İhracat Kdv İade Alacaklarının İnceleme Süresi Ne Kadardır ?

Şubat 2006 tarihinde 2003 senesine ait evraklardan dolayı incelemeye girdim ve 2004 -2006 /2 arası 26 düzeltme beyannamesi verdim.2006 tarihinde cari borcumdan dolayo Vergi dairesi borçlarıma 4 taksit yaptı ve ben 1. taksidi ödedikten sonra vergi dairesi 1-2 eksiklik bildirdi.Muhasebeci düzelterek verdi.Sonra diğer taksitler için ben ihracatdan doğan KDV iade dosyalarını zamanından da önce vererek mahsup yazısı vererek mahsup istedim.İhracat KDV başvurularım borçlarımı fazlasıyla kapatıyordu.Vergi dairesi tekrar 10-15 gün içinde eksiklik çıkardı biz tekrar verdik.21-06-2006 tarihinden itibaren vergi dairesi 11,5 ay bana cevap ve hizmet vermedi.Hep bugün yarın dedi.Sonra 8/05/2007 de rica minnet incelendi yine eksiklik bildirdi ve bize 30 gün süre verdi aksi taktirde faiz v.s taahkuk edileceği söylendi.Maalesef 23/05/2007de ben karşılıksız çekten dolayı 18 ay cezaevine girdim.Bu arada muhasebeci eksikliklerle ilgili hiç bir şey yapmamış ama ücretini hep almış şirketteki müdürümden.Netice itibariyle 2009 aralıkta ben cezaevinden çıktım ve tekrar 13/01/09 da başvuru yaptım(eksiklikleride düzelterek).Halen bana yine cevap vermiyorlar.İşleri varmış daha önemli dosyaları varmış.mışş muş,müşş v.s.Bu arada ben borç gözüktüğü için yeni yapılandırmaya girdim ve 18 aylık taksitlere böldürdüm.Tekrar tavsiye üzerine mahsup yazısı verdim.
Şu anda 10.500 TL yapılandırmaya göre borç gözüküyor ve taksitleri ödeyemiyorum ve ödemekte istemiyorum zaten.Aslında eğer mahsuplar zamanında yapılsaydı şimdi 1500 Tl gibi borcum olmalıydı .9/04/09 da telefon açtım.Yetkili memur halen işim var biraz daha sabret diyor.Bu arada gecikmelerin diğer nedeni bütün eksiklikler ve zaman kaybı hep KDV beyannamelerideki devredenleri hatalı yazılması.Muhasebeciyi dava edeceğim bu da ayrı bir konu.Her eksiklikte40-50 adet düzeltme beyannamesi verildi.Ama benim sormak istediğim ben hakkımı vergi dairesine karşı nasıl arayayım.Avukatıma evrakları hazırlıyorum.Bu forum sayfasını görünce üye olup sormak istedim.Teşekkürler.

Ynt: İhracat Kdv iade alacaklarının inceleme süresi ne kadardır ?

Sayın Şafak Bey,
KDVK 84 sayılı tebliğ ile 95 seri nolu tebliğde istediğiniz bilgiler mevcut. Diğer tarafdan memur İade işlemini gerçekleştirmede sorun çıkartıyorsa, memur yerine şefle veya müdür yardımcısı yada müdürle görüşün.
Durumunuzu anlatın... Normalde iade talepleri 5 yıl için sonlandırılması gerekir.
KDVK95 tebliğ
1.2. Belge Eksikliği ya da Belgelerin Muhteviyatındaki Eksiklikler Nedeniyle Yapılamayan Mahsup İşlemleri
Bakanlığımıza yapılan başvurulardan, vergi borçları için yapılan mahsup taleplerinin belgelerin tamamının ibraz edilmemesi ya da ibraz edilen belgelerdeki muhteviyat eksikliği nedeniyle dilekçe tarihi itibariyle yerine getirilmemesinin vergi daireleri ve mükellefler bakımından sorunlara yol açtığı anlaşılmaktadır.
Bu husus göz önüne alınarak, bu Tebliğin yayımlandığı tarihe kadar henüz sonuçlandırılmamış mahsup talepleri ile Tebliğin yayımından sonra yapılacak mahsup taleplerinde aşağıdaki şekilde hareket edilmesi uygun görülmüştür.
Vergi borçlarına mahsup taleplerinde vergi daireleri, mahsup talep dilekçesi ve eklerini inceleyerek belge ya da belgelerdeki muhteviyat eksikliklerini tespit edecek ve bu eksiklikleri mükellefe yazı ile bildirecektir. Tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde eksiklikleri tamamlayan mükelleflerin mahsup talepleri, mahsup dilekçesinin vergi dairesine verildiği tarih itibariyle yerine getirilecek ve bunlara gecikme zammı uygulanmayacaktır.
30 günlük ek süreden sonra eksikliklerini tamamlayan mükelleflerin mahsup taleplerinin ise eksikliklerin tamamlandığı tarih itibariyle yerine getirileceği ve borcun vadesinden mahsup tarihine kadar geçen süre için gecikme zammı uygulanacağı tabiidir.
Belge ya da muhteviyat eksikliği nedeniyle yerine getirilmeyen iade talepleriyle ilgili olarak yargıya intikal etmiş ihtilaflarda, bu Tebliğin (1.1) bölümündeki açıklamalara göre işlem yapılacaktır.