İş Sözleşmesinin Haklı Feshi İçin Uyarı İhtarnamesi

Merhaba gebe olarak çalıştığım iş yerinde mailime bir günlük raporlu olduğum günde ihtarname gönderilmiş. Konusu sürekli hasta olma ve devamsızlık hk. İçeriğinde de vizite izni için şirketi terk etmeden talep formu doldurmam ve onaylatmam gerektiği, form doldurmadığım ve gelemdiğim gün tutanak tutulduğu, çalışanlara kötü örnek teşkil ettiğim vb şeyler yazıyor uyarı olduğunu tebliğ eder tekrarlanması halinde sözleşme feshi olacağı bildirilmiş. Öncelikle vizite izni rutin kontrol için değil acil durumumumdan dolayı doktora gittim müşahadeye alındım ve dr bir günlük rapor verdi aynı gün şirkete mail attım ve elden ilk iş günü gelip verdim. Daha önce de vizite izinlerim olsun raporlarım olsun formlarımı ilettim. Bu mail yazılı bildirim yerine geçer mi cevap vermem gerekir mi bilgilerinizi rica ederim.

Mail yoluyla haberleşme şirket içinde kabul edilen bir iletişim -bildirim yolu ise, size yapılan bildirim de geçerli bir bildirim demektir.
Ancak acil sağlık sorunu nedeniyle hastaneye gidip rapor aldığınız için yapacakları bir fesihle şartlar uygunsa işe iade veya kıdem tazminatı vb haklarınız için dava açabilirsiniz.
Her ne kadar talep formu , vizite izni vs den bahsetseler de, iş kanununda sağlık kontrolleri için birilerinden izin alma zorunluluğundan bahsedilmemektedir.

Bilgi ve desteğiniz için teşekkür ederim yazılı geri dönüş yapmadım raporumu elden ilettim sorun yok bilgi amaçlı mail attık dediler bu daha sonra sorun teşkil eder mi bilemedim belkide mail yolu ile raporumdan bahsedip rutin kontrol olmadığını belirtmem gerekirdi. Bu hafta yıllık izinlerimi bayram ile birleştirip doğum iznine çıkacağım yıllık izin formlarımı önceden vermiştim çıkarken onaylı örneklerini istemeli miyim bunu kullanabilirler mi?

-işverence sorun olmuş ki göndermişler,
-"bilgi amaçlı"demek,önemsiz demek değil,önemlidir,
-daha sonra benzer durumda önemsiz dedikleri yazıyı/Mail'i hatırlatırlar ve yine gereğini yaparlar,
-y.izin olduğunuzu gösterir forumun bir nüshasını alabilirsiniz,
-işverenin sözü ile eylemi uyuşmuyor,ihtiyatlı olmakta yarar var.