İhracat Hakkında....

mustafakutlu

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar.yeni mükellef olan işletme defterine tabi mükellefim ihracat yapacakmış. ama ben hiç ihracat yapmadığım için biraz bilgi istiyorum.internette araştırdım birde sizin uygulamada nasıl yaptığınızı öğrenmek istedim teşekkürler....

Selamlar
İhracatın nasıl yapılacağını mı soruyorsunuz,muhasebe ve iade işlemlerinin nasıl yapılacağını mı?

Selamlar
Nereye kayıt olunur.? Ticaret odasına firmayı kayıt yaptıracaksınız.Ayrıca ihracat ürünü ne ise onunla alakalı ilgili ihracatçılar birliğine kayıt olmanız gerekebilir.İhracat ile ilgili zaten bir gümrük müşaviri ile anlaşma yapmanız gerekeceğinizden kendisi sizi yönlendirecek,kayıt olunacak kurumlar ile ihracat belgelerinin ne olacağı konusunda sizi bilgilendirecektir.
Muhasebe kaydında ise,işletme defteri olduğunuzdan normal alış ve satışları kaydedeceksiniz.İhracatınızla ilgili olarak yüklendiğiniz kdv tutarını beyannamede iade edilecek kdv satırında göstereceksiniz.İade istenmesi halinde ise tabiki dairenin istediği diğer belgeler bilahare hazırlanacaktır.
Saygılar

ihracat muahsebesi konusunda tek tek sorarsan elimizden geldiği kadar sana yardımcı olmaya çalışırız istersen msn den de ulaşabilirsin ihracat ithalat neyi merak ediyorsan anlatırız sana sıkıntı yapma rahat ol 1 dosya gelsin öğrenirsin hemen