İmalathane Açılışı

furkan yasar

Katkı Sunan Üye
şirket nev i olarak limited şirketiyiz.Firmamızın üretim kapasitesi arttığı için başka biryerde aynı il sınırları içinde üretim yapabilmek için bir yer kiralıyacaz bunun için yapılması gereken işlemler nelerdir.şube kapsamına mı giriyor yoksa farkı nedir

saygılarımla iyi haftalar

Sayın Furkan yaşar
Nevi olarak ltd.veya başka birşey olman fark etmiyor.Sonuçta bir üretim firmasısın(anladığım kadarıyla) Öncelikle Tutacağın yerle ilgili olarak bir karar alman bunu tic.sicilde onaylatman ve vergi dairesine bildirimde bulunman gerekiyor.Aldığın karada ister şube ister imalathane diye belirt fark etmez.(Sonuç olarak ana sözleşmende yazılı işleri iştiğal edeceğin için ) Biliyorsun böyle bir yer açtığın zaman beynammelerini merkeze bağlı olduğun vergi dairesine verebiliyorsun yanlızca eğer şuben ist.dışından farklı bir ilde açarsan s.s.k o ilin bağlı olduğu s.s.k veriyorsun
SaygılarFERHAT

Sayın furkan yaşar

Şube 5590 sayılı kanunun 9/3. maddesinde aşağıdaki gibi tarif edilmiştir.

“Şube, bir merkeze bağlı olduğu halde bağımsız sermayesi ve bağımsız muhasebesi bulunan veya muhasebesi merkezde tutulduğu ve bağımsız sermayesi olmadığı halde kendi başına ticari işlem yapan yerlerdir.”

Eğer açacağınız yeni iş yerinin bu özellikleri taşıması isteniyorsa onu şube olarak tescil ettirebilirsiniz. Şube ayni veya başka ilde veya aynı binanın başka bir katıda da olabilir. Yeri önemli değildir. Önemli olan yukarıda maddede sayılan hukuki yapısının bulunmasıdır.

Eğer açacağınız yeni iş yerinin bu özellikleri taşıması istenmiyor, tamamen merkeze bağımlı olması isteniyorsa, bu taktirde yapılacak işlem yeni işyeri açılırken yapılan tüm bildirimlerin yapılmasından ibarettir. Yani Vergi dairesi, SSK, İş Kur, Belediye vs. bilgi verilmesi gibi…

Bu taktirde bu işyerinin muhasebesi merkezde aynı defterin değişik hesapları altında tutulabilir.
(Şube hakkında daha geniş bilgiye ihtiyaç duyulduğunda sorunuz)
..................................