İskansız Ev Sorunu

Merhabalar,

Emlakçıdan İnşaatı yeni bitmiş bir daire kiraladım. Kira sözleşmesini depozitoyu v.s. verdim. Ertesi gün anahtarı almaya gittiğimde "Evin iskanı henüz çıkmadı en geç Mayıs ayına kadar çıkacak o zamana kadar elektrik su faturası ortak ödencek bina sakinleri tarafından. Yarında doğalgaz ı ben aboneliğimden cıkartacağım sizde doğalgaz aboneliğini alırsınız" dedi. Şimdi benim aklımda soru işaretleri var. Yardımcı olun lütfen. Öğrenciyim.

1) İskanın ne kadar sürede çıkması zorunludur ve İskanı olmayan bir eve kiracı alabilir mi ?

2) İskanı olmayan binanın, kiralamış olduğum dairesine doğal gaz aboneliğini kendi üstüme alabilir miyim ? Mantık olarak doğal gaz aboneliğini üstüme alabiliyorsam elektrik, suyu da alamaz mıyım ?

3) İskan olmadığı için kayıtlarda bu bina gözükmeyecek sanırım o yüzden internet bağlatabilecek miyim ?

4) Nasıl bir yol izlemeli, Neler yapmalıyım?

Teşekkür ederim...

1 sorunuz ilgili belediye ile müteahhit arasındaki bir durum

diğerlerini alabilirsiniz fakat büyük ihtimal (ev/işyeri değil) inşaat görüneceğinden, ödeyeceğiniz ücretler bu tarifeler üzerindne olacaktır. Özellikle su.

Bu tip sıkıntılar özellikle İstanbulda yaygın.İnsanlar aç gözlü izin verilenden fazla büyük yapıyorlar balkonları kapatıyorlar veya ruhsata uymayan eklentiler nedeni ile idare yapı kullanma izni vermiyor önce düzelt diyor yapı sahibi ise cezası ne ise ödeyelim elleme tavrındalar.Sigorta borcu ödenmemiş dosya açılmamış yapılarda var onlarda da sıkıntı var.Emlakçının önceden dürüst davranıp söylememeside tuz biber ekmiş.Kullanılan su şantiye suyudur pahalıdır elektirikte aynıdır süzme sayaçlar olması lazım ki hakkaniyetli bir paylaşım olsun.Her ne kadar aboneler komşulara su elektrik satma yetkisi olmasada fiili durumda farklı oluyor.Yasalara saygılı değiliz verilenle yetinmiyoruz aç gözlüyüz küçük arsaya büyük yapı yapma derdindeyiz.Senin acemeliğinden çaresizliğinden her zaman olduğu gibi emlakçı faydalanmış.Allah kolaylık versin çözümü zor.