İhracatçı firmaların düzenleyeceği kur farkı faturaları

İhracatı bir firma olarak yurt dışındaki firmalara düzenlediğimiz fatura kuru ile dab kuru arasında olumlu fark oluştu yani kur farkı karı sizlere sorum şimdi ben kur fakı faturasını düzenleyip kdv tutarını beyan edicekmiyim. Ve bu durumu muhasebeştirirken hangi hesapları kullanmalıyım. İyi çalışmalar...

Ynt: İhracatçı firmaların düzenleyeceği kur farkı faturaları

Fatur kesmeyeceksiniz farkı gelir kayıt edeceksiniz kdv de yok.

Peki bu geliri hangi hesaba kayıt edicez? Kdv beyyannamesini verirken ihracat istasında göstermek zorundamıyız? Eğer göstereceksek faturasız beyan olurmu? Bu bir uyumsuzluk oluşturmaz mı?

646 ve 656 hesapları kullanacaksınız. KDV beyannamesinde gösterilmeyecek.

Sayın bulent249 bende aynen söylediğiniz gibi düşündüm fakat formun eski yazılarından 601 nolu hesabın kullanılması gerektiğini okuduğum için kafam karıştı şimdi şirketin ymm'si ile görüştüm oda sizin söylediğiniz gibi ifade etti. Eğer imalatçı firma ile böyle bir kur farkı hs. çıkarsa fatura düzenlenmesi gerekiyor fakat yurt dışı firmalara gerekmiyor. Teşekkürler.

ymm nin cevabı mantiki . kur farkı zararı çıksaydı yurtdışındaki ithalatçı türkiye deki ihracatçı firmaya mı
fatura kesecekti

Merkezi serbest bölge olan firmaların yurtiçine kestiği faturalar için oluşan kur farkları nasıl işlem görecek.?

Kur farkı faturasımı kesilmelidir.?

metintacer ' Alıntı:
Merkezi serbest bölge olan firmaların yurtiçine kestiği faturalar için oluşan kur farkları nasıl işlem görecek.?

Kur farkı faturasımı kesilmelidir.?

Aynı cevabı bekliyorum paylaşım olursa seviniriz.