İndirimli orana tabi kdv iadesinde yıllık iade

Merhabalar;
İplik boyama işi yapan bir firmayız.2009 yılında indirimli orana tabii işlerden kaynaklanan kdv iade talebimizi 2010 yılı kasım ayı kdv beyannamemizde beyan ettik.Excel de indirilecek kdv listesini,Yüklenilen kdv listesini,imalat tablosunu,hesaplama tablosunu ve indirimli oranlara tabii satış listesini hazırladım.İadeyi ymm raporu ile alacağız.Benim takıldığım konu 2009 yılına ait indirilecek kdv listesini ve Yüklenilen kdv listesini internet üzerinden mi göndereceğim.Vergi dairesi internet üzerinden gönder diyor fakat 2009 yılında internetten gönderme olayı yok tu.

Ynt: İndirimli orana tabi kdv iadesinde yıllık iade

hayır internet ortamından göndermiceksiniz 53 nolu kdv sirkülerine bakabilirsiniz bizde bu şekilde yaptık bi sıkıntı çıkmadı

99 no.lu genel tebliği de inceleyiniz.

İndirimli oranlı kdv iadesinde
iade talep edildiği dönemde "iade edilecek kdv " sütunu dolar
yani 2009 yılında iade talebi olmadığından 2009 yılı iade talebi olmamıştır
bu sebeple iade istenen dönem 2010 kasım dönemi olduğundan bu dönem de gönderileceğinden bilgiler internetten gönderilir çünkü iade kasım 2010 da istenmiştir
Ayrıca vergi dairesi internetten istiyorsa internetten gönderlmelidir

2010 kasım kdv beyannamemde diğer iade hakkı doğuran işlemlere iade alınacak tutarı yazdım.Devreden kdv den iade alınacak tutar iade rakamı kadar azaldı.Yani kdv beyannamemde yapılması gerekeni yaptım ama internet vergi dairesinden girip 2009 yılı iade doğan her ayın indirilecek ve yüklenilen kdv listelerini tek tek gönderip göndermemekte kararsız kaldım.Çünkü internet üzerinden listeleri göndermeye 2010 yılında başladık bu ise 2009'a ait bir iade ama 2010 kasımda istiyoruz.2009 listelerinin şablonuda farklıydı.

iade 2010 yılında isteniyo ama 2009 yılında yapılan işlemlerle alakalı bi iade olduğu için internetten göndermenize gerek yok 53 nolu sirküdede belirtilmiş zaten '' Bu itibarla, KDV mükellefleri Ocak/2010 vergilendirme döneminden itibaren gerçekleşen iade hakkı doğuran işlemleri için geçerli olmak üzere

ayrıca yıllık iadeyi 2009 yılı içinde zaten isteyemezsin mecburen 2010 yılına sarkmak zorunda yani 2010 yılı işlemleri ile hiç bir alakası yok