İki Önemli Sorun-Şube ve Bakiye

iki önemli soru sormak istiyorum.

1-defterini devraldığımız bir mükellefin 120 ve 320 carileri 2006 ve 2007 yıllarında hiç işlenmemiş ve beyannameleri bu şekilde verilmiş.

2006-2007 yılındaki ilgili hesaplarla ilgili ödeme makbuzları tahsilat fişleri mevcut. 2006-2007 yıllarına ait gelir vergisi beyannamesini değiştirdiğimiz takdirde uygulanacak cezai yaptırım ne kadardır bunu öğrenemedim. öyle kalsın denilebilir fakat rakamlar yüksek biri 600 diğeri 800 milyar civarı.

2-ikinci sorum ise mevcut büromuzun bulunduğu şehirde şube olarak bir büro daha açma imkanımız var mı? bunu niçin buraya soruyorum da odaya sormuyorum derseniz odaya sorduğumda böyle birşeyin mümkün olmadığını söylediler. fakat şartlar gereği zorunluluktan dolayı bir şube açma gereği hissedildi. 15 tane mükellef toplu olarak sanayi sitesinde buraya gelmeleri zor oluyor buradaki büromuzu kapatamıyoruz gibi soreunlu hal var. oda dan yok denilmesine karşın 2004 yılında aynı şehirde kendi adına iki adet bürosu olan meslektaşımızı biliyorum. neden hayır denildiğini kanuni dayanağını öğrenemedim

bu iki önemli konuda bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum teşekkürler.

Ynt: İki Önemli Sorun-Şube ve Bakiye

Selamlar.Sorularınız özellikle birincisi biraz detaylı maalesef.Şahsi yorumum şöyle olacaktır.Bu firmanın verilen tüm beyanlarından emin değilseniz ve o yılların (2006 ve 2007) defterleri basılmadıysa şunları yapabilirsiniz.
1- Önce verilmemi şbeyannameleri var mı tespit edin.
2- İlgili tüm evrakların elinizde olduğundan emin olun.
3- defterleri ocak ayından itibaren yeniden yazmaya çalışın.
4- Ay sonlarında verilen beyanlarla karşılaştırın.
5- Sorun gördüğünüz aylara düzeltme verin.
6- Verilmemiş beyanname yoksa siz düzeltme beyanı vereceğinizden eğer yeni beyanlarda ek ödeme çıkarsa gecikme cezası ve vergi ziyaı kesebilirler.
7-Yanlış hatırlamıyorsam 2007/Kasım ayına kadar olan beyanlar elden verilebilir.
8- Kasım ve sonrasına ait beyanlar internet ortamında verilecek.
9-Eğer verilmemiş beyanlar varsa ve bunlar 2007/Kasım döneminden sonraya aitse birde internet ortamında beyanname vermeme cezası ile karşılacaksınız.
10-Gelir vergisi beyanlarına düzeltme vereceğinizden extra bir cezası olmayacaktır.
11- Tüm beyanları vermeden karşılaşabileceğiniz ödeme tutarını belirlemek çok zor.Verilmemiş beyanlar yoksa fazla bir ceza gelmez.Sadece düzeltmelerden dolayı ek vergi çıkabilir birde damga vergileri çıkacaktır.

İkinci sorunuzda da bildiğim kadarıyla meslek mensuplarının şube açma yetkisi yok.Ancak irtibat bürosu (belki) açabilirler.Bu bürolarda da muhasebe işlemlerinin yapılmaması gerekiyor diye biliyorum.Yani dosyaları 2 büroya dağıtamazsınız.Aklımda böyle kalmış.Yanlış hatırlıyor da olabilirim.

Size yorumum bunlar olabilir,saygılar.