İrsaliyede Teslim Alan İmzası

G

gamze_

Ziyaretçi
arkadaşlar foruma yeni üye oldum bu meslektede yeniyim bı sorum olacaktı sevk ırsalıyesınde teslım eden kısmına ımza atılmıs fakat teslım alan kısmında ımza yok denetımlerde bi sorun teşkil eder mı ayrıca ticari hayatta ne gibi bı sorun yaratabilir cevap verırsenız çok sevinirim

Ynt: irsaliyede teslim alan imzası

Normal ticari hayatta problem olmaz ancak, SMİYB ve/veya ticari davalarda önemli delildir.

ogün bey dedığım gıbı ben daha yenı öğrenıyorum smıyb dedığınız nedir bundan sonra dıkkat edıcem buna ımzasız ırsalıyeler için denetım sırasında ceza kesılır mı?

açıkcası kafam karısmadı değil ımzasız olunca sahte belge gıbı mı oluyor benım öğrenmek ıstedığım denetımde sorun olur mu ceza kesılır mı acaba?

verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederım su sorumu da cevaplarsanız içim rahatlıycak en azından bu mesleğe yenı basladığım için ceza kesılmesı gıbı durumlardan çok korkuyorum acıkcası:) sızce ceza kesılır mi teslım alan kısmında ımza yoksa

incelemelerde hayır bir problem olmaz.ancak ticari hayatta yarın bir gün mal sattığınız bir firma malı teslim almadım diye problem çıkabilir.ikinci husus ise SMİYB önlenmiş olur yanı israliyenin gerçekten düzenlendiğinin bu malın sevkinin olduğunun daha güçlü kanıtıdır.

Merhaba,

Faturayla satış yaptığınız firmalardan bazıları; kendileri çıkış yapmak zorunda kalmamak için sizin kestiğiniz faturaları işlemiyorlar; daha sonra incelemede karşılarına çıktığında biz böyle bir mal almadık kafalarına göre kesmişler diyorlar; Özellikle BA BS formlarında bildirildikleri için maliye idaresi bu tip hareketleri bulması çok kolaylaştı.

Bir kaç ay önce başıma geldi şok oldum; adamlar toplamı 67.000 TL tutarındaki faturayı muhasebecilerine vermemişler. Faturasız satmışlar; tabi BA BS formlarından haberleri yok; uyumsuzluk çıkınca çağırdılar bizi; faturaları gösterdik ama adamlar biz almadık bu malı kendileri kesmiş dedi; denetim elemanı irsaliyeleri istedi; teslim alan imzası olması sayesinde kurtulduk.

Bu yüzden çok önemli;

Saygılarımla,

Ynt: İrsaliyede Teslim Alan İmzası

çok tşk ederim verdiğiniz çok değerli cevaplar için açıkcası bende pek önemsemıyordum bundan sonra daha dikkatli davranacağım bu konuda...

Sayın Uzman 67.000 TL tevsik sınırının üstünde bir rakam ve bu ödemenin banka veya finans kurumların aracılığı ile yapılması gerekir. Faturayı düzenleyen firma bu alacağını nasıl tahsil etmiş acaba?

Kendi kendine bankadan yatırmıştır başka yolu yok

MEMET ORHAN ' Alıntı:
Sayın Uzman 67.000 TL tevsik sınırının üstünde bir rakam ve bu ödemenin banka veya finans kurumların aracılığı ile yapılması gerekir. Faturayı düzenleyen firma bu alacağını nasıl tahsil etmiş acaba?

Merhaba,

Tek fatura değilki Üstad,

Biliyorsunuz 2004 yılına ait BA BS formları yıllık düzenlenmişti. Bir teslim 2.000 TL yi geçmiyorki. Adamlar teslimde peşin ödemişler.

Saygılarımla,

Bugun kimsenn dikkat etmediği ve angarya gördüğü bi husus bu aslında ispatın tek gerekçesi imzadır söz uçar kağıt kalır derler ben imzasız onaylanmaış hiç bişeyi kayıtlara girmiyorum ay farkı bile olsa firmaya yada imzalıcak kişiye gerigönderiyorum o yüzden imza olayına dikkat edelim...

peki irsaliyeyi imzalatmadan kestik diyelim faturasını da kesıp yolladık ıkısını, fatura tarıhınden itibaren 8 gün içinde itiraz etmediler diyelım 8 günden sonra karşı firma kalkıp itiraz ederse ben bu malları almadım dıye haklı olan bızız değil mı kanun önunde

Ft ve irs. ellerine geçtiğine dair kanıtınız var mı?

resmi bı kanıtım yok kargoya verıyorum ırsalıye ve faturayı daha sonra kargo bana ellerine ulaştığını soyluyor fatura ve ırsalıyenın ellerıne gectığıne daır kanıt mı olması gerekıyor?

Malı almadım diyecek olan ft, irs. almadım, elime böyle bir belge geçmedi de diyebilir.

çok tşk ederım sayın turko haklısınız daha yenı öğrendığım için işin o tarafını dusunemıyordum:)daha öğreneceğim çok şey var :)

gamze_ ' Alıntı:
resmi bı kanıtım yok kargoya verıyorum ırsalıye ve faturayı daha sonra kargo bana ellerine ulaştığını soyluyor fatura ve ırsalıyenın ellerıne gectığıne daır kanıt mı olması gerekıyor?

Faturaları kargoyla göndermektense iadeli taahhütlü postayla göndermeniz gerekir;

Saygıalrımla,

haklısınız sayın uzman ama kargoyla göndermek işime gelıyor belkıde her fatura için postaneye gıtmek çok zahmetli olur sanırım....