İşçi Bulma Kurumuna Bildirim

arkadaşlar işçi bulma kurumuna daha hiç bildirimde bulunulmasının cezası nedir yani gecte olsa bildirimde bulunsak nasıl olur bilgilerinizi beklityorum..

Ynt: İşçi Bulma Kurumuna Bildirim

hangi bildirimden bahsediyorsunuz?

işçi cıkıslarını diyorumm arkadasım aynı zamanda oraya da bildirimde bulunmamız gerekmiyormu ?

işsizlik sigortası kanunu md.48'den alıntı :

İşveren, hizmet akdi 51 inci maddede belirtilen hallerden birisine dayalı olarak sona ermiş olan sigortalılar hakkında; örneği Kurumca hazırlanacak üç nüsha işten ayrılma bildirgesi düzenleyip, 15 gün içinde bir nüshasını Kuruma göndermek, bir nüshasını sigortalı işsize vermek ve bir nüshasını da işyerinde saklamakla yükümlüdür.

burada yani 51.maddede belirtilen hallerde iş akdinin feshi sözkonusu ise vermen gerekiyor arkadaşım...

İAB işçi, işveren tarafından işten çıkarılmışsa 15 gün içinde verilir.
işçi kendisi ayrılmışsa İAB verilmez,gerek yoktur.

Yardımlarıız için tesekkürler arkadaslar..

Merhaba

Isverenin isciyi haksiz nedenle cikarmasi ya da iscinin hakli nedenle sozlesmesini feshi (iscinin sagliksiz is kosullari nedeniyle istifasi da buna girmektedir) gibi durumlarda bildirimde bulunuyorsunuz ki gec bildirmenin cezasi asgari ucretin 2 katidir. Ornek: 2006 icin 1062 YTL dir. Bizzat basimiza geldi.

Geç bildirmenin cezası Sayın Ercaner'in dediği gibi asgari ücretin 2 katıdır.Ayrıca işçi tarafından fesihlerde de bildirim yapılır..işveren tarafından fesihlerde 15 gün,işçi tarafından fesihlerde 1 ay içerisnde verilmesi zorunludur..

Sayın nane uydurmuyorum...İşçi Bulma Kurumunu arayıp sorabilirsiniz...

muratt ' Alıntı:
Sayın nanemolla uydurmuyorum...İşçi Bulma Kurumunu arayıp sorabilirsiniz...
Lütfen Forum Kurallarına uyalım ve diğer mesleki tartışmalarımızda saygı sınırları içinde kalalım.

muratt iş bulma kurumu aklına eseni istiyor. siz bana yasal dayanağı yazarmısınız?işsizlik kanunu tebliğlerinde açıkça yazar "işalan kendi çıktı ise iab verilmeyecek" diye.
not: saygısızlığınızı forum üyelerinin takdirine bırakıyorum.

Arkadaşlar , işçi bulma kurumuna bildirimde 15 gün olduğu doğru, formlarda terör maduru, sabıkalı vs. çalışan işten ayrılması durumunda 1 hafta içinde diye okuduğumu hatırlıyorum, böyle bir konu var mı ? doğrumudur, değilse doğrusu nedir, tşkler.