İş Sözleşmesiz eğitim karşılığı cezai şart

Öncelikle Merhabalar,

12.09.2011 tarihinde yabancı kaynaklı bir Türk makina ve sanayi şirketinde teknik servis mühendisi olarak işe başladım. Aslen teknik öğretmenim, işe askerden geldikten sonra kendi şehrim Bursa'da başladım. İşe alınırken yaptığımız bütün anlaşmalarda Bursa bölgede çalışacağım söylendi. Bir süre bursa ilindeki fabrikalardaki makinalara servis desteği verdim.

2 ay kadar önce şirket mailime daha önce hiç görmediğim bilmediğim bir makinanın servis eğitimiyle ilgili 2 hafta isviçreye gideceğim ile ilgili bir bilgi geldi. Eğitimden sonrası ile ilgili hiçbir bilgi şahsıma verilmedi.
Şirketin ankara şubesinde çalışan iş arkadaşımla birlikte isviçreye gidip eğitim aldık. Eğitim aldığım sırada yeni makinaların servis merkezinin sadece ankaraya kurulucağını ve öğrendiğimiz işlemlerin sadece ankarada yapılabileceiğini öğrendim.

Eğitimden geldikten sonra müdürlerimle bu konuyu konuşup sürekli ankaraya gitmek istemediğimi, en baştaki konuşmalarımızda bursa bölgede işe başladığımı belirttim. Onlarda bana durumun bunu gerektirdiğini uzun süreler boyunca ankaraya gidip gelmemin hatta uzun süreler orda kalmam gerektiğini belirtiler. İlerleyen zamanlarda başka eğitimler içinde beni yurtdışına göndermeyi planladıklarını, o eğitimlerin sonucunda da ankarada çalışmam gerekeceğini bildirdiler. Bu durum bana uymuyorsa düşünmekte serbest olduğumu belirttiler.

Bende aldığım karar doğrultusunda istifami yazarak şirketten ayrıldım.
Öğrendiğim kadarıyla şirket isviçrede yaptığım masraflarla ilgili bana dava açmaya hazırlanıyormuş

Şirkette çalıştığım süre boyunca istifam dışında başka hiç bir kağıda hiçbir şeyle ilgili imza atmadım, işverenle benim aramda bir sözleşmesi asla olmadı, imzalanmadı.. Eğitime gitmeden önce yazılı yada sözlü olarak hiçbir şey tahahüt etmedim.

İşverenin benden cezai hak yada masrafları geri talep hakkı varmıdır?

İlgileriniz için teşekkürler..

Ynt: İş Sözleşmesiz eğitim karşılığı cezai şart

Sn.Basıleus un ifadelerine göre önce bu iş ilişkisini tanımlamaya,sonra açıklama yapmaya çalışacağım,daha sonra müştereken sonuçlandırabiliriz.
1-İş ilişkisi:Taraflar arasında düzenlenmiş iş sözleşmesi yok isede, işyerinin asli ve sürekli işlerinden olan bu iş ve işin mahiyeti ile ilgili belirli bir işin tamamlanması,belirli bir olgunun bulunmaması dolayısıyle anılan işin süresinin de belirsiz olması hasebiyle işin görülmesine yönelik olarak bu iş ilşkisinin "belirsiz süreli sözleşme"kapsamında olduğu,
2 a.-Açıklama:İlgili Bursa da"teknik servis mühendisi"-(teknik eleman) olarak işe başlamış,bu servis işinin mahiyeti itibariyle doğal olarak görev yeri sabit nokta olmayıp,ilk etapda il içinde görev yapmış,(yapmış olduğu görüşme ve anlaşmalara dair yazılı belge(zaten sözleşmeside)bulunmamaktadır.
b.Daha sonra yeni servis eğitimi hakkında, a maili ne gelen bilgi tebliğ niteliğindedir,kendiside kabül etmiş ve eğitimini tamamlamış ancak bu defa aldığı eğitim gereği il dışı(Ankara ya)da gidip-gelmesi ,gerekirse orada kalmasının gerekeceği sözlü olarak bildirilmiş,hatta bu konuda istediği gibi karar verebilceği söylenmiş(Ancak bu görüşmeler hakkında yazılı belge bulunmamaktadır)
c.Bu görüşme sonucu ilgilide,ihbar öneline uymaksızın doğrudan istifa etmek suretiyle işyerinden ayrılıyor, bu istifa ya istinaden işveren tarafından ilgiliye yazılı bir tebliğ de bulunulmamış,ancak işcinin işbu irade(istifa)beyanı (hüküm ve sonuçlar itibariyle )karşısında işveren ;ihbar tazminatı,eğitim gideri,olası zarar ve bu zararın tazmini yönünde yargı yoluna gitmeyi düşünmektedir.

Görüş bildiren henüz olmamış,bu nedenle müsaadenizle sonuca gitmeye çalışalım.
a.iş ilşkisinin belirli süreye bağlı olaraka yapılmadığı halde sözleşme blirsiz süreli sayılır(kaldı ki iş ilişkisini yazılı olarak belirleyen ne sözleşme nede işcinin çalışma koşullarını ,(çalışma düzeni süresini,ücret ve ücretin eklerini ihtiva eden,işveren tarafından işciye verilmiş bir belge yok.)
b.sözleşme ve sözkonusu belge düzenlenmemiş olduğu için işci ve işverene ilişkin;eğitim,eğitim gideri,cezai şart,,görev tanımı ve görev yeri,görevi itibariyle çalışma sahasının sınırları hakkında yazılı bilgiye sahip değiliz.
c.Sözleşme yada yazılı bir belge olsaydı bu hükümlere göre hareket etmemiz gerekecekti.
Bu nedenlerle olayımızı makul ölçüler dahilinde değerlndirecek olursak;
İlk etapta anlaşmazlığın başlangıcı, eğitim konusu olmayıp, ilgilinin görev yerinin sürekli kalacak-olacak şekilde değiştirilmek istenmesidir.Yazılı olmasa da işverenin bu önerisinin,"çalışma koşullarında değişiklik" ( işci aleyhine esaslı değişiklik)niteliğinde olduğu,dolayısıyle yazılı olarak işverene nakil-böylesi(makul sınırı aşan)değişiklik yetkisi de verilmemiş olduğundan (verilmiş olsaydı işcinin kabül etmesi gerekecekti)-dolayısıyle geçici servis hizmetleri hariç ,ilgilinin bundan sonra görevini Ankara da sürdürmesinin istenmesi doğru olmayıp,bu durumun işverene bu hakkı vermediği,buna karşılık işcininde baştan kararlaştırılmayan kendisine karşı ağırlaştırılmış derecede ki bu haksız öneriyi(durumu)kabül etmemesi sonucu,"fesih"hakkını kullanmasa da istifa etmesi,etmiş olması,etmek zorunda kalması durumu sözkonusudur.
d.Eğitim gideri sözleşmenin "belirsiz süreli"kabül edilmesi(istifa olayı olmasaydı iş ilişkisi devam edecekti) halinde,eğitim sonrası çalıştığı dönem(süreye bağlı miktar) ve diğer kişinin şahsına düşen pay da düşüldükten sonra kalan miktar (hakkaniyet indirimi olabilir!...)talep edilebilir,salt istifa dilekçesine istinaden ihbar tazminatının talep edilmesi mümkün,istifa olsada sözleşmenin işci tarafından feshedilmiş olduğuna karar verilirse mümkün değil,olası zararın tazmini yapılacak tespit ve işverenenin ispatına bağlı olarak hakimin takdirinde olacağını düşünüyorum.

- İşveren tarafından yazılı olarak yapılmış bir görev yeri değişikliği bildirimi yok.
- Alınan bir eğitim var, eğitim için yapılmış masraflar var.
- Alınan eğitimin hemen sonrasında gelen bir istifa, yazılı olarak yapılmamış bir görev yeri değişikliği nedeniyle de olmayınca, açıklanması zor nokta.
- Eğitim sonrası gelen istifa ile, işverenin eğitim masraflarını +ihbar süresine uyulmadıysa ihbar tazminatı hakkı doğacaktır. Bu hakkı mahkeme yoluyla talep edecek işverenin, talebinin yerinde görülme ihtimali bence oldukça yüksek.

keremcem ' Alıntı:
- İşveren tarafından yazılı olarak yapılmış bir görevyeri değişikliği bildirimi yok.
- Alınan bir eğitim var, eğitim için yapılmış masraflar var.
- Alınan eğitimin hemen sonrasında gelen bir istifa, yazılı olarak yapılmamış bir görev yeri değişikliği nedeniyle de olmayınca, açıklanması zor nokta.
- Eğitim sonrası gelen istifa ile, işverenin eğitim masraflarını +ihbar süresine uyulmadıysa ihbar tazminatı hakkı doğacaktır. Bu hakkı mahkeme yoluyla talep edecek işverenin, talebinin yerinde görülme ihtimali bence oldukça yüksek.
-Haksızda sayılmazsınız,eğitim için gelen a mail dışında sözleşme dahil hiç bir yazılı metin yok,
-Alınan eğitim sonucu gelen istifa,esaslı değişikliği(dava konusu olursa işveren tarafından şartların işci aleyhine zorlaştırılmasının sonucudur)evet açıklanması zor nokta

İlgilinin belirttiği gibi karşı taraf(işveren)dava açar ise açılacak bu dava da;ortada sözleşme yok,verilmesi gereken çalışma koşullarını açıklayıcı yazılı bir belge de yok,sn.keremcemin dediği gibi en son görev yeri(ankara)değişikliği bildirim yazısıda yok,eğitim a maili ve servis çalışmalarına dair belgeler dışında, sanırım belge olarak işverenin ve işcinin sunabileceği hiçbir şey yok.
Bu takdirde olay dönüp dolaşıp yine "esaslı değişiklik"konusunda düğümlenecek,bu aşamada işci "son görevlendirme ileri sürülmeseydi çalışmasına devam edecek,böylelikle aldığı eğitimin karşılığını işverene sunabilecekti,ancak ne varki işveren çalışma koşullarını işci aleyhine ağırlaştırmış olduğundan,işcinin bu iş ilişkisini sürdürme imkanı kalmamış", işveren ise"işin gereği işciye eğitim aldırdığını,yatırım yaptığını, bu durumdan işcininde faydalandığını,ancak işin gereği işcinin bir başka yer(ankara)da çalışmasına devam etmesi istenmişse de işci istifa etmek suretiyle tüm işleri yarım bırakarak işyerinden ayrılmıştır"
İddia ve savunmalar bu manada olabilecek,sonuçta sn.hakim kararını verecek,yukarıdaki bilgileri de dikkate alrsak nasıl bir karar çıkabilir dersiniz,(şahsi düşüncem, bu durumda sözleşmenin işci tarafından haklı nedenle feshedilmiş olabileceği yönünde bir kararın çıkacağı yönündedir.)