gelip bana haklılığınızı savunmayın. Yok sizin bu cevabınız yukardaki soruya ise sizin muhasebe bilgilerinizden şühpe ederim.

Gelelim benim verdiğim cevaba. Soruyu soran arkadaş bir ikilimle kalmış ve alternatif çözümler istiyor. Bakın şimdi

Yurtdışı müşterilerinden Mr. Hans Hanso 10.01.2007 tarihinde satın almak istediği ticari mallar ile ilgili işletmenin euro hesabının bulunmadığı Z bankasına 5000 euro tutarında havale yapmıştır.(1 ? = 2 ytl)

İşletmenin yapacağı yevmiye kaydı

______________ / ____________

108 Diğer hazır değerler 10.000
108 xxxxxxxx

340 sipariş avansları 10.000

Yoldaki paralar nedeniyle
5000?x2ytl=10000 ytl

______________ / ____________

(Çözümlü- Açıklamalı Dönem İçi ve Dönem Sonu Muhasebe Uygulamaları) Abitter ÖZULUCAN syf: 127-128)

Sayın _GEDA_,
Burada hiç kimse, başkasının muhasebe bilgisini sorgulayacak veya onun muhasebe bilgisinden şüphe edebilecek konumda değildir. Herkes bilgisi dahilinde mesajlara cevap yazarak soruyu sorana bilgi aktarmaya çalışmaktadır. Ayrıca soru ile cevabıda çarpıtmayınız. Soruda banka hesabının olmadığı "Z" bankasından değil çalışılmakta olan "xyz" bankasından bahsedilmektedir.

Lütfen kişileri hedef alan mesajlardan kaçınınız.

Bu soruda verilebilecek başka bir yanıt olmadığı için başlığı kilitliyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...