İnteraktif Vergi Dairesi

emrcnr7

Katkı Sunan Üye
Merhaba
İnteraktif vergi dairesinden işe başlama yaparken, kirada olan mükellef için damga vergisini nasıl hesaplatıcaz? Çıktısını alıp vergi dairesine mi vereceğiz ? Birde interaktif vergi dairesinde ki işe başlama evraklarının çıktısını alıp mükellefe imzalatacak mıyız ?

Merhaba.
Geçen ay aynı işlemi yaptık.Vergi dairesine işe başlama dilekçesi, imza sirküsü ve kira kontratı gibi evrakları vergi dairesine elden eski usul teslim ettik.Bu şekilde oldu işlem.

Peki hocam götürmessek işlem olmaz mı ? O zaman interaktif vergi dairesinin pek bir anlamı kalmıyor ?

Saçma olmayan bir işimiz yok ki, hepsi abidik gubidik işler. Araç bildirimini interaktiften yaptım sonra aynı dilekçeyi götürüp elden verdim geçen ay :)

Diğer dilekçe seçeneği ile PDF ve diğer fotmatlarda belge tarayıp gönderebiliyorsunuz. Bu şekilde araç satışını dahi bildiriyoruz.

Vergi dairesini aradım, sorun olmaz dediler, biz sistemden girişini yaparız dediler, sadece kira olduğu için sözleşmeyi götürüp damga vergisi hesaplattırıcam, bir konu daha kafama takıldı, kira sözleşmesi ile işe başlama tarihi aynı olmak zorunda değil diye biliyorum ?

Değerli forum üyeleri bir sorum daha olacak 😊
Ben serbest meslek erbabıyım, işe başlama yaparken araba kaydını formda belirtebilir miyim ? Yoksa başka bir form mu düzenlemem gerekiyor ?

Selamlar
arkadaşlar kooperatif için vergi dairesi borcu yoktur yazısı alacaktım, sisteme kurumu kaydecektim.
Her bilgiyi girdim ama şöyle mesaj çıkıyor;

Aynı vkn/tckn ile birden fazla kullanıcı var.

sistem bir türlü müsaade etmiyor. Ne kayda ne de şifremi unuttum kısmına

Bazı vergi daireleri interaktif vd'sine yüklenen evrakları istiyor, kimi de istemiyor. Ben vd'ne gitmeden şirket açılışı yaptım, herşeyi internet üzerinden yapabiliyorsunuz.
Kira Kontratı Damga vergisi için, kira kontratını ve damga vergi beyannamesini taratıp, DİĞER dilekçe girişinden bildiriyoruz. Vergilendirmeye düşüyor ve onlarda bir iki gün sonra kesmiş oluyorlar, sonrasında da bankadan ödüyoruz.
E-tebligatı da sistemden DİĞER başlığı altında girmeniz gerekiyor.
İnternet Vergi dairesi Şifresini de sisteme girişte kendiniz alabiliyorsunuz, yetkilinin kimlik bilgileri ile.
Evrak vermeye gerek kalmıyor yani.

Bazı vergi daireleri interaktif vd'sine yüklenen evrakları istiyor, kimi de istemiyor. Ben vd'ne gitmeden şirket açılışı yaptım, herşeyi internet üzerinden yapabiliyorsunuz.
Kira Kontratı Damga vergisi için, kira kontratını ve damga vergi beyannamesini taratıp, DİĞER dilekçe girişinden bildiriyoruz. Vergilendirmeye düşüyor ve onlarda bir iki gün sonra kesmiş oluyorlar, sonrasında da bankadan ödüyoruz.
E-tebligatı da sistemden DİĞER başlığı altında girmeniz gerekiyor.
İnternet Vergi dairesi Şifresini de sisteme girişte kendiniz alabiliyorsunuz, yetkilinin kimlik bilgileri ile.
Evrak vermeye gerek kalmıyor yani.

İnteraktiften açılış yaptığımızda vergi levhası için yoklama bekliyor muyuz?Yoksa smmm sözleşmemizi de eklediğimizde girişi hemen yapıyorlar mı?

Vergi dairesi şirketler de ito'dan gelen bilgiye istinaden açılışı yapıyor ve direkt yoklama işlemini de başlatıyor. Onun için burada şirket evraklarının içinde, smmm sözleşmesine de gerek olmadığını düşünüyorum. Biz Smmm sözleşmesini 22 Seri nolu tebliğe göre hemen vl'sını almak için kullanıyorduk. Artık buna gerek yok diye düşünüyorum.

Ancak şahıs firmalarında itodan gelen bir bilgi olmadığı için bizim vereceğimiz veya yükleyeceğimiz evraklara istinaden açılışı yapıyorlardır. Ancak yoklama için smmm sözleşmesine ihtiyaç olduğunu sanmıyorum.

Vergi levhası için de yoklama beklenmiyor, vergi levhası direkt çıkıyor zaten.

Şirket itoda kurulduktan sonra, vergi sicil hızlı ise, aynı gün siz daha vergi dairesine gitmeden, açılışı yapıyor ve sistemden baktığınız da vergi levhasını da indirebilirsiniz.

sorularınızın net yanıtını 2018 / 3 sayılı genelgede bulabilirsiniz. bu uygulama 28.02.2018 tarihinde uygulamaya geçmiş olup, işe başlama bildirimlerinin yapılması durumunda vergi türü bilgilerinin sisteme girişi yapılarak mükellefiyet tesisi işlemi yoklama sonucu beklenilmeksizin aynı gün içerisinde gerçekleştirilecektir. bazen vergi daireleri yoklama olmadan vergi levhası için diretebiliyorlar. ancak 2018/3 sayılı genelgeyi hatırlattığımda anında işlemi gerçekleştirdiler.