İmalathane (mükellefiyetsiz şube) Açılışı İçin Ticaret Sicil Tescil Şart mıdır ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
İyi çalışmalar
Limited şirketimiz imalathane olarak genel kurul kararı ile merkezden ayrı olarak imalathane açılışı yapmak istemektedir
İmalathanemizi mükellefiyetiz şube olarak açılış yapmak istiyoruz
Dilekçe ekinde genel kurul kararı noter onaylı vergi dairesine interaktif vergi dairesinden gönderdik ancak vergi dairesi aradı ve imalathane mükellefiyetsiz fark etmeden hepsi ticaret sicilden tescil olup gazete gerekir dedi.
İmalathanemizin ticaret sicilinden tescil edilme zorunluluğu var mıdır? (Daha önce yapmıştık en az 5 kere ilk defa böyle dönüş oldu) Teşekkürler

Merhaba
İmalâthaneler şube tanımlaması içinde yer alır ve tescili zorunludur diye biliyorum.
Hatta yanılmıyorsam geçen yıldı, ticaret odası yayınladığı bir duyuruda, şube tescili olmaksızın,odaya bildirilen ve gazete ile yayınlattırılan,depo,irtibat ofisi, atölye gibi işyerlerinin "şube işyerine dönüştürülmesini" aksi halde bu işyerlerinin kaydının oda tarafından re'sen silineceğini duyurmuştu.Bunun içinde belli bir tarih belirlemişti ama şimdi hatırlamıyorum.Hatta bunun için şube dönüşüm dilekçe örneği bile hazırlamışlardı.

Merhaba
İmalâthaneler şube tanımlaması içinde yer alır ve tescili zorunludur diye biliyorum.
Hatta yanılmıyorsam geçen yıldı, ticaret odası yayınladığı bir duyuruda, şube tescili olmaksızın,odaya bildirilen ve gazete ile yayınlattırılan,depo,irtibat ofisi, atölye gibi işyerlerinin "şube işyerine dönüştürülmesini" aksi halde bu işyerlerinin kaydının oda tarafından re'sen silineceğini duyurmuştu.Bunun içinde belli bir tarih belirlemişti ama şimdi hatırlamıyorum.Hatta bunun için şube dönüşüm dilekçe örneği bile hazırlamışlardı.
Üstat bu şekilde son 2 yıldır yaklaşık 10 adet açtık kapattık ilk defa isteniyor

Önceden şube açılışlarını da ticaret odası tescili istenmeden vergi dairesi yapıyordu. İmalathanenin de daha önceden tescili şarttır, tescil şartı aranmayanlar irtibat ofisi ve depo açılışıdır.

1 şubattan itibaren ticaret odası ve vergi dairesi ayağı birleştiği için şube vb. durumlarda ticaret odası tescil şartı aranıyor. O yüzden yapmanız gerekmekte.