İşletme Defteri SSK %05 İndirim Kaydı Hakkında

İyi günler daha önce defalarca tartışılan bir konu fakat konunun netleşmesi açısından;

İşletme defterinde %05 'lik inidirimi diğer gelir olarak mı işlemeliyiz yada sgk'nın denetimlerinde sıkıntı çıkarma olasılığı olan giderden düşülmüş şekliyle mi _? işlemeliyiz

iyi günler

Selamlar
Bu konu netleşmez.Farklı görüşler hala devam ediyor.Ben ayrıca gelir yazma taraftarıyım.Giderden düşülmeli diyenlerde var.

Teşekkürler tahsin bey yazılarınız oldukça faydalı oluyor teşekkür ederim. Gider olarak düşmekteydim(işletmelerde ), fakat bu yıldan itibaren gelir yazmayı düşünüyorum iyi akşamlar.

Teşekkürler tahsin bey yazılarınız oldukça faydalı oluyor teşekkür ederim. Gider olarak düşmekteydim(işletmelerde ), fakat bu yıldan itibaren gelir yazmayı düşünüyorum iyi akşamlar.

Sn. Stajyer-Arzu bu güne kadar gider olarak düşmekteyseniz neden şimdi değişiklik yapacaksınız?

ssk denetimlerinde sıkıntı yaşanacağı şeklinde çok söyleme denk geldim o açıdan

Sayın Stajyer-Arzu,

SGK denetimlerinde sıkıntı yaşanacağını söyleyenler kimler bilmiyorum ancak, kimlerse onların tavsiyelerine asla uymayın. Gelir Gider yazılma meselesi Mali bir meseledir, SGK gelir/gider denetimi yapmaz. SGK açısından yapılan işlemlerin doğruluğunu denetler. Sırf bu yüzden değişiklik yapmayın.

Ayrıca hala tahakkuk fişinizdeki tutarlarla, kayıtlarınızdaki tutarların denkliği herzaman doğru işlemdir.

Sayın Stajyer-Arzu,

SGK denetimlerinde sıkıntı yaşanacağını söyleyenler kimler bilmiyorum ancak, kimlerse onların tavsiyelerine asla uymayın. Gelir Gider yazılma meselesi Mali bir meseledir, SGK gelir/gider denetimi yapmaz. SGK açısından yapılan işlemlerin doğruluğunu denetler. Sırf bu yüzden değişiklik yapmayın.

Ayrıca hala tahakkuk fişinizdeki tutarlarla, kayıtlarınızdaki tutarların denkliği herzaman doğru işlemdir.

Teşekkürler sn ksimkesyan; işletme hesabında indirim kadar işveren hissesinden düşmekteydim bu yöntemle devam edersem ssk denetiminde sıkıntı yaşar mıyım _? Korkusu var açıkçası.

Gerek sgk prim ödemeleri gerek teşvik kanunlarında kısaca gider yazılamayacağı yazılı iken sorun yaşamamanız gerekir. Eğer ki kayıtlarınızın hatalı olduğu söylenirse sizde kanun maddelerini gösterir ve gider kaydetmediğinizi belirtirsiniz.

Son düzenleme:
Sayın Stajyer-Arzu,

Bu korkunuz yersiz. Tek dikkat etmeniz gereken şey prim borçlarının ödenmiş olmasıdır, eğer düzenli olarak ödeniyorsa sorun yaşamazsınız.