İmalatta Fire

tkank

Katkı Sunan Üye
imalat yapan çimento fabrikamızda imalatımızda ortalama % 2 fire oluyor.
fireyi nasıl giderleştirebilirim bunun için kapasıte raporu almam gerekırmı.
bu fıreyı nasıl muhasebeştırebılırım.
herkese iyi çalışmalar

Ynt: İmalatta Fire

tkank ' Alıntı:
imalat yapan çimento fabrikamızda imalatımızda ortalama % 2 fire oluyor.
fireyi nasıl giderleştirebilirim bunun için kapasıte raporu almam gerekırmı.
bu fıreyı nasıl muhasebeştırebılırım.
herkese iyi çalışmalar

Firelerle ilgili bir yazım var istersen bir arama yap belki yardımcı olur

ferhat

yaptığınız çimento ile ilgili yasal fire hakkınızı kullanma hakkınız var bişeye gerek yok

üretim işletmelerinde normal fireler
---------/----------------------
730 güg
150 i.m.m.

normalin üzerindeki fireler ise
689 diger ol.dışı gid.zarar.
150 imm

bu şekilde kayıt yapmanız yeterli olacaktır..

normal fireler malın maliyetine etki ettigi gibi.. normalin üzerindeki fireler kkeg dir.

Fire dediğiniz uçuntu buharlaşma vb. şekildeyse ve sektörün fire oranlarının içindeyse ayrıca bir şey yapmanıza gerek yok, üretilen malın maliyetine yansıtılır. fireler atık şeklindeyse ve ekonomik değeri varsa satış değerleri üzerinden üretim maliyetinden düşülerek hesaba alınır.

normal fire kaydı;

----------/---------
620
150
----------/---------

anormal fire kaydı;

----------/---------
689
-KKEG
150
----------/----------

Baglı Bulundugunuz ticaret ve sanayi odasından maksimum fire oranlarını almanız gerekir cunku fire olarak götserdiginiz maliyet rakamı odanın bildirdigi rakamın üzerinde olursa olası mumkun olmayan fire bildirdiginizden hatalı bi maliyetleme yapmıs olursunuz. Belli bir muhasebe kaydı yapmanız gerekli degil. Örnegin dönem bası hammaddeniz 100.000 dönem ici alıslar 50.000 dönem sonu stok 25.000 dönem icinde kullandıgınız hammadde 125.000 1 birim hammaddeyle 1 torba çimento yaptıgınızı düsünelim normalde 125.000 torba cimento yapmanız gerekir. Ama elbetteki bunu yapamazsınız 120.000 yaptıgınız düşünelim 5.000 birim hammdde giderini maliyete koydugunuz halde mamül olmamış olacak bu zaten firedir burdan dodan maliyet 1 torba çimentonun maliyetine eklenecek kendiliginden hammadde harcamanızdan dolayı buda 1 torba çimentonun maliyetini arttırdıgı icin fire kaydına felan gerek yokdur ama odanın fire oranını geçmemek gerekir. Tabiki bu benim kanaatimdir.

terapist13 arkadaşıma katılıyorum. benzin istasyonunda incelendim, fire kavramını unutun :) mal alınır-satılır sonuç hesaplara doğal yansır, ayrıca fire kaydı yapılmaz

bende sizin gibi düşündün işin içine fire girdiği zaman ,butun hammaddelerın giriş firelerini ayrı oranlarda ayrı ayrı ayrıca paketleme kısmında ayrı naklıye kısmında ayrı hesaplamam gerekıyormus.