fonradar

İhracatta KDV İadesi

Merhaba,

Biz geçen seneden beri Almanya'da bir firmaya ihracat yapıyoruz. Bugüne kadar tedarikçimizin faturalarındaki KDV'ler vergi borçlarımızdan mahsup edildi. Şu an KDV'yi nakit talep edecek konuma geldik. Fakat şöyle bir durum var. Tedarikçimizin kestiği KDV'li tutar benim ihracat rakamının üstünde yani kar etmiyor gibi gözüküyorum. Ancak KDV'yi geri alırsam artı konuma geçiyorum. Bu durumda KDV'yi geri alamama durumu olur mu? Yani devlet illaki KDV'li alım faturasının üstünde bir satış rakamın mı olacak diyor? Değilse KDV iadesi alabilmemin şartları ve zamanı nedir? Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler...

Sayın nevink siz olaya sadece nakit açısından bakıyorsunuz. Yani, ben malı alırken 100+18 kdv= 118 TL. ödedim. Malı da 115 TL.ye ihraç ettim. 3 TL. eksideyim gibi. Aslında siz bu malın satışından 15 TL.kar ettiniz. Sizin ihraç ettiğiniz malın alışında ödediğiniz 18 TL.yi iade alma hakkınız vardır. Ticaretin mantığına göre malları 100 TL.den daha fazla bir fiyattan ihraç etmiş olmanız gerekir.

Sayın nevink,

Bülent249 arkadaşım kısa bir açıklama yapmış umarım yeterli olmuştur, benim sorma sebebim bu konuyla ilginizin olup olmadığını anlamak içindi. Olmadığını anladık. Size önerim bu konu ile ilgili olarak firmanızın mali müşaviri ile karşılıklı oturup konuşmaktır. Varsa sıkıntılarınızı ve aklınızdaki soruları, firmanızı da tanıması nedeniyle, daha doğru cevaplayacaktır.

Sayın bulent249 ve Sayın ksimkesyan sizlere katılıyorum.

Bu tarz işlemler her zaman yoruma açıktır,sıkıntı doğurabilir.

İyi Günler.

Eğer alışlarınızda düzenleyici firma yok ise ve ödemeleriniz banka yoluylaysa herhangi bir problem yaşamadan iadenizi alırsınız.

yardımlarınız için teşekkürler...
Sn. Şahin Ayıl alışlarda düzenleyici firma ne demek? Bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Alışlarınızda "sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge (SMİYB) düzenleme veya kullanma fiili ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgisi bulunan mükelleflerin iade talepleri ise Tebliğin "II. Özel Esaslar" bölümündeki açıklamalara göre yerine getirilir" denilmektedir. Eğer düzenleyici firma var ise vergi dairesi indirim ve yüklenilen KDV listelerinizden çıkarmanızı ister ödeme kanalınız banka yoluyla olsa bile, ama eğer kullanıcı firma ise ödeme belgelerini ibraz etmeniz yeterli olur.

İyi çalışmalar.

İnternet ortamında göndermiş olduğunuz indirim ve yüklenilen kdv listesinde yer alan firmaların 2 altına kadar incelemeye tabi tutmaktadır. Yani sizin alışlarınızla ilgli firmalar SMİYB kullanan veya düzenleyen olmasa bile alt firmalarınızın altında çıkma ihtimali olabilir.

sn.sahin.ayil verdiğiniz cevaplar doğru ancak yanlış kişiye yanlış zamanda. Soruyu soran kişinin muhasebe ve mevzuat hakkında hiç bir bilgisi yok, siz smyib'den bahsediyorsunuz. Ayrıca kdv iadesini nasıl alabilirim gibi basit bir soruda smyib den bahsetmenin ne anlamı var kafa karıştırmaktan başka.

Merhaba,

Biz geçen seneden beri Almanya'da bir firmaya ihracat yapıyoruz. Bugüne kadar tedarikçimizin faturalarındaki KDV'ler vergi borçlarımızdan mahsup edildi. Şu an KDV'yi nakit talep edecek konuma geldik. Fakat şöyle bir durum var. Tedarikçimizin kestiği KDV'li tutar benim ihracat rakamının üstünde yani kar etmiyor gibi gözüküyorum. Ancak KDV'yi geri alırsam artı konuma geçiyorum. Bu durumda KDV'yi geri alamama durumu olur mu? Yani devlet illaki KDV'li alım faturasının üstünde bir satış rakamın mı olacak diyor? Değilse KDV iadesi alabilmemin şartları ve zamanı nedir? Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler...

Sayın nevink,
vergi dairesinin azami iade edileceği tutar ihracat faturasındaki genel orandan hesaplanacak kdv kadardır. örnekle açıklamak gerekirse 100+18 tl ye aldığınız bir malı 80 TL'ye ihrac ettiyseniz burada iade alabileceğiniz maksimum tutar 14,40 TL'dir. (80*%18=14,40 TL) (devreden KDV'nizin yüksek olduğunu ve 18 tl yüklenilen kdv'nin tamamını indiremediğinizi varsayıyorum)
ayrıca zararına satış yaptığınız için vergi dairesi sizden izahat isteyebilir. kdv iadesi kontrol raporunda bu husus GEK 05 - tam istisna azami iade edilebilecek tutar kontrolü şeklindedir. (GEK=Genel Esas Kontrol Segmenti)
Çünkü Yüklenilen KDV'niz olan 18 TL'niz, istisna kapsamındaki işlem tutarı olan 80 TL'ye göre 14,40 TL olarak hesaplanan KDV'yi geçtiği için bu segmentten başarısız olacaksınız ve kontrol raporunda bu husus çıkacaktır. izahatınız geçerli sayılırsa sıkıntı yok. 14,40 TL'yi iade alabileceksiniz. iade alamadığınız ve indiremediğiniz 3,60 TL'lik KDV'yi ise gider yazabilirsiniz.
Şayet 100+18 TL’ye aldığınız malı 100 TL ve üzerinde sattıysanız sıkıntı yok. 18 TL’nin hepsini iade alabileceksiniz.
ayrıca satışlarınızın indirimli orandan olmadığını varsayıyorum. orada değişik hususlar da var.
bir de nakden iade prosedürü mahsuben iadeye göre biraz daha zor. iade talebiniz 4000 TL'yi geçerse (ya da bir kısmını mahsup ettikten sonra kalan tutar 4000TL'yi geçerse) teminat vermeniz ya da ymm raporu gerekir. ya da vergi incelemesi talep edersiniz. tabi işlemi çok uzatır bu da.
Tabi vergi dairenizle ve smmm’nizle görüşmekte fayda var.

İnternet ortamında göndermiş olduğunuz indirim ve yüklenilen kdv listesinde yer alan firmaların 2 altına kadar incelemeye tabi tutmaktadır. Yani sizin alışlarınızla ilgli firmalar SMİYB kullanan veya düzenleyen olmasa bile alt firmalarınızın altında çıkma ihtimali olabilir.

Bende her seferinde 4 sayfa en az çıkıyor :) en temizi ihraç kayıtlı ne yuklenenle ugrasıyorsun nede başka birşeyle senin altının altı cıkarsa çıkar