İş Avansları

Merhabalar;

Şirket Personeline iş avansı vermiştir.Personel işten ayrılırken avansı kapatmadan yani üzerindeki parayı iade etmeden işten ayrılmıştır. Avansı nasıl kapatabilirim. Teşekkür ederim.

Ynt: İş Avansları

Selamlar,kapatma yolunuz belli aslında,ters kayıtla tahsil edip kapatacaksınız.Bu parayı alamayız,mahkemeye gitsekte alamayız vs.diyorsanız ya tekrar tahsil edilmiş gibi kasaya koyacaksınız. ya da kendisine tazminat vs.ödemede bulunacaksanız tazminat kaydında mahsup edeceksiniz.Başka yol yok gibi görünüyor.

Peki bu avans aslında şirketin parası olduğu ve alamadığı için gider yazılabilir mi?

Şüpheli alacaklarda takip edilebilmesi için bu avansla ticari bir ilişki kurulmalıdır.Bana göre burada bir ticari alacak durumu söz konusu değildir.Eğer bu avansınız kişiye banka kanalı ile yapılmışsa (ispat anlamında) sadece kişiye alacak davası açabilirsiniz diye düşünüyorum.Kişi de bu parayı şirket için kullanmışsa kendi savunma belgelerini hazırlayacaktır.Her halükarda dava konusu yapılırsa hem ispatı zor,hemde çok tartışılacak bir tablo ortaya çıkar.Yine de evraklarınıza güveniyorsanız,meblağda önemli bir rakamsa şahsi alacak davası açabilirsiniz.Ama bana göre zarara yazılması söz konusu değildir.Saygılar.

Teşekürler Twolf,Kasaya alayım en iyisi bu olacak.