İngilizce Kursunda Kdv Oranı Hk.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
GÜNCEL KDV ORANLARI
MADDE 1 ? (1) Mal teslimleri ile hizmet ifalarına uygulanacak katma değer vergisi oranları;
a) Ekli listelerde yer alanlar hariç olmak üzere, vergiye tabi işlemler için, % 18
b) Ekli (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 1
c) Ekli (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 8
olarak tespit edilmiştir.
(II) SAYILI LİSTE
B) DİĞER MAL VE HİZMETLER
15- Üniversite ve yüksekokullar ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu ve 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında verilen eğitim ve öğretim hizmetleri, "Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği" kapsamında verilen öğrenci taşıma servis hizmetleri ile "Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği" hükümlerine tabi yurtlarda verilen hizmetler,

Yabancı Dil Eğitimi veren bir dershane/kursumuz/firmamız var.Kdv oranının eğitim kurumlarında %8 olduğunu biliyorum ancak yukarıya alıntı yaptığım maddedeki gibi bir kanuna tabi değil! (Ben öyle biliyorum).Bu durumda kdv oranı %18 mi olur.
Birde bu firmanın ortakları başka şirketlere gidiyor ve çalışanlarına orada eğitim veriyor.Bu durumu değiştirirmi acaba?

Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
Teşekkürler.
Kolay gelsin.

Ynt: İngilizce kursunda kdv oranı hk.?

Özel Dershaneler 5580 sayılı kanunun 2.maddesinin f bendinde tanımlanmıştır. Yukarıda da belirttiğiniz gibi 5580 sayılı kanun kapsamında verilen hizmetler %8 kdv ye tabidir.