İhtiyari E-Faturaya Geçen E-Deftere Geçmek Zorunda mı ?

Öncelikle fiziksel olarak defterleri saklama derdinizin olmaması bana göre en önemli sebebi. Ayrıca tasdik vs gibi süreçlerle de boğulmuyorsunuz.
Bilgin'ciğim ben hem saklamaya hemde tasdik etmeye razıyım.E-defter bana göre illet bişeydir..Şu ana kadar e-defter tutmadım hiç,sizler daha tecrübelisinizdir mutlaka.Bu yılın sonunda cirolar böyle devam ederse 2 firmam geçebilir,bakacağız duruma.Ama bildiğim kadarıyla öyle 10'ar günlük kayıt diye de birşey yok.Her belgeye tek fiş kaydı olacak.3 ayda bir bütün kayıtları bitireceksin,berat yükleyeceksin.Hem kayıtları yetiştirme hemde yükleme sıkıntısı cabası.Helede firmaların bankaları fazlaysa altından kalkmak çok zor.Kayıtları yetiştirmek için sırf bir eleman tahsis etmen lazım.Ha artısı nedir? ücretini ona göre belirlersin, firma sahte faturalardan uzak durur vs. E-deftere senin kadar sıcak değilim bu anlamda :)

Bilgin'ciğim ben hem saklamaya hemde tasdik etmeye razıyım.E-defter bana göre illet bişeydir..Şu ana kadar e-defter tutmadım hiç,sizler daha tecrübelisinizdir mutlaka.Bu yılın sonunda cirolar böyle devam ederse 2 firmam geçebilir,bakacağız duruma.Ama bildiğim kadarıyla öyle 10'ar günlük kayıt diye de birşey yok.Her belgeye tek fiş kaydı olacak.3 ayda bir bütün kayıtları bitireceksin,berat yükleyeceksin.Hem kayıtları yetiştirme hemde yükleme sıkıntısı cabası.Helede firmaların bankaları fazlaysa altından kalkmak çok zor.Kayıtları yetiştirmek için sırf bir eleman tahsis etmen lazım.Ha artısı nedir? ücretini ona göre belirlersin, firma sahte faturalardan uzak durur vs. E-deftere senin kadar sıcak değilim bu anlamda :)
Tahsin abicim inan işleme başladığında rahatlığını fark edeceksin. Tabii ki burada şu nokta önemli sıkıntılı firmalar için büyük dert. Kontör alması lazım, ona göre uygun program lazım vs ama yapacak bir şey yok. Bu sisteme dahil olup sıkıntıları önden göğüslemek daha mantıklı geliyor bana çünkü artık kağıt defter faslı yavaş yavaş ortadan kalkacak.

Bizde de bazı firmalar geçti. Ya öğrenecektik ya mükellef gidecekti. Seve seve öğrendik. Daha çok zaman harcıyoruz. Harcadığımız zamanı aylık hizmet bedelimize de yansıtamıyoruz.

Çok güzel oldu yani..

Değil.

E defter uygulamasının güzelliği;

Müşavirliğini yaptığınız firmanın sağlam muhasebecisi olup kaçak göçeğe karışmayan bir firma olması.

Diğer türlü sıkıntı.

Yasal sınırları aşıp zorunlu e-defter kapsamına girmedikçe e-fatura kullanıyor olmanız e-defter kullanmanızı gerektirmez.Benimde bir mükellefim var,e-fatura kullanıyor ama e-defter değil.Ama bu gidişle bu yıl e-defter hadlerini yakalar.

Akşamları biraz koşu yaparak bu konuya ısınsan iyi edersin. Yeni gelecek düzenlemeler ve özellikle e arşiv e fatura sisteminin kolaylığına görürsen nedemek istediğimizi anlarsın. Ivır zıvır evrak işlemenin dışnda fatura kovalama derdin kalmaz. İyi düzenlenmiş bir programla da banka ekstrelerini aylık excel olarak alman otomatik transferini sağlayacağı için de pek dert değil. Bana gelip bi ÇAY İÇ DE bi gözlemle durumu.

Akşamları biraz koşu yaparak bu konuya ısınsan iyi edersin. Yeni gelecek düzenlemeler ve özellikle e arşiv e fatura sisteminin kolaylığına görürsen nedemek istediğimizi anlarsın. Ivır zıvır evrak işlemenin dışnda fatura kovalama derdin kalmaz. İyi düzenlenmiş bir programla da banka ekstrelerini aylık excel olarak alman otomatik transferini sağlayacağı için de pek dert değil. Bana gelip bi ÇAY İÇ DE bi gözlemle durumu.
Çay imalatında sıkıntı var galiba üstat Tahsin abide :) Yıllardır gelmedi bu demlik Hint çayı mı nedir? :)

Çayı Seylan'dan kaçak getirtecem de,korona yüzünden kaçakta getiremiyoruz.Siz bi tane lipton yelovleybıl alın onla idare edin şimdilik :))