İhracatta Kdv Beyannamesi Düzenleme...

mustafakutlu

Katkı Sunan Üye
merhaba üstadlar...şimdi kdv beyannamesi dolduracağım ve bu ay mükellefin ihacatı da var bir kaç sorum olack.

1)kdv beyannamesinde 8 nolu satıda yüklenilen kdv bölümüne ihracatla alakalı (mal girişi+masraflar)191 kdvyi yazıyorum?
2)ihracatla alakalı mal girişinde mart ve nisan faturalarıda var. (o aylar bu faturaların kdvleri kayda geçti)yüklenilen kdv listesinde beyan edecem fakat indirilecek kdv listesine beyan edemeyecem.bu nasıl olacak?tutarsızlık olmaz mı?
3)faturada çok kalem olmasına karşın 4 kalemde imalat olduğunu söylüyor(imalatta parçaları alıp birleştirip soğuk .diğerlerini almış-ihracat yapmış.bu kısımda dikkat etmem gereken şey nedir.?
4)ek19 hakkında bilgi verebilirmisiniz?

birde bu döneme ait indirilecek kdv bölümü yazarken beyannameye yüklenilen kdv 'yi toplam kdv tutarından çıkarıp.kalanı yazıyorum.

Merhaba,

mart ve nisan faturalarını ilgili dönemlerinde, ind.kdv tutarına dahil ettiğiniz için, bu dönemdeki indirilecek kdv tutarına dahil etmeyeceksiniz, Dolayısıyla indirilecek KDV listesinde değil, yüklenilen kdv tutarına dahil ve Yüklenilen KDV Listesinde beyan etmeniz gerekir. Bunda tutarsızlık yok, olması gereken durum bu.

tebliği 26.04.2014 yayınlandığı için ek 19 ile ilgili bir işlemim olmadı. Ancak forumda bir başlık
http://forum.alomaliye.com/kdv/54229-kdv-hesaplama-tablosu.html

İhracat, kdv beyannamesinde faturanın kesildiği veya beyannamenin tescil edildiği ayda değil, malların yurtdışına çıktığı (beyannamenin kapandığı) dönemde beyan edilecek ve bu tarihteki döviz kuru üzerinden hesaplanan TL tutar bildirilecektir. Vedop'tan beyannamenin kapandığı tarih öğrenilebilir. EK 19 konusunda net bir görüş oluşmadı, deneme yanılma yoluyla öğreneceğiz.

cevaplarınız için teşekkür ederim . beyannamenin kapanma tarihini vedoptan kontrol ettim.ayrıca zaten gümrük beyannamesinde try(tük lirası) olarak toplam tutar alınmış dövizli değil.

merhaba,

bu ek 19 hakkında bilgi almam mümkünmü?
bendede ağustos ayında ihracat var. bununlar ilgili beyannameyi nasıl dolduracağım ve kdv iadesinde nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum. cevap yazarsanız sevinirim.
tşk.

İhracatta öncelikle yüklenilen kdv'nin doğru hesaplanması önemlidir. EK19, yüklenilen kdv tablosundaki bilgilerin dağılımdan oluşmaktadır. EK19; Dönem: İhracatın gerçekleştiği dönemdir.(08/2014-08/2014) İşlem Türü: ihracat için 301 dir.,
İşlem bedeli beyannamenin kapanma tarihindeki kur* döviz tutarıdır. (KDV Beyannamesinde de bu şekilde hesaplanmalıdır.)
Azami vergi: TL Tutar* İhraç edilen malın kdv oranıdır... Doğrudan giren vergiler; Üretim işletmesiyse kullanılan hammaddelerin kdv'leri, ticari mal ihracı ise alışında ödenen kdv dir., Genel imal ve idare giderleri (kabaca 730 ve 770 ten verilen pay olarak düşünün)... atik lerden pay veriyorsanız bunların kdv leri yazılır... Bunların toplamı KDV beyannamesindeki yüklenilen kdv ile aynı olmalıdır.

Son düzenleme:
merhaba üstadlar yatırım teşvik belgesi olan bir firmaya mükellefimiz teçhizat (havuz ekipmanları olarak geçiyor) verdi.şimdi kdv beyannamesinde dolduracağım kısım ekler kısmındaki yatırım teşvik belgesi kapsamında makina ve teçhizat alımlarına ilişkin bildirim ile ve birde kdv iade almak istediğimiz için istisanalar - tam istisnalar kısmının 13/d bölümü olan yerdir değilmi?başka dikkat etmem gereken yer varmıdır acaba?