İşçi 40 saat çalışsa olur mu

selam

bizim kurumdaki amir(kılıklı) bize siz kanunen 45 saat çalışmalısınız diyor. Ama ben iş kanuna baktım ve orada ise en çok 45 saat ibaresi geçiyor.şimdi biz 40 saat(günde 8 saat 5 gün) çalışsak suç mu işlemiş oluruz...

saygılarımla

Ynt: işçi 40 saat çalışsa olur mu

İşçi haftada en çok 45 saat çalıştırılabilir. 40 saat olmasına kanunen bir engel yoktur.

Ynt: İşçi 40 saat çalışsa olur mu

Evet engel yokyur, İlave olarak,
işverenin bu önerisi(yani önceden uygulanan-kararlaştırılan işyeri uygulaması haline gelen haftalık 40 saat yapılan çalışma süresinin ,45 saate çıkarılmak istenmesi durumu)çalışma koşullarında esaslı değişiklik niteliğinde bir durumdur.
Bu nedenle konunun İK.M-22 kapsamında değerlendirilmesi gerekir.
(Not:İşveren sözleşme ile bu hakkını(yani 45 saat çalışılacağını belirtmiş olup)saklı tutmuş ise,işcinin buna itirazı olamaz.)

İşyerinizde belirlenmiş-yayınlanmış / uygulanmakta olan haftalık çalışma süresi 45 saat ise ve çalışma süreniz 45 saatin altında kalıyorsa çeşitli sebeplerden dolayı;
45 saatten eksik kalan sürenin ücreti ödenmez :)
Zaten şu anda 45 saatin altında çalışma süresi ile çalışan bir işletme iseniz, 45 saat sizi bağlamaz. Normal ücretinizi almak için haftalık 40 saatlik çalışmayı tamamlamış olmanız yeterlidir.
Eksik çalışan yada fazla çalıştıran SUÇ İŞLEMİŞ OLMAZ. ;)

a -Bu işyerinde haftalık çalışma süresi 40 saat olarak belirlenmiş, uygulanmış ve halen bu şekilde ise,artık bu işyerinde haftalık çalışma süresi 40 saat dir.(5gün*günlük fiili 8 saat=40 saat)
b -Şayet işveren,mevcut uygulanmakta olan düzenleme(yazılı değil isede fiilen işyeri uygulaması) ortada-yürürlükte iken,bundan sonra 45 saat çalışılacak diyor ise,bu öneri işci aleyhine esaslı değişiklikmidir/değilmidir?(kanaatim esaslı değişikliktir)
c-İşveren çalışma koşullarında yapacağı her değişikliği işciye sormak zorunda değil(yani kendi yönetim hakkı çerçevesinde olan durumları)ancak işci alyhine olacak değişikliğe kendi karar veremez,bu nedenle önce "b"şıkkına(M.22 kapsamında) gerekçeli bir cevap vermemiz şart.
d-Bu şyerinde haftalık çalışma süresi 45 saatin altında belirlenmiş ise örneğin 40 saat,bu takdirde,haftalık bu 40 saat üzeri 45 saate kadar çalışmalar"fazla sürelerle çalışma", 45 saatin üzeri çalışmalar ise" fazla çalışma" niteliğinde olacaktır.
Ayrıca sn.keremcemin düşüncelerine katılmakla birlikte,iletisinin ilk bölümüne istinaden"...45 saatten eksik kalan sürenin ücreti ödenmez"düşüncesine istinaden;
a-madem belirlenen 45 saat,bu takdirde işci sürekli olarak 5 saat daha çalışabileceği halde, işveren çalıştırmak istememiş/çalıştırmamış oluyor ki, bu durumda işcinin kendi iradesiyle iş görmemezliği sözkonusu değil,(haftada belirlenen 45 saatin altında çalışma yapılmış olması durumu işci lehine bir uygulama,öbür tarafdan işverenin yönetim hakkı çerçevesinde kendi başına karar alabileceği dolayısıyle ve böylelikle işci aleyhine olmayan bir uygulama,bu noktada sorun yok)
b-madem eksik çalışma var telafi çalışmasıda yaptırabilir,(bu durumda eksik çalışma 40 saatin altı olur)
c-sözleşmenin ana unsurları çerçevesinde,işcinin işgörme ediminin karşılığı işverenin ücret ödemesidir.İşverenin kendi iradesi ile haftalık çalışma süresini (daha)azaltarak işcinin ücretinde eksiltme yapmış olması durumu anlaşılır olmasa gerek.(bu durum esaslı değişikliktir,M-62 kapsamında inceleyede biliriz,üstelik bu olayda yasal bir yükümlülük de yok zaten)
d-bu olayda işcinin zaman olarak,iş görmeme,işe gelmeme,özürsüz izin alıp bu iznin karşılığını kesme yahut işcilerin haftada daha az çalışmak ve az çalışılan bu süreye istinadende, bu noksan süreye bağlı daha az ücret alma-kabül etme durmuda yok.
Sonuç olarak, bu yolla işci ücretlerinden kesinti-eksiltme yapılması doğru olmaz diye düşünüyorum.

azer kaan ' Alıntı:
...şimdi biz 40 saat(günde 8 saat 5 gün) çalışsak suç mu işlemiş oluruz...
...
İş sözleşmenizde kaç saat çalışacağınız belirtilmiş ise o kadar saat belirtilmemiş ise 45 saat çalışmanız şarttır. Daha az çalışmak isterseniz suç işlersiniz.

g705 ' Alıntı:
azer kaan ' Alıntı:
...şimdi biz 40 saat(günde 8 saat 5 gün) çalışsak suç mu işlemiş oluruz...
...
İş sözleşmenizde kaç saat çalışacağınız belirtilmiş ise o kadar saat belirtilmemiş ise 45 saat çalışmanız şarttır. Daha az çalışmak isterseniz suç işlersiniz.
Üstadım genel anlamda,doğru söylüyorsunuz,hatta"iş sözleşmesinde kaç saat çalışacağınız belirtilmiş ise o kadar"ifadeniz çok yerinde, lakin yazılı olmayan işyeri uygulamaları da,yazılı olanlar gibidir.Örneğin, arızi olmayıp ,süreklilik arzeden,dolayısyle ödenen geniş manada ücreti eki niteliğindeki prim ve ikramiyeler,iş sözleşmesinde yazılı değil diyerek kaldırılamayacağına göre,bu olaya ilişkin "haftalık çalışma süresinin belirtilmemiş"olması durumuda aynı şekilde olsa gerek.Belki ilk iletimin "NOT"kısmında belirttiğim gibi olsa idi olabilirdi.
Diğer yönden,yazılı olmasa da işyerinde haftalık çalışma süresinin 45 saatin altında belirlenmesi ve uygulanmasının "suç" teşkil edeceği hususunu da anlamış değilim,zira gerek sözleşme serbestisi içinde sözleşmede Kanuna aykırı olmayan hükümler,gerek tarafların anlaşması halinde Kanuna aykırı olmayan yazılı ve yazılı olmayan uygulamalar çerçevesinde,üstelik haftalık çalışma süresi 45 saatin altında belirlenemez hükmü-kuralı bulunmazken bu olayda "suç"teşkil eden bir durumun varlığı düşüncesinde değilim.
Aklıma gelen tek şey,belki işverenin bu önerisini işciler kabül etmez ise "işcilerin daha az çalışmak istemesi veya direnmesi"işciler yönünden "suç"teşkil eder demek istiyorsunuzdur!..
Bu takdirde,iletilerimde belirttiğim üzere,öncelikle bu olayda ki durumun"22ci madde"kapsamına girip-girmediği hususuna gerekçeli olarak cevap vermemiz gerekir ki,bu noktadan sonra değerlendirmelerimizi, ihtilafa,yoruma meydan vermeyecek şekilde yapabilelim,aksi takdirde bu paylaşımdan müsbet sonuç alamayız diye düşünüyorum.

şeref aydemir ' Alıntı:
... Ayrıca sn.keremcemin düşüncelerine katılmakla birlikte,iletisinin ilk bölümüne istinaden"...45 saatten eksik kalan sürenin ücreti ödenmez"düşüncesine istinaden;
a-madem belirlenen 45 saat,bu takdirde işci sürekli olarak 5 saat daha çalışabileceği halde, işveren çalıştırmak istememiş/çalıştırmamış oluyor ki, bu durumda işcinin kendi iradesiyle iş görmemezliği sözkonusu değil...
Yanlış anlaşılmışım sanki;
O işyerinde belirlenmiş( yazıyla yayınlanmış / uygulamaya oturmuş çalışma süresi 45 saat ise , 45 saate kadar çalışma imkanı varsa , çeşitli sebeplerle eksik çalışılıyorsa ( bazen 42, bazen 40, bazen 47 saat ise,) kesilir dedim.
İşverenin 40 saat çalıştırdığı ve aslında 45 saat çalışmanız gerekir dediği yönünde bir ifade yok soruda???

azer kaan ' Alıntı:
selam

bizim kurumdaki amir(kılıklı) bize siz kanunen 45 saat çalışmalısınız diyor....
Sorunuzdaki şu kırmızı renkli kısım için ise;
Forumdaki tüm sorularınıza baktığımda, kurumuzdaki o kişinin o kılığı !! giymeye fazlaca hakkı var gibi göründü.

şeref aydemir ' Alıntı:
... lakin yazılı olmayan işyeri uygulamaları da,...
...
Aklıma gelen tek şey,belki işverenin bu önerisini işciler kabül etmez ise "işcilerin daha az çalışmak istemesi veya direnmesi"işciler yönünden "suç"teşkil eder demek istiyorsunuzdur!..
...
Yazılı sözleşme olmasa dahi işin niteliği ve çalışma şartlarını içiren bir yazının verilmesi şart. Şonuçta yazılı bir belge olmak zorunda. İkinci kısımda ise evet işçi haklı bir neden göstermeden geç gelir/erken çıkar ise işv. karşılığında iş kanunu çerçevesinde yaptırım uygular.

keremcem ' Alıntı:
azer kaan ' Alıntı:
selam

bizim kurumdaki amir(kılıklı) bize siz kanunen 45 saat çalışmalısınız diyor....
Sorunuzdaki şu kırmızı renkli kısım için ise;
Forumdaki tüm sorularınıza baktığımda, kurumuzdaki o kişinin o kılığı !! giymeye fazlaca hakkı var gibi göründü.

sayın kerem bey ne demek istediğinizi açıkça söyler misiniz....

ayrıca benim sorduklarımda ne var ki ... ayıp bir şeyki sormamışım yanlış bir şey sormamışım..

açıkça konuşun....

Amir ( kılıklı ) tanımıza takıldım sadece.