İmalat

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan tanca
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

tanca

Katkı Sunan Üye
firmaya 3 farklı alım faturası geliyor sırasıyla saç,levha,tava vb alt detayları var bunları harmanlayıp su tankı bombesi imal ediyor stoğa girişi ve üretimi nasıl olacak faturanın fiyatları da sırasıyla 2500,3500,7500 tl toplam 13500 tl ye sun tankı bombesi imal edilmiş muhasebe işlemleri nedir sırasıyla ve amortisman olur mu?teşekkürler.

şirketin mali müşaviri 3 faturayı topla birim fiyatı böl 28 adet su tankı bombesi gir diyor buyur buradan yak

Eğer Amortismana Tabii kıymet oluşuyorsa İlgili faturaları 258 Altında topla Alımların bittiği tarihte ilgili Maddi duran varlık hesabına yolla

Sayın tanca

Sen beni güldürdün allah da seni güldürsün.

Şirketin mali müşaviri 3 faturayı topla birim fiyatı böl 28 adet su tankı bombesi gir diyor buyur buradan yak:) sun tankı bombesi imal edilmişmuhasebe işlemleri nedir sırasıyla ve stoğa girişi ve üretimi nasıl olacak amortisman olur mu?.:)

Kdv'den sonra cevap yazarım. Yani pazartesi

Sayın ugurcadir;

Soru bu şekilde stoğa girişi ve üretimi nasıl olacak ?

Eğer Amortismana Tabii kıymet oluşuyorsa İlgili faturaları 258 Altında topla Alımların bittiği tarihte ilgili Maddi duran varlık hesabına yolla. Amortismana Tabii kıymet oluşmuyor.

Kdv'den sonra cevap yazarım. Yani pazartesi,Sen beni güldürdün ALLAH da seni güldürsün.Uzat elini el sıkışalım ortada buluşalım pazartesi nedir​

Sayın tanca,

Su tankı bombesi satışını yapacağınız bir mamül ise saç, levha ve tavayı 150 hesaba kaydedeceksiniz.Hammaddeleri imalatta kullandıkça 150 hesaptan 710 hesaba alacaksınız,
mamul için kullanılan hammadde, genel üretim gideri ve direkt işçilik giderinden aldığı payı 711,721 ve 731 aracılığı ile 151 hesaba alacaksınız ve imalat tamamlandıktan sonra 151 hesap tutarını 152 hesaba kaydedeceksiniz.

Bunların ATİK olma durumu içi uğurcadir Bey'e katılıyorum.

Kolay gelsin.

Sayın tanca

bende İmalat konusunda zeynep elif hanıma katılıyorum. Kayıtlar doğrudur. Yalnız Bunların ATİK olma durumunda ince bir çizgi var onu da Zeynep Elif hn. ile Uğur Cadır kardeşim yazsın konu tam olsun
Sayın tanca,

Su tankı bombesi satışını yapacağınız bir mamül ise saç, levha ve tavayı 150 hesaba kaydedeceksiniz.Hammaddeleri imalatta kullandıkça 150 hesaptan 710 hesaba alacaksınız,
mamul için kullanılan hammadde, genel üretim gideri ve direkt işçilik giderinden aldığı payı 711,721 ve 731 aracılığı ile 151 hesaba alacaksınız ve imalat tamamlandıktan sonra 151 hesap tutarını 152 hesaba kaydedeceksiniz.

Bunların ATİK olma durumu içi uğurcadir Bey'e katılıyorum.

Kolay gelsin.

atik derkern eskiden ali atik ve ayşegül atik vardı onun gibi bir şey mi ;) evet aynen katılıyorum teşekkürler ediyor saygılar sunuyorum

Sayın tanca

bende İmalat konusunda zeynep elif hanıma katılıyorum. Kayıtlar doğrudur. Yalnız Bunların ATİK olma durumunda ince bir çizgi var onu da Zeynep Elif hn. ile Uğur Cadır kardeşim yazsın konu tam olsun

Sayın ferhat,
Birinci olarak ürünlerin birim maliyetini bilemiyorum çünkü genel üretim gideri ve işçilikten aldığı pay belli değil ayrıca ürünler hakkında hiçbir fikrim yok, birim fiyatı demirbaş sınırını aşmakla beraber faydalı ömrü bir yılın altında olabilir.

Kolay gelsin.

Sayın Arkadaşlar,

ATİK konusuna karar vermek için bilgi eksik. Yapılan ürünlerin ne için yapıldığını yani amacın ne olduğunu bilmek gerekir. Zeynep Hn.'ın verdiği açıklamalar ürünün satılacağı amacı ile olduğu varsayımını doğru anlatıyor. Ancak ATİK olacaksa tamamen birikimin "Yapılmakta Olan Yatırımlar" hesabına alınması ve aklifleştirme tarihinde ilgili Sabit Kıymet hesabına aktarılmalıdır.

[TABLE="width: 519"]
[TR]
[TD="colspan: 2"]Selam ve saygılar hayırlı günler hayırlı işler.Değerli büyüğüm Kirkoryan abiciğim,Agop Martayan(Dilaçar)ile beraber çalışan Kevork Simkeşyan ile sizin bir akrabalık ilişkiniz var mı?Biliyorsunuz ki Mim Kemal Öke nin torunu da Mim Kemal Öke dir,sizde de durum aynı mı?Teşekkürler saygılar.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

[TABLE="width: 519"]
[TR]
[TD="colspan: 2"]Selam ve saygılar hayırlı günler hayırlı işler.Değerli büyüğüm Kirkoryan abiciğim,Agop Martayan(Dilaçar)ile beraber çalışan Kevork Simkeşyan ile sizin bir akrabalık ilişkiniz var mı?Biliyorsunuz ki Mim Kemal Öke nin torunu da Mim Kemal Öke dir,sizde de durum aynı mı?Teşekkürler saygılar.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Sevgili tanca,

Evet Prof. Kevork Simkeşyan dedemdir. Aynı zamanda Agop Martayan'ın da hocasıdır. Dedem Osmanlı ve Türk dili profesörüdür. Kendisi ve Sdepan Gurdikyan Türkçe için birhayli emek sarfetmişler. Ve tabi onungibi birinin torunu olmaktan da onur duyarım. Soyadı yasası nedeniyle Atatürk tarafından Simkeşyan olan soyadının önüne "Büyük" ekletilerek o günden sonra soyadımız aslında Büyüksimkeşyan olmuş.

Dikkatin için da ayrıca tebrikler.

Sayın ugurcadir;

Soru bu şekilde stoğa girişi ve üretimi nasıl olacak ?

Eğer Amortismana Tabii kıymet oluşuyorsa İlgili faturaları 258 Altında topla Alımların bittiği tarihte ilgili Maddi duran varlık hesabına yolla. Amortismana Tabii kıymet oluşmuyor.

Hocam Ben "şirketin mali müşaviri 3 faturayı topla birim fiyatı böl 28 adet su tankı bombesi gir diyor buyur buradan yak" bu cümleye istinaden amortisman olduğunu düşündüm.