İş Akdinin Fesih Bildirimi Sorunu?

HRM Capital Ankara

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar,

Bir çalışanımıza işe devamsızlıktan dolayı iş akdinin fesih edildiğinie dair bildirimi posta yolu ile iadeli taahhütlü olarak gönderdim. İkametgah adresine posta görevlilerin farklı tarihlerde iki kez gittiğini ve adreste kimseyi bulamadıklarından dolayı zafın ihbarlı hale getirildiğini ve 7 gün içinde bize iade edileceğini telefon görüşmesinde öğrendim.

Şimdi ayın 16 sında yapılan ilgili fesih bildirimini noter aracılığı ile tebliğ ettireceğim. Lakin bu tir bildirimlerin 6 gün içinde yapılma şartından dolayı sizce bir sıkıntı çıkar mı?

Yani fesih bildirimi ayın 16'sında yapılmış ama notere ayın 24'ünde verilmiş olacak. Elbette aradaki süre kaybını PTT nin teslim edilemeyen zarfın ihbarlı hale getirlmiş olmasından dolayı ispatlamak mümkün..

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.. Şimdiden teşşekkürler..

Ynt: İş Akdinin Fesih Bildirimi Sorunu?

Merhaba;

İş kanunun 4857/ 75 maddesinden şçi özlük dosyasınde bulunması gereken belgeler belirtilmiştir. Ve bu belgelerin içersinde ikametgah belgeside bulunmaktadır. Bilindiği üzere ikameti değişen çalışan bunu en kısa sürede işverenine bildirmek durumundadır. Dolayısıyla işten ayrılan çalışanınızın kayıtlarınızdaki en son ikametgah adresine göndermiş olduğunuz tebliğ zarfının geçerliliği vardır. Noter kanalıyla yapacağınız bildirim istap açısından işveren lehine olacaktır. Süreyle ilgili bir problem çıkmayacaktır. İspatınız yeterlidir diye düşünüyrm.

Aynı durumda bir çalışanımız daha var, bu ikinci çalışan için sormak gerekrse; fesih bildiriminin kaç gün içinde yapılması gerektiği?

Yani çıkış tarihinden itibaren kaç gün içinde posta kanalı ya da noter kanalı ile yapılabiliyor? 6 gün diye biliyorum doğru mudur?

HRM Capital Ankara ' Alıntı:
Aynı durumda bir çalışanımız daha var, bu ikinci çalışan için sormak gerekrse; fesih bildiriminin kaç gün içinde yapılması gerektiği?

Yani çıkış tarihinden itibaren kaç gün içinde posta kanalı ya da noter kanalı ile yapılabiliyor? 6 gün diye biliyorum doğru mudur?
Durum aynı ise, cevap ta aynı olmayacakmıdır?

Evet sy. keremcem asılnda cevap aynı fakat Biraz daha ayrıntıya girmek gerekirse;

işverenin haklı nedenle filli öğrendiği tarihten itibaren noter yazısını çektiği an 6 iş gününün altında kalmalı. Faraza; 1-2-3 ünde gelmemiştir 3 ünde ihtarını çekersin. kaçında tebliğ olduğu önemli değildir. Zaten tebliğde şu kadar gün (insiyatifine bağlı) içinde haklı neden göster dersin verdiğin müddet dolana kadar beklersin dolduğu gün çıkışını yaparsın. Burda 6 günlük hak düşürücü süre noter tebliğini gönderdiğin anda durmuş olur.