İhracat işlemlerinde kesilen banka giderleri

• Konbuyu başlatan Ela_
  • Başlangıç tarihi
E

Ela_

Ziyaretçi
Konu başlığından da anlaşılacağı üzere ihracatta banka tarafından kesilen komisyon giderleri 760 nolu hesapta mı takip edilmelidir? (Vesaik mukabili bir işlem olduğu için banka tarafından Dhl masrafı ve komisyon kesilmiştir)

Ynt: İhracat işlemlerinde kesilen banka giderleri

Neden finansman giderleri hesabında izlemiyorsunuz? 7/A'ya gore 780 7/B'ye gore 797 hesapların alt hesaplarında izleyebilirsiniz.

Peki iki hesabın (780 ve 797 hesaplarının) farkı nedir? Ben genelde 780 nolu hesabı kullanıyorum bu işlemde de 780 nolu hesabı mı kullanmalıyım?

biri 7/A diyeri 7/B. tek fark bu. :)

Ela_ ' Alıntı:
Peki iki hesabın (780 ve 797 hesaplarının) farkı nedir? Ben genelde 780 nolu hesabı kullanıyorum bu işlemde de 780 nolu hesabı mı kullanmalıyım?

Aynen oyle eğer donemi geçen Örn:banka ektrelerinde filn vadesinde işlemdiğiniz banka giderleri varda onlarıda 180 nl hs.izleyebilirsiniz.

Sayın musty_034 Yanlış mı yapıyorum bılemıyorum fakat ben genelde banka kredısı ile ilgili olan işlemleri 780 nolu hesapta takıp edıyorum ihracat masraflarını da (navlun,sigorta vb) 760 nolu hesapta takip ediyorum....

Sayın ela; navlun ve sigorta giderleri farklı banka faizlerei banka komisyonları vs.farklı işlemlerdir.Ben sadece size Bankayla ilgili yapılan giderler yanı komisyonlara ilişkin işlemleri soyledim.Sizde zaten banka komisyonunu sormuşsunuz.Navlun giderleri gümrük giderleri vs.7/A kullanıorsanız 760 nl.Hs.doğrudur ama 7/B kullanıyorsanız 793 nl.hesapta izlemelisiniz.

760 nolu hesabın altında ihracat giderleri die hesap açılıp takibi doğru bir uygulama olur.