İşçi Nakli Hakkında

öncelikle herkese şimdiden çok teşekkür ederim, 10 aydır çalıştığım mağaza kapandı. Mağaza kapanmadan 3 gün önce haber verildi ve tazminatlarımızı alacağımız söylendi ihbarnameyi görene kadar. Ne tazminat alabildim nede ihbar süremi. 6 kişilik mağaza da 3 kişi tazminat aldı diğer 3 kişi alamadı. Şirkete neden dediğimde ise ''biz sizi seviyorduk bu nedenle başka mağaza nakil ettik diğerleri sevmediğimiz için çıkardık onlara tazminat ödedik'' denildi.

sirketimize ait Ataturk Havaliman Dış hatlar Gelis Terminali adresinde bulunan ***** Turizm bunyesinde bulunan ****** satıs mağazamızın şirket menfaatleri içerisinde 08.02.2016 tarihinde ***** sube kapanışı vermi bulunmaktayız. Bu nedenle sizi Sarketimize ait Atatürk Havaliman Hatlar Geliş Terminalinde bulunan ***** Turizme ait **** Satış mağazamızda 14/05/2015 sozlesmesinin imzalanan 2'ci bendi gereğince ***** satıs mağamızda calisma sartlarınız ve aldığıunız ücretin aynı kalması şartıyla tarafımızdan 08.02.2016 tarihinde gorevlendirilmiş bulunmaktasınız.

Yukanda belirtmis oldugunuz is yeri adresinde 08.02.2016 tarihinden itibaren çalışmayı muvafakat (kabul ediyorum. Belirmiş oldugunuz adreste ve tarihte is bası yapacağım
Tc No:
imza:

Yukanda belirtmiş oldugunuz yeri adresinde 08.02.2016 tarihinden itibaren çalışmayı etmiyorum
imza:

Sonra bu önümüze sürüldü, bende istemediğim için alt kısmı imzaladım. şimdi ise sözleşmemde yazan 2 ci maddeyi gösterim ihbar tazminatı mı vermiyorlar maaşımı da bekletiyorlar.
2ci madde: İşçinin çalışma yeri: işverenin İstanbul sınırları içindeki değişik işyerlerinde, işveren veya vekilinin göstereceği yerler.

Yarın ihtarname çekeceğim 3 arkadaşız ve hiç bir ödeme yapmıyorlar, hangi kanunlardan yararlanabilirim lütfen yardım eder misiniz ? Ve primlerimizi de elden alıyoruz bankaya yatmıyor.

Son düzenleme:
A-sirketimize ait Ataturk Havaliman Dış hatlar Gelis Terminali adresinde bulunan ***** Turizm bunyesinde bulunan ****** satıs mağazamızın şirket menfaatleri içerisinde 08.02.2016 tarihinde ***** sube kapanışı vermi bulunmaktayız.
B-Bu nedenle sizi Sarketimize ait Atatürk Havaliman Hatlar Geliş Terminalinde bulunan ***** Turizme ait **** Satış mağazamızda 14/05/2015 sozlesmesinin imzalanan 2'ci bendi gereğince ***** satıs mağamızda calisma sartlarınız ve aldığıunız ücretin aynı kalması şartıyla tarafımızdan 08.02.2016 tarihinde gorevlendirilmiş bulunmaktasınız.

Tc No:
imza:

Yukanda belirtmiş oldugunuz yeri adresinde 08.02.2016 tarihinden itibaren çalışmayı(kabül) etmiyorum
imza:

Sonra bu önümüze sürüldü, bende istemediğim için alt kısmı imzaladım.

2ci madde: İşçinin çalışma yeri: işverenin İstanbul sınırları içindeki değişik işyerlerinde, işveren veya vekilinin göstereceği yerler.

Yarın ihtarname çekeceğim 3 arkadaşız ve hiç bir ödeme yapmıyorlar,
hangi kanunlardan yararlanabilirim lütfen yardım eder misiniz ?

1-Sanki siz de kıdem tazminatlarınızı alarak ayrılmak istiyordunuz!..
2-Yukarıda belirttiğiniz A ve B işyerleri,aynı işverene bağlı(aynı yer,aynı bina daki) işyerleridir.İşveren "A"yı "işletmenin,işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan sebeblerden"dolayı kapatmak zorunda kalmış (mümkün olabilir))ve kapatma nedeniyle burada çalışan 3 kişinin sözleşmesini feshedip,tazminatlarını ödemiş(aslında bunlar itiraz etmeliydi ama demek ki bunların işine gelmiş)sizlerle ise "B"işyerinde çalışmak,iş ilişkisini devam ettirmek istemiş(mümkün olabilir)
3-4857 sayılı İş Kanunu madde 22 yönünden,bu tür konularda işveren üzerine düşeni yapmış(yani yazılı olarak bu önerisini size sunmuş)siz de yapmışsınız(yani bu öneriye siz de "kabül etmiyorum"diyerek yazılı cevap vermişsiniz)
4-İş sözleşmesinde işverenin nakil yetkisi var,bu durumda işveren geçerli/kabül edilebilir nedenlere bağlı olarak bu yetkisini kullanabilir,nitekim kullanmış.
-Buraya kadar sorun yok.
5-Olayınızın özeti;işverenin bu değişiklik önerisi,çalışma koşullarında esaslı değişiklik sayılır mı?
Cevap:Yukarıda belirttiğiniz A ve B işyerleri;
yanlış anlamıyorsam, bu işyerleri aynı işverene bağlı,aynı yerde (hatta aynı binadaki)işyerleri olup,nakil olmanıza sebeb A işyeri objektif nedenle kapatılmış,feshin son çare ilkesi ve olması gereken açısından,işverenin sizi B işyerinde çalıştırmaktan başka çaresi de kalmamış + iş bu değişiklik sebebiyle başta ücret olmak üzere, çalışma koşullarında tarafınız aleyhine bir değişiklikte yapılmamıştır.
Eğer son/yani 5 ci maddede belirttiğim bu hususlar doğru ise fesih yoluna gitseniz,sonradan davacı da olsanız,korkarım haksız duruma düşersiniz gibi!..
(umarım yanlış anlamışım,yanlış değerlendirmişimdir!..)

Son düzenleme:
Şeref bey ilginiz ve emeğiniz için çok teşekkür ediyorum, çalıştığım mağaza da telefon ve telefon aksesuarı satıyordum ve geçmemizi istedikleri mağaza bir telefon oparötü markası(turkcell,Vodafone yada turk Telekom gibi) bir kaç mağaza yan tarafımdaydı. İş biraz daha fazla orada ve ortamı da gerçekten kötü. Zannedersem resmi olarak esaslı değişiklik sayılmaya bilir. Primleri elden aldığı mı da mahkemeye verirsem söyleyeceğim firma resmen bizi dolandırdı. Muhasebeyi aradığımda aldığım cevap "vicdanen haklısın ama hukuken değil" .

Muhasebeyi aradığımda aldığım cevap "vicdanen haklısın ama hukuken değil" .
Evet, dedikleri gibi, vicdanen haklı ama hukuken haksız durumdasınız.
Primlerinizi elden ödedikleri için sözleşmenizi feshetmiş olsaydınız o nakil belgesini imzalamadan önce, bir ihtimal şansınız vardı,
m o iş sözleşmenizdeki 2. madde ve imzaladığınız belgedeki çalışmayı kabul etmiyorum kısmı, tüm şansınızı ortadan kaldırıyor.

Acil bilgisi olan birinden cevap bekliyorum

Merhaba arkadaslar ben bir ayakkabi firmasinda calisiyorum 3 yildir firma son asgari ucret zamnindan sonra prim sistemini bir ayda belki 3 4 kere degistirdi ancak sozlesmemizde her yerde oldugu gibi prim gozukmuyor insanlar isten ciksin diye yapilan bir oyundur ve basariyolarda benm bulundugum bolgede ki bolge muduru bizzat sahsima mudurumu sevmedigi icin bana onunla ilgili herseyi soyleyeceksin soylemessen seni bu isindede etkilerim bundan sonraki girecegin isyerlerindede etkilerim cumlesni kullandi ben onun istedigi gibi hic bir cumle kullanmadm soylemedim ve bana git burdan dedi daha sonra terfi zamannda benim hakkim olan aslinda m.yardimcilini vermedi magazamizda 3 kisi calisiyorduk bunu iki ye indirdi yemek ve mola haklarimizi gonul rahatligiyla eksiksiz yapamaz olduk kendisine bu durumu ilettik fedakarlik yapin dedi biz kabul etmedik is yukumuz arttigi icin ve.sorumlulugumuz kabul etmedimiz icin magaza mudurumuze telefonda bakis acini degistir personellere karsi demistir yani baski yap korkut tutanak tut gibi her bahanede gecen gun beni evime daha yakin br magazaya yollamak istedigini soyledi o magaza daha da hareketli is yuku olan bir magaza ben gitmek.istemiyorm acikcasi ve artik kidem ihbar tazmnatimi alip gitmek istiyorum soyledigi magazaya gnu geldimmi gitmessem sikinti olurmu ve ben nasil bir dava acarim acil yardim bekliyorum

Teferruata girmeyelim zaman Zaman bazı işyerlerinde böylesi müdürler olabilir,bu nedenle bu tür kimselere karşın dikkatli olmakta yarar var,burası ayrı konu.
Gelelim olayın değerlemesine,
A-eğer sizi diğer mağazaya geçirmek istiyorlarsa,bu durum da çalışma koşullarında tarafınız aleyhine bir değişiklik niteliğinde değil ise (ki değil gibi)bu durumda yapacağınız bir şey yok,gitmelisiniz.
B-prim konusundaki değişiklikler;
1-ne Zaman oldu?
2-önceden nasıldı?
3-şimdi yani son durum Nasıl?