İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
233
Konum
İSTANBUL
Şirket personeline yada yakınlarına yaptığımız indirimde fatura üzerinde iskonto göstermelimiyiz yoksa direkt indirimli rakamdan kesebilirmiyiz ?

Mesela 2000 YTL den %10 iskonto yaptık. Faturada hiç iskontoyu göstermeden 1800 YTL olarak kesebilirmiyiz ?
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

Başka bir açıklama yapmanız gerekmiyorsa kesebilirsiniz.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,639
Konum
İSTANBUL
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

Sevgili Formdaş

Faturayı o şekilde kesemezsin.Yapılan iskontoyu fatura üzerinde göstermelisin

Saygılar Ferhat
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

Niye fatura üstünde göstermek zorundayız. Ben fiyatımı istediğim gibi ayarlarım. istersem zararına da satarım. Faturayı aldığım para kadar kestikten, faturada gösterdiğim mal ve hizmeti gerçekten verdikten sonra kime ne?
 
Üyelik
27 Ocak 2007
Mesajlar
545
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

çalışan personel ilişkili kişi kavramında sayılıyor ise "kime ne?" diyemeyiz.
 
Üyelik
29 Haz 2005
Mesajlar
292
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

KDV Kanunu?nun 25. maddesinde açıklanan KDV matrahına dahil olmayan unsurlar başlığı altında teslim ve hizmet işlemlerinde fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen ticari teamüllere uygun iskontolara da yer verilmiştir.

Bu açıklamaya göre, iskontoların KDV matrahına dahil olmaması için,

*İskonto miktarı mal ve hizmet satışına ilişkin olarak düzenlenen fatura veya benzeri belgelerde ayrıca gösterilmelidir,
*İskontolar ticari teamüllere uygun olmalıdır.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

Benim satacağım mal veya hizmetin fiyatını mevzuat mı belirliyor. İstediğim fiyattan satarım. Kimse birşey diyemez. (fiyatın devletçe belirlendiği özel durumlar hariç) Önemli olan benim saatığım hizmet veya malın aldığım paranın gerçek olmasıdır : gerisi biraz zorlamadır.
 
Üyelik
26 Haz 2006
Mesajlar
485
Konum
GAZİANTEP
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

Bahs ettiğiniz şekildeki fiyatlardaki indirimi, sadece şirket persaneli yada yakınlarına yaptığınızdan dolayı mutlaka buna düzenleyeceğiniz faturada göstermek zorundasınız, Bundan dolayı söz konusu olan özel indirimi (iskontoyu) ticari tammüllere uygun olan bir oran uygulayarak satış yapabilirsiniz.
Ancak satışa konu olan bu ürünün fiyatındaki indirimi bütün müşterilerinize ve eşit olarak yapmış olsaydınız bunun adı o zaman iskonto olmazdı fiyatlarda indirim olurdu, bu şartlarda ürünün fiyatındaki bu indirimleri faturada ayrıca göstermeye gerek kalmazdı. Sayın nguroyun da söylediği gibi, piyasa koşulları dikkate alarak kendi ürününüzün fiyatını serbestçe tayin ederek gerekirse zararına satışta yapabilirsiniz buna engel bir durum yoktur. Nitekim zaman zaman bazı kampanyalarla daha önce 100 liraya satılan bir ürünün bir gün sonra 50 liraya satıldığını görebiliyoruz.
İyi çalışmalar diliyorum..
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

Mb bu gibi durumlar yüzünden transfer fiyatlaması uygulamasını başlattı. Ft üzerinde ister gösterin ister göstermeyin ilişkili kişi olması nedeniyle hesaplamalar yapılıp form doldurulacak.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,639
Konum
İSTANBUL
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

nguroy ' Alıntı:
Benim satacağım mal veya hizmetin fiyatını mevzuat mı belirliyor. İstediğim fiyattan satarım. Kimse birşey diyemez. (fiyatın devletçe belirlendiği özel durumlar hariç) Önemli olan benim saatığım hizmet veya malın aldığım paranın gerçek olmasıdır : gerisi biraz zorlamadır.
Sayın nguroy

Şu yazdıklarını okuyunca inan şaşırıyorum.Neyi polemğini yapıyorsun onuda anlamış değilim.Sayın formdaş uğur 35 iki cümlede olayı özetlemiş.

Benim bir tane mükellefim var oda bazen senin gibi konuşuyor.Mal benim kime ne diye unutma devlet 3 bir ortak olarak var oda hakkını vergiyle alıyor denetiminide evrak ve kayıtları kontrol ederek.Sana bir çarpıcı örnek daha neden o zaman transfer fiyatlandırması çıktı ve herkes uymak zorunda herkes istediği gibi malını satsın kime ne deniliyormu.

Aceleyle cevap verilir hatalı olabilir bunu formda yapıyoruz birbirimizin hatasını düzeltiyoruz.Herkes herşeyi bilmek zorunda değil ama bu mesleği yapıyorsak öğrenmek zorundayız.

Saygılar FERHAT ;D
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

ferhat ' Alıntı:
nguroy ' Alıntı:
Benim satacağım mal veya hizmetin fiyatını mevzuat mı belirliyor. İstediğim fiyattan satarım. Kimse birşey diyemez. (fiyatın devletçe belirlendiği özel durumlar hariç) Önemli olan benim saatığım hizmet veya malın aldığım paranın gerçek olmasıdır : gerisi biraz zorlamadır.
Sayın nguroy

Şu yazdıklarını okuyunca inan şaşırıyorum.Neyi polemğini yapıyorsun onuda anlamış değilim.Sayın formdaş uğur 35 iki cümlede olayı özetlemiş.

Benim bir tane mükellefim var oda bazen senin gibi konuşuyor.Mal benim kime ne diye unutma devlet 3 bir ortak olarak var oda hakkını vergiyle alıyor denetiminide evrak ve kayıtları kontrol ederek.Sana bir çarpıcı örnek daha neden o zaman transfer fiyatlandırması çıktı ve herkes uymak zorunda herkes istediği gibi malını satsın kime ne deniliyormu.

Aceleyle cevap verilir hatalı olabilir bunu formda yapıyoruz birbirimizin hatasını düzeltiyoruz.Herkes herşeyi bilmek zorunda değil ama bu mesleği yapıyorsak öğrenmek zorundayız.

Saygılar FERHAT ;D


Şimdi ben bu lafları hak edecek ne yaptım sayın Ferhat;

Ben polemik falan yapmam. Prensiplerle uğraşır, doğru bildiğime inandığım şeyi savunurum. Siz de aksine inanabilirsiniz ve onu da sonuna kadar savunursunuz. Buna kimsenin diyecek birşeyi olmaz. Doğal hakkınızdır. Savunduğunuz şeyi kanıtlamalısınız. Bunu beklerim.
Ancak işi kişiselleştirmek yakışmıyor.
 
Üyelik
23 May 2008
Mesajlar
546
Konum
istanbul
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

Ticari işletmelerin amacı kar elde etmektir, basiretli bir işadamının davranması gerektiği davranış kar hedefidir.
Ben istediğim fiyattan satarım diyemezsiniz , siz kendinize ait gayrımenkulu istediğim fiyata kiraya veririm benim değilmi diyebilirmisiniz ? Vergi inceleme elemanları tepenize biner..

Genel kabul görmüş Muhasebe standartları mahsuplaşmak sureti le yapılan işlemleri yanlış olarak ifade ettiğine göre
Geliri tam gösterip,sonra indirim yapmanız gerektiğini düşünüyorum.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

..

Genel kabul görmüş Muhasebe standartları mahsuplaşmak sureti le yapılan işlemleri yanlış olarak ifade ettiğine göre
Geliri tam gösterip,sonra indirim yapmanız gerektiğini düşünüyorum.


Yanlış anlaşılmasın. Ben de iskontonun fatura altında ayrıntılı olarak gösterilmesi yönteminin sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Rayicin altında bir satış fiyatı uygularsanız bu dikkat çekicii tenkit edilebilir sorgulanabilir bir olgu olabilir.
Ancak ben düşük fiyatla fatura kesip, bunu da açıklayabiliyorsam , yasalarda beni illa iskontoyu fatura altında göster diyen biz zorlama yoktur diyorum.

Ben kendi evimi istediğim fiyatla kiraya verebilirim. Buna kimse karışamaz. Türk özel hukukunda sözleşme serbestisi kavramı esastır.
Ancak Maliye bana elbette niye düşük bu kira diye sorarsa açıklamam gerekir. Açıklayamazsam o da benim kişisel sorunumdur vergi tahakkuk eder öderim, ödemem . itiraz ederim .Bunlar farklı şeylerdir. Ancak Kamu idaresi bu evin fiyatı budur diyemez. Bunu nasıl diyemiyorsa bu malın veya hizmetin fiyatı da budur diyemez. Bu piyasa ekonomisi kavramına tamamen tersdir.
Elmalarla armutları toplamayalım. Zorlayıcı zorunlu hükümler farklı, yapılırsa netlik açıklık olur daha iyi olur demek farklıdır.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,639
Konum
İSTANBUL
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

Sayın nguroy

Benim amacın sizi kırmak değil hakaret etmekte (zaten bu amacını aşan bir olay olur)olayı kişiselleştirmekte ben olayı anlatırken orda bir formdaşımızın (uğur 35) yazdığı yazıyı alıntı yaparak yazdım yine siszi kırdıysam özür dilerim

Saygılar FERHAT
 
Üyelik
23 May 2008
Mesajlar
546
Konum
istanbul
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

kişisel olarak elbette sayın gürsoya sonuna kadar katılıyor ve destekliyorum
fakat yaşadığımız deneyimler ve kanun koyucunun talepleri bu şekilde cevap yazmamızı gerektiriyor

elbette bende kimseyi kırmak istemem, istersem bağış yapabilirim mevzuatımız bağış yapmaya izin veriyor
amaaaaaaaa K.K.E.G.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
877
Konum
Zonculdak
Ynt: İskonto, Fatura Üzerinde Gösterilmeli mi ?

Merhabalar

Bir yeminli mali müşavir makalesinde:

?Iskonto, genel olarak yapılan satış nedeniyle afişe fiyata göre hesaplanan bedelden bazı şartların gerçekleşmesi nedeniyle satıcı tarafından alıcıya yapılan bir indirimdir. Iskonto ürünün daha düşük fiyatta satılmasını ifade eder. Pazarlama politikasının bir aracıdır.

Iskontonun amacı malların tanıtılması, reklamının yapılması,pazara girişinin özendirilmesi ve talebinin artırılmasıdır. Fiyat indirimi yoluyla alıcıların dikkatini çekmek suretiyle malların satışının gerçekleştirilmesidir.?


Diyor ve ben bu görüşe aynen katılıyorum.

Yukarıda açıklandığı gibi, ıskonto uygulaması satış psikolojisi ile ilgili bir durumdur. Bu uygulamanın vergilendirme yönünde bir etkisi yoktur.

Ha önce bir fiyat tespit edip sonra bundan kağıt üzerinde bir indirim yapma, ha bu indirimi kağıt üzerinde göstermeden direkt olarak satış fiyatı tespit etmek arasında vergilendirme açısından bir fark yoktur. Gelir Vergisinin tespitinde farklı bir durum meydana gelmediği gibi KDV açısından da fark eden bir durum yoktur. Zira KDVK?nun 25. maddesine göre ıskontolar vergi dışıdır. Kanunda ?Ticari teamüle uygun ıskontolar? dan bahsediliyor. Aşağıda özetlerini verdiğim Danıştay Kararları da bu yönde görüş bildirmiş:

* Ticari teamüllere uygun miktarlardaki ıskontoların fatura ve benzeri vesikalarda gösterilmek kaydıyla KDV matrahından indirilmesi gerekir. (Tarihi :7.2.1986- Sayısı :2601020-37895)

* KDV uygulamasında ıskontoların bedelden indirilebilmesi için ticari teamüllere uygun miktarda olması gerekir. Iskonto miktarının belirlenmesinde, banka faiz oranı ölçü alınamaz. (Tarihi :21.10.1985- Sayısı :2601025-76300)


Fakat bu sübjektif bir yaklaşımdır. Ticari teamül konusunda kesin bir miktar belirlemek mümkün değildir. Bu nedenle fevkalade bir durum olmadığı sürece vergi denetimi yönünden takibe alınması zordur.

Sonuç olarak satıcı malını istediği fiyattan satar. Daha önce devlet ortalama kar haddi takibi ile bu satışı kontrol altına alabiliyordu. Fakat bu güvenlik önlemi kaldırılınca satıcıyı bu yönde takip eden bir mevzuat kalmadı. Transfer fiyatlandırması usulü ile takip kanunda sayılan ilişkili kişiler arasındaki ticareti kapsar. Bunun dışında bir sorgu yapılamaz. Yeni düzenlenen Gelir vergisinde ortalama kar haddi takibinin yeniden ihdas edildiği söyleniyor.

Diğer taraftan usul yönünden ıskontonun faturada gösterilmesi gerekir düşüncesindeyim. Zira V.U.K. nun 177. maddesinde mükellefiyet sınıfının belirlenmesinde satış tutarı bir karine olarak dikkate alınmaktadır. Ancak, bu konuda ne bir yargı kararına ne de bir özelgeye rastlamadım.
 
Üst