İşçi çıkışının iptal edilmesi hk.

Merhaba arkadaşlar formunuza yeni katıldım. Benim sorum şu. Sgk lı bir kişi x işletmesinde uzun süredir çalışmakta. Bu kişiyi (03) Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi sebebini seçerek çıkardık. Ama işçi işverene işsizlik maaşı almak istediğini söylemiş ve çıkışını iptal edip (04) Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından feshi sebebini seçerek, gerekli kriterleri sağladığı için işsizlik maaşı almasını sağladık. Bu şekilde yaparak işveren üzerine tabiki kıdem ve ihbar tazminatı+gelir vergisi ve damga vergisi maliyeti doğdu. İşçi çıkışlarının iptali söz konusuyken, işçi girişlerinin iptali söz konusu değil. ilk yaptığımıza istifa demiştik, daha sonra iptal edip işveren çıkardı dedik. Bu şekilde yapmanın sgk tarafından denetlenmesi nasıl oluyor. Herhangi bir cezai durum varmıdır.

Ynt: İşçi çıkışının iptal edilmesi hk.

Merhaba

İşçi çıkış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde sistem üzerinden iptal edebilirsiniz.Daha sonra yapacağınız değişikliklerde kuruma yazılı olarak başvuru yapmanız gerekiyor.

ben bunu biliyorum zaten..benim sorumu anlamadınız sanırım... işçi çıkışını normal birşekilde verdik istifa diye...sonra baktıkki adam işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor...çıkışını istifa diye vermiştik..onu iptal edip işveren çıkarttı dersek maaşl alır ama..bunun sgk açısından sakıncası nedir ben bunu soruyorum. Cezai durum varmıdır..Anlaşılabilrmi sen istifa demiştin sonra işçi çıkarttı demişsin diye.devleti yanıltıcı bir işlem olarak mı değerlendirilir.

10 gün içersinde değişikliği yaptığınıza göre,cezai bir yaptırım söz konusu değildir.