İndirilecek Kdv.nin Atlanması

fugenc

Tanınmış Üye
Bize yeni gelen mükellefin hesaplarına baktığımızda hem 190 devreden kdv hem de 360 ödenecek kdv hs. olduğunu gördük. Mart sonunda devreden kdv leri olduğu halde sanırım atlayıp onu beyannamede yazmadan hesaplamışlar ve 2 aydır da kdv ödüyorlar.. Bu ay biz direkt olarak hesaplardan indirsek ( 391-191-190 şeklinde)problem olur mu yoksa düzeltmemi vermemiz gerekecek. Ancak kdv oödediler, düzeltirsek alacaklı duruma düşecekler, + damga v. ödenecek..

Ynt: İndirilecek Kdv.nin Atlanması

190 hesap beyannamede sonraki aya devredilmediği için eninde sonunda vergi dairesi bunu farkedip sizden düzeltme isteyecektir. devredeni 59 kuruş farklı yazmayı bile farakedip düzeltin diye uyarıyorlar.

Benim tavsiyem unutulan aya düzeltme verin ama yapabiliyorsanız sonucu değiştirmeyecek şekilde 190daki rakam kadar 191den rakam düşün, dolayısıyla hem düzeltmeyi yapmış olacaksınız hem de sonraki aylara devreden rakam doğru olacağından, sonraki aylara düzeltme yapmanız gerekmeyecek. Verdiğiniz düzeltmeden iptal ettiğiniz 191deki rakamı (190daki rakam kadar) ilk vereceğiniz kdv beyanına ilave edin, (geç gelen faturaları sonraki aylara kayıt etme mantığındaki gibi), şirketin bir kaybı da olmayacaktır.

bize de vergi dairesi bir uyarı yaptığında benzer birşey yaptık, sorun olmadı

düzeltme gerekir ancak indirimler artırıldığı için inceleme nedeni

ben olayı şöyle özetleyeyim;

mart beyannamesinde 1.000 devreden var
nisanda bu yazılmamış 1.000 fazla kdv ödenmiş
mayısta ödenen kdv çıkmış.. ödenmiş, burada problem yok, zaten nisandan devreden de yok..

yani nisan ayında 1.000 tl fazla ödenmiş..

biz nisanı düzelttiğimizde ödenecek kdv 1.000 azalıyor..
diğer aylarda da hep ödenecek çıkıyor.

dolayısıyla biz nisan ayında fazla ödediğimiz kdv'yi şimdi haziran ayındaki beyannamede nasıl telafi ederiz ve defterlerimizle uyumlu oluruz??

a) vergi iadesinde talep etme mahsup vb. talep edemeyiz diye düşünüyorum?
b) haziran beyannamesinde indirilecek kdv rakamını 1000 arttırsak?
c) iade edilmesi gereken kdv satırına yazabilirmiyiz??

Vergi daireleri beyannameler arasındaki uyumu takip etmektedirler. Büyük olasılık idare düzeltmenizi isteyecektir. Dönemsel bir inceleme olduğundan fazlaca bir detaya gireceklerini sanmıyorum. Tavsiyem şimdiden düzeltip yersiz ödenen KDV 'nin başkaca bir vergiden mahsubunu talep edin.

kdv olunca talep edilebilir mi? peşin vergide yapıyoruz ama kdv olunca tereddüt ettim.. indirmek daha kolay olur gibi geliyor..

fugenc ' Alıntı:
kdv olunca talep edilebilir mi? peşin vergide yapıyoruz ama kdv olunca tereddüt ettim.. indirmek daha kolay olur gibi geliyor..

Hata nedeni ile yersiz bir ödeme yapılmış. İadesi veya mahsubu mümkündür.