İlk Yardım Merkezi Sınav Gözetmen Ücreti Düzenlenecek Evrak

gulcan

Katkı Sunan Üye
Merhaba
İlk yardım merkezleri tarafından yapılan sınavlara gözetmen olarak katılan kamu görevlilerine gider pusulası düzenlenmesi gerektiğini düşünmekteyim.Fakat Mevzuat açısından kamu görevlileri olmaları nedeniyle farklı bir işlem yapılıp yapılmayacağı konusunda tereddütlerim var.Bilgisi olan kişiler yardımcı olursa memnun olurum.

Merhaba
İlk yardım merkezleri tarafından yapılan sınavlara gözetmen olarak katılan kamu görevlilerine gider pusulası düzenlenmesi gerektiğini düşünmekteyim.Fakat Mevzuat açısından kamu görevlileri olmaları nedeniyle farklı bir işlem yapılıp yapılmayacağı konusunda tereddütlerim var.Bilgisi olan kişiler yardımcı olursa memnun olurum.

Bir kere gider pusulası olmaz, bir gün dahi çalışalar bordroya almanız gerekiyor.

Bordoraya alırsanız kamu görevinden ihracı gerekir.. Çünkü kamu görevlileri başka iş yapamazlar.

Bordoraya alırsanız kamu görevinden ihracı gerekir.. Çünkü kamu görevlileri başka iş yapamazlar.

Nizam Bey üzülerek size katılmadığımı belirtmek isterim. Nedenine gelince, yasal gerekçeleri ile açıklamaya çalışalım.

1-Doğrudur 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda kamu görevlilerine ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyette bulunma yasağı getirilmiştir. Ancak bu yasağın bazı istisnaları da vardır ki, en önemlilerinden biri de özel görevlerde belirtilen görevlerin ifa edilmesidir. 657 sayılı Kanun madde 28;

"Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı:(1) Madde 28 – (Değişik: 30/5/1974 - KHK - 12; Değiştirilerek kabul: 15/5/1975 - 1897/1 md.)
Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). (Ek cümle: 8/8/2011-KHK-650/38 md.) Memurlar, meslekî faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz.

(Değişik ikinci fıkra: 8/8/2011-KHK-650/38 md.) Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri görevleri, özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insanî ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar bu yasaklamanın dışındadır.

Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler"

2-Peki ilk yardım sınavlarında kamu görevlilerin gözetmenlik görevi özel kanunla verilmiş midir? evet verilmiştir.

İlk Yardım Yönetmeliği madde 20;

"Madde 20 —(Değ: 18.03.2004 -25406 R G ) Katılımcılar, eğitim süresinin tamamına devam
etmek zorundadırlar. Eğitim sonunda katılımcıların başarılı sayılmaları için, teorik ve
uygulamalı sınavlardan ayrı ayrı 100 tam puan üzerinden asgari 85 puan almış olmaları şartı
aranır. Sınavlarda başarılı olamayan katılımcılar, yetersiz oldukları konularda bir ay içerisinde
veya yapılacak olan ilk eğitime katılarak, tekrar sınava tabi tutulurlar. İki defa sınava
girmesine rağmen başarısız olanlara, kuruluşlar tarafından "Katılımcı Belgesi" düzenlenir.
Sınav soruları Müdürlükçe onaylanmış olmalıdır. Teorik ve uygulamalı sınavlar, Denetim
Ekibi gözetiminde yapılır.
Özel öğretim kurumu bünyesinde faaliyet gösteren Merkezlerde yapılacak sınavlarda,
gözetmen olarak Denetim Ekibi bulunur."

3- Diyelim ki yukarıda yer verdiğimiz yasal düzenlemeler hiç yok, böyle olsaydı bile ticaret ve kazanç getirici faaliyette bulunma fiilinin cezası ihraç değil, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasıdır.

657 sayılı DMK md. 125/D-h;

"Kademe ilerlemesinin durdurulması : Fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulunduğu kademede ilerlemesinin 1 - 3 yıl durdurulmasıdır.
Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:

h- Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmak"

5- Bütün bunların hepsi bir yana kamu görevlilerince elde edilen gelirin bordro veya gider pusulası ile belgelendirilmesi disiplin hukuku açısından en ufak bir fark yaratmayacaktır. Her iki durumda ya disiplin cezası gerekir, ya da gerekmez. Ama daha önce açıkladığımız yasal nedenlerle tartışmaya konu olyada böyle bir gereklilik yoktur.

Sayın nguroy,

Tarafınıza bir şey sormak istiyorum merakımdan dolayı cevap verip vermemek tabiiki size kalmış ama dediğim gibi sadece merakımdan soruyorum Lütfen altında bir neden aramayın

Farklı bir mevzuatta ve farklı bir konuda bu işe ilk müfettiş olarak başladığınızı belirtmiştiniz soruya karşılık verdiğiniz cevabın bu olmaması gerekirdi diye düşünüyorum yani bu soruya bu cevabı vermemeniz gerekirdi hatalı mı düşünüyorum ?

İyi Günler.

Sayın nguroy,

Tarafınıza bir şey sormak istiyorum merakımdan dolayı cevap verip vermemek tabiiki size kalmış ama dediğim gibi sadece merakımdan soruyorum Lütfen altında bir neden aramayın

Farklı bir mevzuatta ve farklı bir konuda bu işe ilk müfettiş olarak başladığınızı belirtmiştiniz soruya karşılık verdiğiniz cevabın bu olmaması gerekirdi diye düşünüyorum yani bu soruya bu cevabı vermemeniz gerekirdi hatalı mı düşünüyorum ?

İyi Günler.

Sayın Demiral Nizam Bey çok kıymetli bir dostumuzdur ve size konu hakkında bir cevap verecektir eminim. Ancak haddim olmayarak kişisel tahminimi paylaşmak isterim.

Benim cevabımda vermiş olduğum yasal düzenlemeler göreceğiniz üzere 2004 ve 2011 yıllarında yapılmış düzenlemelerdir, tahminim Nizam Bey bu tarihlerden çok çok önce kamu görevinden ayrılmıştır. Kaldı ki öyle olmasa dahi ben ve siz dahil, hiç kimse mevzuat ismi verilen bilgi okyanusundaki bütün bilgileri aynı anda bilemez, bilse bile her an hatırlayamaz veya yanlış hatırlayabilir.

Hata insana, almadan vermek Allah'a mahsustur.

Sayın koraykarakaya,

Zaten mesajımı yazarken merakımdan sorma gereksinimi duyduğumu altı çizili olarak belirttim.Tabiiki kişisel tahmininizi paylaşabilirsiniz haddinizin olmayacağı bir durum yok.

Sayın koraykarakaya,

Mevzuatın tanımını güzel benzetme yapmışsınız (bilgi okyanusu) bu yorumunuza karşılık o zaman şöyle diyebilirmiyiz sorulara cevap vermeden önce mevzuatı tekrar tekrar okuyarak cevap vermemiz gerekir diyebilirmiyiz ? (Bence böyle yapmalıyız)

İşte bende zamanında farklı mevzuat konusunda farklı bir soruya cevap verirken müfettişlik örneği verilmişti demekki önemli olan müfettişlik değil mevzuatı doğru yorumlamak olacaktır sayın nguroy sevgi ve saygılarımı iletiyorum tarafınıza.

İyi Günler.

Son düzenleme:
sn Demiral;

Sizin o konudaki "müfettiş " benzetmesine verdiğim mizahi bir cevaptı sadece. Böyle detay şeylere fazla takılmayın bence.

Sn Karakaya;

Açıklamalarınız yeterince net ve doğru. Ben sadece genel kuralı aktardım. Ayrıca ben hiç kamu görevi yapmadım.

İşin ilginç tarafı ben meslek yaşantıma müfettiş olarak başlamıştım:ıslık:

Sayın nguroy,

Takıldığım yok merakımdan sormuştum daha önceki mesajınızı yukarıda alıntıladım verdiğiniz cevapta müfettiş olarak mesleki yaşantınıza başladığınızı belirtmiştiniz ilginç olan yanı benim gibi düşünen olmuştur diye tahmin ediyorum demekki müfettişlik yapmamışsınız bunu öğrenmiş olduk.

Sayın nguroy sevgi ve saygılarımla,

Sayın nguroy,

Takıldığım yok merakımdan sormuştum daha önceki mesajınızı yukarıda alıntıladım verdiğiniz cevapta müfettiş olarak mesleki yaşantınıza başladığınızı belirtmiştiniz ilginç olan yanı benim gibi düşünen olmuştur diye tahmin ediyorum demekki müfettişlik yapmamışsınız bunu öğrenmiş olduk.

Sayın nguroy sevgi ve saygılarımla,
Pffff,
ben de sizin müşavirlik veya muhasebecilik yapmadığınızı düşünür oldum , ne olacak şimdi?

Sizin düşünceniz ne düşündüğünüz beni ilgilendirmez hatta umurumda bile değil daha ilerisi muhattabim değilsiniz.

Konuyu nizam bey'le yazisiyorum iki kisi konuşurken başka bir kişinin girmemesi gerekir yazılanlar nizam bey'in kendisine cevabı kendisi verir.

Ne hikmetse beni takip etmeden duramiyorsunuz.

Bu arada yazdığım mesajlari okursanız üç asagi bes yukari mesleğimi çıkarabilirsiniz.

Son düzenleme: