İşe Girenler İşe Girdiğinizi İş-Kur'a Bildirin!

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
İşe girenler işe girdiğinizi İş-Kur'a bildirin!

İşsizlik ödeneği alırken işe girdim; ancak PTT şubesinden işe girdikten sonra hiç para çekmedim. Bu durumda bir mesuliyetim olur mu? Hesabıma yatan ancak çekmediğim paralardan dolayı bir sorun olur mu? Ne yapmam lazım?
İşe girdikten sonra adınıza yatan işsizlik ödeneğini çekmemeniz beyan için tek başına yeterli değildir. Zira Türkiye İş Kurumu tarafından hesabınıza yatan para sizin çekmeniz için yatırılmış olup işletilmeden atıl olarak hesabınızda kalacaktır. İşe girdiğiniz tarihi takip eden günden başlayarak 15 gün içinde durumu Türkiye İş Kurumu'na bildirmeniz gerekmektedir. Bunu yaparsanız ödeneğiniz "yeni işe başlama" nedeniyle kesilecek ve yeni bir işsizlik ödeneğine hak kazanamayacak şekilde işinizi kaybetmeniz halinde kalan işsizlik ödeneğiniz başvurduğunuz tarih itibarıyla yeniden başlatılabilecektir.

15 günü geçirmeyin!
Çalışmaya başladığınız tarihi izleyen günden itibaren 15 günden daha sonra çalıştığınızın yetkililer tarafından tespit edilmesi halinde işsizlik ödeneğiniz "gelir getirici işte çalışıyor olma" nedeniyle kesilecek ve yeni bir işsizlik ödeneğine hak kazanamayacak şekilde işinizi kaybetmeniz halinde kalan işsizlik ödeneğiniz tekrar başlatılmayacaktır.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, 712 sözleşmeli personel alıyor
Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan iş arayan mühendis ve veterinerlere müjde. Bakanlık, Kamu Personeli Seçme Sınavı (2008-KPSS lisansı) sonuçlarına göre, taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesine göre 712 sözleşmeli mühendis ve veteriner hekim alacak.

KPSS'den 50 puan şartı var
Söz konusu personelden 212'si TARGEM projesinde, geriye kalan 500'ü ise il ve ilçelerde çalıştırılacak. Pozisyonlara başvurabilmek için, 28-29 Haziran 2008 tarihlerinde yapılmış olan 2008-KPSS Lisans'a girilmiş ve KPSSP3 puan türünden en az 50 puan almış olmak gerekiyor. Adaylar tercihlerini 23 Şubat 2009 tarihine kadar ÖSYM'nin www.osym.gov.tr internet sitesinde yer alan tercih kılavuzda yer alan kurallara göre yine internet üzerinden kendileri yapacaklar. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak.

Erdal Aydın