İlave AGİ

2017 Eylül ayında gelir vergisi kesintisi oranının yükselmesi ile aşağıya düşen net ücrete ilave AGİ uygulamasını ücret bordrolarında ve üç aylık muhtasar beyannamede (2017/10-11-12) nasıl gösterdiniz?

ben luca kullanıyorum.
Luca'da bu durum düzeltmesi otomatik olarak tanımlandığından programın yönergelerini takip ettim.

Şöyleki Bekar asgari ücretlilerin düşen maaşları kadar yani 1.404,06 tl'nin altında kalan tutarları Asgari Geçim İndirimine ilave edildi. Bordları bu şekilde düzenlendi.

Muhatasarda da beyan edildi.

ilave agi

Bu konuyla ilgili benim programımda agi ilavesi ek ödemeler bölümünde çıkıyor. Bu ilaveyi e bildirgeye ilave etmeli miyim? Muhtasar beyannamede ve ücret tahakkukunda nasıl gösterdiniz? Örneğini rica edebilir miyim?

Bu konuyla ilgili benim programımda agi ilavesi ek ödemeler bölümünde çıkıyor. Bu ilaveyi e bildirgeye ilave etmeli miyim? Muhtasar beyannamede ve ücret tahakkukunda nasıl gösterdiniz? Örneğini rica edebilir miyim?
Agi kazanç olmadığı için e bildirgeye ilave edilmez. Bordro programları sistem gereği ek ödemeler bölümünde gösteriyor.
Ücret tahakkukunda agi farkını; agi borçlu, ödenecek ücretler alacaklı şekilde kayıt yapmanız gerekir. Muhtasarda da normal agi+agi farkını mahsup edeceksiniz.
Agi farkı tam bir deli kuyuya taş atar, kırk tane akıllı çıkaramaza döndü...

Agi kazanç olmadığı için e bildirgeye ilave edilmez. Bordro programları sistem gereği ek ödemeler bölümünde gösteriyor.
Ücret tahakkukunda agi farkını; agi borçlu, ödenecek ücretler alacaklı şekilde kayıt yapmanız gerekir. Muhtasarda da normal agi+agi farkını mahsup edeceksiniz.
Agi farkı tam bir deli kuyuya taş atar, kırk tane akıllı çıkaramaza döndü...

çok teşekkür ederim beni büyük bir sıkıntıdan kurtardınız bulent249

Bordroda normal agi+ilave agi toplamı tek olarak gözükmesi yeterli. Muhtasar da ise yine agi satırında toplam olarak yazıp ödenecek vergiden mahsup edeceksiniz.