İş kanunun 25/II g bendine göre fesih.

serhat durmus

Katkı Sunan Üye
Merhabalar forumdaşlar bir sorum olcaktı, İşyerinde çalışan bir işçi işverenle tartışıyor ve çekip gidiyor, işçiye gitmemesini işi bırakmamasını söylemesine rağmen, işçi gidiyor işveren bu duruma şahit olan işçilerle birlikte tutanak tutuyor, işçi gidiyor bir rapor alıyor bu arada ihtarnameşler oluyor , rapor bitiminde işçi işe gelmiyor gidiyor bölge çalışma müdürlüğüne gidiyor beni başlatcaklar mı başlatmıcaklar mı diye yazı göndertiyor , bu arada rapor bitiminde işçi işe gelmediğinden dolayı 4 gün bekleniyor devamsızlık yüzünden 25/II g bendine göre iş akdini tazminatsız fesh ediyor, işçi ihtarname gönderiyor tazminatımı ödeyin diye, işçi işyerine gelmemektedir, işverenle konuşmamaktadır , .alışam arkadaşlarına ben işi bıraktım gelmicem ama işvrenden tazminatlarımı alcam diyormuş, işveren kıdem ve ihtarını ödemek zorundamıdır.? Saygılar sunar yorumlarınızı bekliyorum.

Ynt: iş kanunun 25/II g bendine göre fesih

Merhaba,

24.maddeye göre iş aktini fesih ettiğini savunacaktır(İşverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı hareketten) bu durumda tazminat hakedecektir.İhbar ödemeniz gerekmez.

Haklı da olsanız iş mahkemelerinden işveren lehine karar çıkması pek görülen bir durum değil.Bence kıdemini ödeyin.
Şahsi düşüncem işveren ile işçi arasında geçen tartışma anında konuşmalar önemli.

keşke işçi bu hareketi gerçekleştirdiğinde noter kanalı ile fesihname çekseydiniz nedenlerini sunarak..
çağrılmasına rağmen gelmiyorsa kendi çıktı sayılır..

rapor bitiminde işe başlaması için bekledik gelmedi 4 gün geçeti her gün için tutanak tuttuk bunlarıda belirten , devamsızlığı yüzünden 25/ıı g bendine göre fesh edildiğine dair ihtarname gönderdik.