İş Sözleşmesinin Yapılmamasının Sakıncası

batlı

Katkı Sunan Üye
şirketimizde hiçbir personelle yazılı bir iş sözleşme yok. böyle olmasının sakıncası varmıdır. muhakkak iş sözleşmesini yazılı yapıp sözleşmelerine koymak zorunluluğumuz varmıdır?

Bahsekonu madde nin bir ve ikinci fıkraları çerçevesinde;
-İş sözleşmelerinin "geçerlilik şartı"olarak değil,"ispat şartı"olarak kabül etmek gerekir görüşünün doğru olduğunu düşünüyorum.
Sözleşmenin yapılmamış olması halinde,işcinin iddiaları karşısında ,"ispat"açısından işveren aleyhine sonuçların doğacağı açık.
-Takım,çıraklık,deneme süresi olan,bir yıldan fazla süreli sözleşmeler ile gazetecilerin iş sözleşmeleri yazılı yapılmak zorunda

İş kanunu gereği ya yazılı iş sözleşmesi yapacaksınız yada işçinin yapacağı işi ayrıntılı belirtir bir belge vereceksiniz. Tabii 2. seçtiğinizde bu belgeyi verdiğinizi ispat için yine işçinin imzasını taşıyan bir belgenizin olmazı gerekir. Hiçbiri yok ise iş kanunu gereği ceza kesilebilir.

İş kanunu gereği ya yazılı iş sözleşmesi yapacaksınız yada işçinin yapacağı işi ayrıntılı belirtir bir belge vereceksiniz. Tabii 2. seçtiğinizde bu belgeyi verdiğinizi ispat için yine işçinin imzasını taşıyan bir belgenizin olmazı gerekir. Hiçbiri yok ise iş kanunu gereği ceza kesilebilir.

Evet katılıyorum.bu tanımlamaya göre;
Yanlış anlama ve anlaşılmaya sebebiyet veren 8 inci maddenin üçüncü fıkrası"Yazılı sözleşme yapılmayan hallerde....."cümlesi"Yazılı sözleşme yapılmaması/yapılmamış olması halinde......."şeklinde olsaydı sanırım daha anlaşılır olabilirdi...diye düşünüyorum.