zirve

İhracatta e-Fatura Yerine Kağıt Fatura

SerhanSerhan

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Ara 2013
Mesajlar
993
Konum
istanbul
E Fatura Mükellefiyiz
İhracat yapacağız ihracat faturası E Fatura olmak zorunda mıdır?
E Fatura yerine kağıt fatura olarak ihracat faturasını kesmişiz bunun cezası ne olur?
E Fatura yerine kağıt fatura ile ihracat ile ilgili ceza için tespit nasıl yapılır maliye ce
Teşekkürler
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,932
Konum
ADANA
e fatura kullanıcılarının, ihracatlarını da e fatura ile gümrük bakanlığının sistemi üzerinden yapmaları gerekir. Ancak kağıt fatura ile ihracat gerçekleşmisse yapılacak bir şey yok. KDV iadesi alınmıyorsa tespit edilmesi biraz zor. Tespiti durumunda VUK 353/1. maddesine göre fatura tutarının %10 u kadar özel usulsüzlük cezası kesilebilir.
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,546
Konum
İstanbul
E Fatura Mükellefiyiz
İhracat yapacağız ihracat faturası E Fatura olmak zorunda mıdır?
E Fatura yerine kağıt fatura olarak ihracat faturasını kesmişiz bunun cezası ne olur?
E Fatura yerine kağıt fatura ile ihracat ile ilgili ceza için tespit nasıl yapılır maliye ce
Teşekkürler

Sayın SerhanSerhan,

VUK esaslarına göre kuralları çerçevesinde düzenlenmemiş evraklar hiç düzenlenmemiş sayılır. Ancak idarenin bu konuda verdiği özelgelerden yaklaşımının böyle olmadığı görülüyor. Ancak konunun bir diğer ayağı da Gümrük Bakanlığı onların sistematiği tamamen farklı, ve hali hazırda bu gibi durumlarda ne tür bir müeyyide uygulayacakları pek açık değil. Bu nedenle bir an önce Gümrükten yetki alarak birkez daha aynı hataya düşmemenizi öneririm.

421 sayılı tebliğin ilgili maddesi ;

"Sorumluluk ve Cezai Yaptırımlar" başlıklı 5'inci bölümünün 5.4 bendinde "Elektronik fatura uygulamasına dâhil olma zorunluluğu getirilen mükellefler elektronik fatura uygulamasına kayıtlı olan diğer mükelleflere kâğıt ortamında fatura düzenleyemezler; düzenlemeleri halinde kâğıt ortamında düzenlenen bu faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır." hükümlerine yer almaktayken, bu kısım 448 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 4/4/2015 tarihinden itibaren kaldırılmış ve 447 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 4/4/2015 tarihinden geçerli olmak üzere 397 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin " 9. Sorumluluk ve Cezai Müeyyideler" başlıklı bölümü yeniden düzenlenmiş ve " Elektronik fatura uygulamasına dâhil olan mükelleflerin elektronik fatura uygulamasına kayıtlı olan diğer mükelleflere düzenleyecekleri faturaların elektronik fatura olması zorunludur. Bu zorunluluğa uymayan mükellefler hakkında Vergi Usul Kanununda öngörülen cezai hükümler uygulanacaktır." hükmüne yer verilmiştir.

diyor. Ancak belirttiğim gibi özelgeler yaklaşımı pek böyle değil.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,266
Konum
Manisa
e-tebliğat ile ilgili cezanın kalkması konusundaki mahkeme kararını okuyun. Orada kanunda açık ve net bir şekilde yazılması ise tebliğ ile ceza kesilemez demekte.
 

Benzer konular

Üst